www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Yatırımcılar Dört Gözle Bekliyor..

Tarih: 18-03-2021 10:01:38 Güncelleme: 18-03-2021 10:08:38 + -


Sadece Çanakkale’nin değil, başta Balıkesir, Manisa ve İzmir olmak üzere tarımsal üretimi yüksek illerin gözünü diktiği Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde çalışmalar hızla devam ediyor. Türkiye’nin en hızlı yapılan OSB’si olma unvanına sahip Ezine Gıda İhtisas OSB’de doluluk yüzde79’u buldu. Yüzde 21’lik kısım içinde değerlendirme çalışmaları devam ettiğini açıklayan OSB Genel Müdürü Alper Altınok “İşletmelerin ve Sanayicilerin dört gözle beklediği Ezine Gıda İhtisas OSB’de fabrikalarının bacaları 202


Yatırımcılar Dört Gözle Bekliyor..

Sadece Çanakkale’nin değil, başta Balıkesir, Manisa ve İzmir olmak üzere tarımsal üretimi yüksek illerin gözünü diktiği Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde çalışmalar hızla devam ediyor. Türkiye’nin en hızlı yapılan OSB’si olma unvanına sahip Ezine Gıda İhtisas OSB’de doluluk yüzde79’u buldu. Yüzde 21’lik kısım içinde değerlendirme çalışmaları devam ettiğini açıklayan OSB Genel Müdürü Alper Altınok “İşletmelerin ve Sanayicilerin dört gözle beklediği Ezine Gıda İhtisas OSB’de fabrikalarının bacaları 2022 sonunda tütmeye başlayacak” müjdesini verdi.

 

Türkiye’nin ilk Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olan Ezine Gıda İhtisas OSB’de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 1 milyon 350 bin metrekare araziye kurulan Ezine Gıda İhtisas OSB’de çalışmaların devam ettiğini açıklayan OSB Müdürü Alper Altınok, tahsis taleplerinde patlama yaşandığını söyledi. Ezine Gıda İhtisas OSB’ye taleplerin yoğun olmasının sebebinin ise OSB’nin Güney Marmara’nın tam kalbinde olması olarak değerlendir.

 

GÜNEY MARMARANIN KALBİNDE..

Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Ezine Gıda İhtisas OSB, Çanakkale İl Özel İdaresi’nin yüzde 86, Ezine Belediye Başkanlığı’nın yüzde 7 ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 7 ortaklığı ile kuruldu. Ezine Gıda İhtisas OSB, Çanakkale – İzmir karayolu üzerinde olması, Bandırma’ya 185 km, Kepez Limanına 45 km, Çanakkale Havalimanına 50 km ve 1915 Çanakkale Köprüsü’ne 82 km uzaklıkta olması büyük avantaj sağlıyor. Karayolunun yanı sıra deniz ve hava ile taşımacık bakımından konum olarak büyük avantajlara sahip olan OSB bu açıdan da yatırımcıların büyük ilgisini çekiyor. Balıkesir, Manisa ve İzmir gibi ekonomisi tarımsal üretime dayalı illerden de büyük talepler geliyor ancak önceliğimiz Çanakkale’nin yerli firma, işletme ve sanayicileridir” dedi.

MESLEK LİSESİ, ÜNİVERSİTE VE TEKONOPARKLA İŞBİRLİĞİ YAPILDI!

Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdürü Alper Altınok OSB’ye yoğun talebin sadece ulaşım kolaylığı olmadığını istihdam ve kalifiye eleman açığını gidermek için MEB’e bağlı meslek liseleri, üniversite ve Teknopark ile yapılan işbirlikleri olduğunu söyledi. Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak fabrikaların eğitimli, yetişmiş ve ara eleman ihtiyacını karşılamak amacı ile Ezine Meslek Yüksek Okulu ders programlarına gıda ve lojistik üzerine bölüm açılması için gerekli girişimler yaptık. Bununla da yetinmedik; Üniversite – Sanayi işbirliği kapsamında Organize Sanayi Bölgesi ve 18 Mart Üniversitesi ortaklığı ile Mükemmeliyet merkezi, ARGE Merkezi, Akredite Laboratuar ve dersliklerin olduğu bir proje hazırlandı. GMKA destekli yürütülecek proje işbaşı eğitim, ürün geliştirme ve üniversite –sanayi işbirliğinin önemli bir adımı olacaktır. Aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Teknik Lise alanı Milli eğitim müdürlüğü ile protokol imzalanarak Gıda Meslek Lisesi olarak yapılması kararlaştırıldı. Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürlüğü olarak; ÇOMÜ, Çanakkale Teknopark ve Ezine Meslek Yüksek Okulu arasında işbirliğini güçlendirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için protokol imzaladık” bilgilerini verdi.

 

“SÜT ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA LABORATUARI KURULDU”

Türkiye’nin bildiği Ezine Peyniri gibi süt ürünlerinin çeşitliliğini arttırmak için çok kapsamlık bir laboratuar kurulduğunu söyleyen Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen 747 Bin TL bütçeye sahip, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Ezine Meslek Yüksek Okulu İşbirliğinde yürütülen,“Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi Projesi” kapsamında, Ezine Meslek Yüksekokulu bünyesinde Süt Ürünleri Araştırma ve Duyusal Analiz Laboratuarı kuruldu” bilgisini verdi.

 

“SIFIR ATIK VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ODAKLI OSB”

Sürdürülebilir Üretim sağlamak amacıyla hem çevreye duyarlı hem de yenilenebilir enerji teknolojisini kullanarak yatırımcılara avantaj sağlama hedefiyle Ezine Gıda İhtisas OSB’ye özel avantajlar ve yatırımlar yapıldığını söyleyen Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Sıfır atık kapsamında Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki fabrikalardan çıkacak atıklar ve atık su arıtma tesisinden çıkacak çamurun bertarafını sağlayacak Biokütle Enerji santrali için parsel tahsis edildi. Bu santral ile 31 megavat elektrik üretimi ile kendi enerjisini üretecek ve tüm fabrikalara buhar temin edecek. Buhar santrali sayesinde fabrikaların kendi parsellerinde buhar üretmek için ayrı bir sistem kurmalarının önüne geçilmiş oldu. Hem her fabrikadan çıkacak kirli havayı önlemiş olacağız hem de firmaları yatırım masrafından kurtarmış olacağız. Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yapılan başvurular neticesinde enerji dağıtım lisansı alındı. Böylece yatırımcılara enerji tüketiminde yüzde 25’ e varan indirim sağlanacak” dedi.

 

“BİOKÜTLE SANTRALİ, GÜNEŞ ENERJİSİ VE ÇEVRECİ ATIK YÖNETİMİ”

Ezine Gıda İhtisas OSB’de Biokütle Enerji Santralinin yanı sıra Güneş Enerjisinden de faydalanılacağını belirten Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Şu anda 1050 m² alandan ve 3 kattan oluşan idari bina inşaatımızın yüzde75’i tamamlanmış durumda. Yüklenici firma tarafından 2021 Haziran’da teslim edilecek. İdari Binamızın çatısında kullanılacak güneş panelleri sistemi sayesinde kendi elektriğini üreten, Organize Sanayi Bölgesi alanına örnek teşkil edecek bir proje olacak. Ezine Gıda İhtisas OSB’sinin Atık Su Arıtma Tesisi Keşif ve Analiz Raporu hazırlatılıp, kapasite yükseltilmesine ait işlemler gerçekleştirilerek, proje hazırlanma çalışmaları başlandı. 10 Bin metreküp kapasiteye sahip olacak atık su arıtma tesisimiz tamamen çevreci bir proje olacak” dedi.

“YÜZDE 79’U TAHSİS EDİLDİ..”

Organize Sanayi Bölgesi OSB’de sanayi alanının 727.657,71 m², tahsis edilen sanayi alanı 572.282,93 m² olduğunu belirten OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi bölgemize 91 adet sanayi parseli için 178 adet ön talep başvurusu bulunuyor. Bugün itibarı ile sanayi parsellerimizin yüzde 79’u tahsis edilmiş olup, yüzde 21’i başvuran firmalar arasında değerlendirme aşamasındadır. Organize Sanayi Bölgesi sanayi parsel sayısı 91 Adet, Tahsis Edilen Parsel Sayısı 65 adet, Kalan Parsel Sayısı 26 adettir. 65 adet parselde 34 adet firmaya tahsis gerçekleşmiştir” dedi.

 

METREKARESİ 171 TL.. YÜZDE 80’İ HİBE!

Sanayi Bakanlığının yatırımcılara sağladığı destek doğrultusunda arsa tahsislerinde firmalara yüzde 80 oranında hibe sağlandığına dikkat çeken OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu, ÇED raporu, zemin etütleri, kamulaştırmalar, genel masraflar Altyapı işleri, Organize Sanayi Bölgesi içi elektrik hattı işi, Atık su arıtma tesisi, İdari bina, elektrik ana hat işi ve diğer masraflar ile birlikte yaklaşık 125 milyon ’lik bir yatırımdır. Organize Sanayi Bölgesi 91 adet parsel ve 727,657 m² satılabilir sanayi parseline sahiptir.  OSB’de 1 m² geçici arsa bedeli 171 TL olarak hesaplandı.  Bu bedelin yüzde 80’i yani 136,80 TL’si hibe olarak verilmektedir ve 1 m² geçici arsa bedeli 34,20 TL olarak belirlenmiştir. Tahsis yapılan 34 Firmanın noter onaylı taahhüt ettiği minimum istihdam sayısı 5.000 ve noter onaylı taahhüt ettiği yatırım miktarı minimum 1 milyon TL’dir” bilgilerini verdi.

 

ALT YAPI ÇALIŞMALARI KASIM AYINDA BİTİYOR!

Organize Sanayi Bölgesi alanımızda toplamda 250.000 metreküp kazı ve 100.000 metreküp dolgu işlemi yapıldığını belirten OSB Genel Müdürü Alper Altınok alt yapı çalışmalarının süratle devam ettiğini söyledi. Altınok; “Altyapı ihalesi kapsamındaki yol, içme suyu, atık su, yağmursuyu, Telekom altyapı şebekesinden oluşan altyapı yapım işi yüzde 65 seviyesine geldi ve 2021 Kasım ayında yüklenici firma tarafından teslimi gerçekleşecek. Ayrıca YG-AG Elektrik Şebekesi Yapım İşine ait saha çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların yüzde 45’i tamamlandı, elektrik yapım işi yüklenici firma tarafından 2021 Kasım ayında teslim edilecek. Dere ıslahı, Organize Sanayi Bölgesi’nin su ihtiyacının karşılanması amacıyla 2 adet sondaj kuyusu saha çalışmaları tamamlandı” dedi.

 

2022 SONUNDA FABRİKA BACALARI TÜTMEYE BAŞLAYACAK!

Alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte ruhsatlandırma işlemine geçileceğini belirten Ezine Gıda İhtisas OSB Genel Müdür Alper Altınok; “Organize Sanayi Bölgesi yönetmeliği gereğince tahsis yapılan firmaların 1 yıl içerisinde inşaat ruhsatı alması ve inşaat ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde işletme ruhsatı alması gerekmekte. Bu anlamda hem yönetmelik hem de firma sahipleri ile yapılan görüşmeler neticesinde 2021 yılının 2.yarısından itibaren ruhsat alma sürecinin başlayacağı ve 2022 yılsonu itibarı ile fabrikaların bacalarının tüteceğini ön görüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN HIZLI YAPILAN OSB’Sİ UNVANINA SAHİP!”

125 Milyon TL yatırım bedeline sahip Ezine Gıda İhtisas OSB’de alt ve üst yapı ihalelerinin süratle yapıldığını, ihalelerin tamamlanması ile birlikte yüklenici firmaların büyük bir süratle çalıştığını hatırlatan OSB Genel Müdür Alper Altınok; “4 yıllık bir sürede Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş aşamasından, yer seçimi, kamulaştırmalar, onaylı imar planı ve parselizasyonlar, altyapı ihalesinin yatırım planına alınması, ihale edilmesi ve gelinen son durum, Organize Sanayi Bölgesi içi elektrik ve aydınlatma hattı ihalesinin yatırım planına alınması, ihale edilmesi ve gelinen son durum, idari bina inşaatının yüzde75 ‘inin tamamlanmış olması ile Türkiye’nin en hızlı ilerleyen Organize Sanayi Bölgesi unvanına sahibiz” dedi.

 

“ÜRETİM KALİTESİ ARTACAK, SANAYİCİNİN GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞECEK”

Çanakkale’nin ekonomisinin ağırlığının tarıma dayalı olduğunu söyleyen OSB Genel Müdürü Alper Altınok, Ezine Gıda İhtisas OSB’nin bu açıdan Çanakkaleli üreticiler, firmalar ve sanayiciler için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Altınok; “Ezine Gıda İhtisas OSB ile işletmeler ürettiği ürünün değerinde satabilme imkânına kavuşacaklar. Bu da ürün kalitesinin artırma gayretine girmesini katkı sunacak bu da üreticinin kazancının artmasını sağlayacak. Buna bağlı olarak da yaşam standardının artmasına, dolaylı olarak sosyal ve ekonomik açıdan başka kişilere fayda sağlamış olacaklar” dedi.

 

“SANAYİCİNİN REKABET GÜCÜ ARTACAK”

Türkiye’de ilk kez Gıda üzerine OSB kurulduğuna dikkat çeken ve gıda üzerine üretim yapan sanayicilerden de bu sebeple büyük talep yaşandığına dikkat çeken OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Gıda üreticisi Sanayicilerimiz özellikle yoğun talep gösteriyorlar. Çünkü OSB’ler sanayicilere büyük avantajlar sağlıyor. OSB’ler sanayicilere çeşitli vergilerden muafiyet, gümrük, arsa ve işyeri tesliminde KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi desteği, bina inşaat ve yapı kullanım izni, tevhit ve ifraz gibi işlemlerde harç muafiyeti, hazır altyapıya kavuşması, işletme girdi maliyetlerinin düşmesi, güçlü bir pazarın oluşması gibi avantalarıyla birlik rekabet gücünün artması gibi sanayicilere büyük faydaları olacaktır” dedi.

 

“ÇANAKKALE’NİN TARIMSAL İHRACATIN ÖNÜ AÇILACAK”

Ezine Gıda İhtisas OSB ile Çanakkale’nin tarımsal ihracatının önünün açılacağını söyleyen OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla birlikte, bitkisel ve hayvansal ürünlerin işleme, paketleme, depolama gibi tesisler bu alanda kurulacaktır. Bölgedeki örtü altı tarımının gelişmesine imkân sağlayacaktır. Şu anda 5-6 ay süre ile bazı tarımsal ürünler ihracata konu olurken, Organize Sanayi Bölgesi kurulduktan sonra yılın 9-10 ayında tarımsal birçok ürünün ihracatı yapılabilecektir. Bursa, Manisa, İzmir gibi illerde bu sebepten dolayı konuşlanan İhracat Firmalarının ilimize gelmesi sağlanacak, bu da ilimizde tarımsal ihracatın önünün açılmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

 

“BÖLGEDE İSTİHDAM SAĞLANACAK, GELİŞMİŞLİK ARTACAK”

Ezine Gıda İhtisas OSB’nin bölge istihdamına ve sosyo-ekonomik gelişmeye de büyük katkıları olacağına dikkat çeken OSB Genel Müdürü Alper Altınok; “Ortak çevre politikalarının oluşturulmasına katkı sağlayacak, ölçek ekonomilerinin oluşturulmasına ön ayak olacak, firmaların rekabet güçlerinin arttırılmasına yardımcı olacak, farklı üretim yapan firmalar arasında projelerin başlatılmasına ve onların devam ettirilmesine katkı sağlayacak, İstihdam artacak, Sosyoekonomik gelişmişlik artacak, Ezine ve Çanakkale’ye olduğu kadar bölgeye de büyük fayda sağlayacaktır” dedi.
Bu haber 5115 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI