marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:UNESCO ve ICOMOS’a Gelibolu Tarihi Su Altı Parkını Anlattı

Tarih: 24-05-2022 07:39:45 Güncelleme: 24-05-2022 07:41:45 + -


Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) öncülüğünde Akdeniz Üniversitesi, Kemer Belediyesi ve Akdeniz Arkeoloji Derneği tarafından organize edilen 21. Uluslararası Kemer Sualtı Günlerinde Çanakkale konuşuldu.


UNESCO ve ICOMOS’a Gelibolu Tarihi Su Altı Parkını Anlattı

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) öncülüğünde Akdeniz Üniversitesi, Kemer Belediyesi ve Akdeniz Arkeoloji Derneği tarafından organize edilen 21. Uluslararası Kemer Sualtı Günlerinde Çanakkale konuşuldu.

 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kemer Mirada Del Mar Hotel’de, UNESCO ve ICOMOS temsilcilerinin de aralarında bulunduğu, dünyada bu konuyla ilgili söz sahibi bilim insanlarının olduğu toplantıda, Gelibolu Su Altı Parkı’nı tanıtma ve anlatma imkanı buldu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı konuşmasında, Çanakkale’nin tarihi batıklar ile dünyanın gündeminde olduğunu belirirken, Gelibolu tarihi sualtı pakının turizme de büyük katkı sağlayacağını söyledi. Kaşdemir “ Düzenlenen bu önemli toplantıya katılmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 1.Dünya savaşına yön veren Çanakkale savaşları dünya askeri ve siyasi tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir. Çanakkale savaşları ön yargılı düşmanları, hayranlık uyandıran ve saygı duyulan muhataplara dönüştüren benzeri az görülen savaşlardandır. İnsan hikâyeleri ile iyi korunmuş olan Tarihi alan, 2014 tarihinden bu yana UNESCO geçicici miras listesine yakışır bir durumdadır. Birinci dünya savaşının diğer savaşlarından farklı olarak önemli bir kısmı da deniz altında gerçekleşmiştir. Bugün sularının derinliklerinde yatan gemi ve denizaltı enkazları bir zamanlar savaşın en şiddetli yaşandığı “Gelibolu tarihi Sualtı Parkı” 107 yıl öncesine götürmektedir” dedi.

“TÜM KALINTILAR ÇALIŞMA ALANI İÇERİSİNDE BELGELENMİŞTİR”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, alan başkanlığı olarak, 2018 yılından itibaren 1.dünya savaşında batan deniz araçlarının tespiti ve belgelenmesine yönelik çalışmalar başlattıklarını söylerken “Çalışmalar kapsamında, 150 km2.lik alanın tamamında tarama gerçekleştirilerek, savaştan kalan tüm batıkların tespiti gerçekleştirilmiştir. 1.Dünya savaşları batıklarının yanında birçok Helenistik, Bizans ve Osmanlı dönemine ait kalıntılar da çalışma alanı içerisinde belgelenmiştir. Bu doğrultuda Gelibolu Yarımadası’nın en güneyinden başlayıp, Suvla Koyunun kuzeyine kadar uzanan bölümde tespit edilen 1.Dünya savaşı batıklarının kısa vadede dünya dalış turizminin en önemli destinasyonlarından birisi olmasını bekliyoruz. Su altında olsun, karada olsun kültürel miras kimliğimizle, kültürümüzle, tarihimizle dünya miraslarını korumak hepimizin görevidir” diye konuştu.

 

Başkan Kaşdemir, yapılan tespit ve belgeleme çalışmaları ile birlikte metal gemi batıklarının iklim değişikliği ve denizlerdeki kirlilikten etkilenmelerini önlemek için de bir bilimsel çalışmayı da başlattıklarını söyledi.
Bu haber 744 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI