Bugun...
Bizi izleyin:Ülgür Gökhan “İçki Yasağı” Kararından Geri Çekildi!

Tarih: 04-05-2021 07:04:03 Güncelleme: 04-05-2021 07:44:03 + -


Tam Kapanma genelgesi ile içki satışı tartışmaları çıkmış, Çanakkale Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulunu toplayarak aldığı kararla içki satışını Çanakkale’de yasaklamıştı. İl Hıfzısıhha Kurulu üyelerinden birisi de Çanakkale Belediye Başkanı idi. Başkan Ülgür Gökhan, içki yasağının alındığı Karardan geri çekildi!


Ülgür Gökhan “İçki Yasağı” Kararından Geri Çekildi!

Tam Kapanma genelgesinde içki satışının engellenmesi kamuoyunda “Sosyal Hayata Müdahale Ediliyor” algısı ve tartışmaları başlatmıştı. Virüs salgını ile içki satışının ilgisi olmadığı, yasağın siyasi iradenin kararı ile alındığı tartışmaları yaşanırken; sayıları yüz binleri bulan Tekel Bayi ve içki satışı yapan işletmeler karara ticari kaygılar nedeniyle tepki göstermişlerdi.

 

GENELGE OLMAYINCA İL HIFZISIHHA KURULLARI KARAR ALDI!

Kamuoyunda tartışılan karar sonrası İçişleri Bakanlığı genelgesinin yasal olmadığı tartışmaları yaşanırken; birçok Valilik 30 Nisan tarihi itibariyle İçki Satışı yasağı kararını İl Hıfzısıhha Kurullardan çıkarttı. Bunlardan bir tanesi de Çanakkale Valiliği ve İl Hıfzısıhha Kurulu oldu!

 

“Seyahat İzin Belgesi ve Ek Tedbirler” için toplanan Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu, 5’nci maddede “Tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olmasına; market, bakkal, büfe gibi yerlerde de alkol ürünü satılmamasına” kararını oy birliği ile aldıklarını açıkladı. Karar gereğince İl genelinde içki satışı da yasaklanmış oldu.

 

ÜLGÜR GÖKHAN’A İÇKİ YASAĞINI GECE YARISI KAPIDA İMZALATMIŞLAR!

30 Nisan 2021 akşamı yayınlanan Çanakkale Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu kararının 5’nci kararında içki satışının yasaklandığının ortaya çıkması sonrasında kurulun üyelerinden biri olan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a gözler çevrildi. Alınan kararın 30 Nisan 2021 gecesi saat 22.00’da Ülgür Gökhan’a tebliğ edildiği, Gökhan’ın da kararı incelemeden imzaladığı ortaya çıktı.

 

GÖKHAN “İMZAMI GERİ ÇEKTİM.. KARARIN OY ÇOKLUĞU İLE ALINDIĞINI DÜZELTİN”

Hafta sonu kararı incelediğinde içki satışının yasaklandığı, döviz bürolarının kapatıldığını gören Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, haftanın ilk günü Çanakkale Valiliğine imzasını geri ektiğine dair dilekçesini gönderdi. Kararın gece yarısı evinde dinlendiği bir saatte kapıdan imzalatıldığına dikkat çeken Ülgür Gökhan; “Çanakkale Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulunun 30 Nisan tarih ve Karar No:4/L sayılı kararının 4 ve 5’nci maddelerinin İçişlerini Bakanlığının genelgesine uygun olmadığı tarafımca görülmüştür. 4 ve 5’nci maddelerin Bakanlığın 7770 sayılı genelgede yer almadığından, Hıfzısıhha Kurul Kararında bu maddelerin bulunmasının yersiz olduğu kanaatindeyim. Bu nedenle; karardaki imzamı 4. Ve5.maddelere ilişkin olarak geri çektiğimi ve karardaki oybirliği ibaresinin oy çokluğu olarak düzeltilmesi hususunu bilgilerinize sunarım” ifadelerine yer verdi.

 

ÜLGÜR GÖKHAN’IN İTİRAZ ETTİĞİ 4 VE 5’NCİ MADDELER:

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın imzasını geri çekmesine sebep olan İl Hıfzısıhha Kurulunun 40/L sayılı kararındaki 4 ve 5’nci maddeler ise şunlar:

 

4.madde; “Ticari faaliyetler için merkez ilçede nöbetçi Döviz Bürolarının Ticaret ve Sanayi Odası tarafından belirlenerek ilan edilmesine ve ilan edilen döviz bürosunun açık bulundurulmasına, Kaymakamlıklarımız tarafından ihtiyaç olduğu tespit edilmesi durumunda da Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her ilçede bir adet olacak şekilde nöbeti Döviz Bürolarının belirlenerek ilan edilmesi ve ilan edilen döviz bürosunun açık bulundurulmasına”

 

5.Madde: “Tam kapanma döneminde Tekel Büfelerinin kapalı olmasına, market, bakkal ve büfe gibi yerlerde de alkol ürünü satılmamasına,
Bu haber 2741 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI