thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Üreticilerden “Kenevir Çanakkale’de de Üretilsin” Talebi

Tarih: 01-02-2019 06:34:06 Güncelleme: 01-02-2019 07:37:06 + -


Çanakkale Ticaret Borsasının 10. Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Abdullah Deniz Başkanlığında Bayramiç Ziraat Odası Ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’de 19 ilde Kenevir bitkisi ekilmesi gündeme geldi. Borsa ve üreticiler Kenevir’in Çanakkale’de de ekilmesi için talepte bulundular.


Üreticilerden “Kenevir Çanakkale’de de Üretilsin” Talebi

Çanakkale Ticaret Borsasının 10. Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Abdullah Deniz Başkanlığında Bayramiç Ziraat Odası Ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’de 19 ilde Kenevir bitkisi ekilmesi gündeme geldi. Borsa ve üreticiler Kenevir’in Çanakkale’de de ekilmesi için talepte bulundular.

 

Meclis Toplantısında Onur Konuğu olarak Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ile Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Borsa Meclis Üyeleri ve Borsa komite başkanları hazır bulundu. Ev sahipliğinden dolayı Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Meclis Başkanı Abdullah Deniz;  “Malumlarınız olduğu üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kenevir Yetiştiriciliği̇ ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği” Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Bizlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘mucize bitki’ kenevir konusundaki sözleri üzerine heyecanlandık” ifadelerini kullandı.

 

“KENEVİR ÇANAKKALE’DE DE YETİŞTİRİLMESİ ÜRETİCİMİZE BÜYÜK FAYDA SAĞLAR”

Meclis Başkanı Abdullah Deniz yaptığı konuşmada Kenevir’in Çanakkale’de de yetiştirilmesinin Çanakkaleli üreticilere büyük ekonomik katkı sağlayacağına değinerek; “Türkiye’nin önünü açacak stratejik bir bitki olan Kenevir’in ilimizde de yetiştirilmesine izin verilmesi, tarımımız, çiftçimiz, sanayimiz için büyük faydalar sağlayacağı inancındayız.  Bilindiği üzere bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. İlimizde de özellikle yoğun termik santrallerin bulunduğu, Çan- Biga Bölgemizde kenevir yetiştirilmesine izin verilmesi halkımızın yaşam seviyesinin artmasına, sağlıklı koşullar yaratmasına büyük fayda sağlayacağı düşüncesindeyiz.

 

“YENİCE, BAYRAMİÇ VE AYCAVIK’TA YETİŞTİRİLEBİLİR”

Meclis Başkanı Abdullah Deniz konuşmasında Kenevir ekimi için bazı ilçelerin elverişli olduğuna değinerek; “Özellikle orman alanlarımızın yaygın olduğu Yenice, Bayramiç, Ayvacık gibi ilçelerimizde yetiştiricililiğe izin verilmesi ile bir ağacın 20-50 yılda yetiştiğini düşünürsek dört ayda yetişen kenevir ile bir dönümden dört dönüm ağaca eş değer kâğıt çıktığını hesapladığımızda bölgemiz için önemini bir kez daha anlamış oluruz.  Ekilebilir tarım alanı 3.316.330 dekar olan ilimizde kenevir ekiminin atıl toprakların kullanımını sağlamasıyla birlikte köye dönüş süreçleri başlayacak böylelikle şehirlerdeki yoğunluk da azalacaktır. Boş bırakılan topraklara, nüfus göçünü kentten köylere geri döndürerek yeni bir köy modeli oluşturulabilir. Tedarik zincirini de kalkınmaya yönelik planlandıktan sonra ilimizdeki tarımsal sanayinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.  Böylelikle istihdam sorununu da yerinde çözmüş olacağız. Ayrıca tarım ilaçlarının yoğun olarak kullanıldığı ilimizde dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisi olan Kenevir’in yetiştirilmesi ile tarım ilacı sektörüne de gerek kalmayacağını düşünmekteyiz.  Kullanım alanı ve yararları saymakla bitmeyen kenevir ekiminin bir devlet politikası olarak ele alınıp üretiminin teşvik edilmesi son derece yararlı ve umut verici. Bu hamlenin ekonomimize büyük bir katma değer sağlayacağını umuyoruz. Bu düşünceler doğrultusunda tekstilden otomobil sektörüne geniş kullanım alanı bulunan kenevirin ilimizde üretimine izin verilmesi hususunda Değerli Milletvekillerimiz Sn. Bülent Turan ve Sn. Jülide İskenderoğlu’nun da bizlerin yanında yer alması bizleri ziyadesi ile memnun etmekte kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“SIKINTI VAR AMA BİR GEÇİŞ DÖNEMİ”

Başkan İsmail Pehlivan ise yaptığı konuşmada; “Sayın Başkanımızın da arz ettiği gibi kenevir konusu ile ilgili Borsa başkanımızla daha öncen istişare ettiğimiz üzere kenevir ormanlarda, tarım ilaçlarında, x ray cihazlarında, sanayi alanında kullanılmakta. Tabii Türkiye uzun yıllar yurtdışında kenevir ithalatı yapıyor. Artık buğday üreticisi, hububat üreticisi domuz zararlısı vs etkenlerle kazanamaz durumda.. Belki ülkemizde çok noktada sıkıntı var ama bu bir geçiş dönemi diye düşünüyorum. Kenevirin resmi olarak yapılması ve alıcısının olmasının ülke adına sevindirici olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“BAYRAMİÇ’İ ÖNEMSİYOR VE TAKİP EDİYORUZ”

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen; “Biz Borsa olarak Bayramiç’i çok önemsiyoruz. Bayramiç Ziraat Odası Başkanlığının yaptığı çalışmaları da yakinen takip ediyoruz. Bu konuda da hakikaten tüm ilçelerimizin her birinin ayrı ayrı değerleri var ama Bayramiç’te de Ziraat Odamızın ilçemizin tarımsal gelişmesine ciddi katkıları var.   Burada baktığımızda Ticaret Borsamızın vizyonuna paralel ziraat odamızın da hareket ettiğini görüyoruz. Özellikle gıda hayvancılık ve tarıma dayalı sanayi konularında. Bu Bayramiç Beyazımızın Türkiye’de markalaşması, artık yavaş yavaş Türkiye’yi de aşıp AB’de Coğrafi işaret ile ilgili alınan yolu da yakından takip ediyoruz. Bu konuda da Ticaret Borsası orak bu sektörden ekmek yiyen tüm üyeler olarak ziraat odamızın yanında itici güç olmaya her zaman hazırız. Ticaret Borsası olarak bizden istenen bir görev bir destek olursa zenginleşmenin yolunun markalaşmakta geçtiğini bilen Çanakkale Ticaret Borsası olarak her türlü desteği de üyelerimiz adına vermeye söz veriyoruz. Burda alınan yol çok önemli ama daha uzun ince meşakkatli bir yol daha var Avrupa Birliğinin Coğrafi işaretinin alınması ile ilgili. Bu sadece üretimle olmuyor, bu işin pazarlaması var, lojistiği var oralarda da hep beraber hareket edebiliriz. Ticaret Borsası olarak bu konularla ilgili birçok organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz, katılımlar sağlıyoruz. Sizlerle birlikte çalışmaya da  her zaman hazırız” dedi.

 

“ZEYTİN VE ELMA KONUSUNDA SORUNLAR VAR”

Başkan Kaya Üzen konuşmasında bu yıl ki zeytin ve elma üretiminde sorunlar olduğuna dikkat çekerek; “Diğer bir konu bu hastalıklar konusu zeytin ve elmada yaşanan sorunlar var. Bunları da takip ediyoruz. Bu konularda bu hastalıklarla mücadelede de bize düşen bir şey olursa her zaman yapmaya hazırız. Bayramiç Ziraat Odamıza bağlı tüm üreticiler hayatlarını, ömürlerini tarlada geçirerek kazanıyorlar. Ciddi katma değerler yaratan bir ilçe olarak ta Bayramiç’in çok daha iyi yerlere geleceğini bu sektörde iştigal eden üreticilerimizim çok daha iyi yerlere gelmesi gerektiğine inanıyoruz”dedi.   

 

Ziraat Başkanı İsmail Pehlivan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile birlikte Türkiye, Makedonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın ortak olduğu "Agriculture 4.0." başlıklı projenin hayata geçirdiklerini belirterek, bilişim teknolojilerinin tarımda kullanımı yaygınlaştırılması için çalışma yaptıklarını ifade etti. Ayrıca pestisist analizleri ile ilgili ÇOMÜ ile çalıştıklarını belirtti. Önümüzdeki süreçte yapılacak süt veriminin artması yaptıkları çalışmaları ve hayvancılık projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Toplantıda daha sonra Meclis toplantısı gündem maddeleri olan; bir önceki meclis kararlarının imzalanması, yönetim kurulu faaliyet raporlarının okunması-müzakereye açılması-ibrası, 2018 Aralık ayı mizanı ile gelir-gider bütçesi fiili durum raporlarının okunması-müzakereye açılması-ibrası, 2018 yılı kesin hesap raporlarının görüşülmesi ve dilek ve temenniler kısmı ile sona erdi.
Bu haber 7880 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI