thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Profesör Songül Şentürklü CHP’den Aday Adaylı Oldu

Tarih: 24-03-2023 12:34:19 Güncelleme: 24-03-2023 12:36:19 + -


27. Dönem CHP Çanakkale Milletvekili adayı Prof.Dr. Songül Şentürklü, 14 Mayıs Milletvekilli seçimleri için aday adaylığı müracaatını yapan isimler arasında yer aldı. Şentürklü, aday adaylığı müracaatı için gittiği Ankara'da dosyasını teslim ettikten sonra seçim çalışmaları için Çanakkale'de kolları sıvadı.


Profesör Songül Şentürklü CHP’den Aday Adaylı Oldu

27. Dönem CHP Çanakkale Milletvekili adayı Prof.Dr. Songül Şentürklü, 14 Mayıs Milletvekilli seçimleri için aday adaylığı müracaatını yapan isimler arasında yer aldı. Şentürklü, aday adaylığı müracaatı için gittiği Ankara'da dosyasını teslim ettikten sonra seçim çalışmaları için Çanakkale'de kolları sıvadı.

 

Prof.Dr. Songül Şentürklü aday adaylığı değerlendirmesinde, bir akademisyen olarak yurtiçindeki ve yurtdışındaki eğitim ve bilimsel çalışmaları sonucunda edindiği tecrübelerini, 21. Yüzyıl Türkiye'sinin acilen çözüm bekleyen eğitim, gıda, tarım ve çevre problemlerinin çözümünde ortaya koyarak, ülkeye ve sektörlere katkıda bulacağına inanmakta olduğunu vurguladı. Şentürklü "bu amaçla Atatürk'ün idealist, çağdaş, laik, demokrat Türk Kadını çizgisinde hem Çanakkale'nin hem de tüm Türkiye'nin TBMM' de akademisyen bilim kadınlarımızın bir temsilcisi olmaya adayım" dedi.

 

CHP Çanakkale Milletvekili aday adayı Prof.Dr. Songül Şentürklü, seçim sürecinde ve hemen arkasından gelen yerel yönetim seçimlerinde diğer adaylarla ve Cumhuriyet Halk Partisi il ve ilçe örgütleri ile omuz omuza çalışmaktan onur ve mutluluk duyduguna vurgu yaparak "aynı zamanda adaylığım sürecinde hem bir kadın hem de tarım-gıda alanında tecrübeli bir akademisyen olarak Çanakkale halkından, özellikle de kırsal bölge kadınlarından ve Çanakkale CHP il ve ilçe örgütlerinden büyük destek ve övgü aldım. Yine 28. Dönem Milletvekili aday adaylığım için de bu destekler devam etmiş ve adaylığımda bu doğrultuda şekillenmiştir. Çanakkale CHP il ve ilçe örgütleri ve Çanakkale halkı olarak amacımız odur ki Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyıl’ında Çanakkale'mizi TBMM' de temsil etmeye adayım" ifadelerine yer verdi.

SONGÜL ŞENTÜRKLÜ KİMDİR?

Hukukçu memur bir ailenin ikinci çocuğu olarak Kars'ta dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimimi babamın görevi gereği Türkiye'nin farklı illerinde tamamladı. Yükseköğrenimime Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nde devam etti. Yine Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Bölümü Yem Teknolojisi ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora yaptı.

 

Doktora sonrası profesyonel iş hayatına 2001 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulu Hayvansal Üretim Bölümü'nde Yardımcı Doçent Doktor olarak başladı ve halen aynı üniversitede Profesör Doktor Öğretim üyesi olarak görevime devam etmektedir.

 

2010-2012 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde orta kuzey bölgesinde ki farklı eyaletlerde "Sürdürülebilir Gıda, Tarım ve Çevre" konularında post doktora yaptı. Yurtdışı akademik çalışmalarım 2013-2022 yıllarında da farklı sürelerde (6-8 ay/yıl) yine ABD’nde konuk öğretim üyesi ve araştırmacı olarak devam etti. Bununla birlikte 2023 yılında da önümüzdeki 10 yıllık yeni proje çalışmaları için davet almış bulunmaktadır.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nin farklı eyaletlerinden bilim insanları ile yapmış olduğu "Topraktan Çatala Uzanan Sürdürülebilir Entegre Tarım-Gıda ve Çevre" projemiz 2020 yılında en iyi "Sürdürülebilir Tarım-Gıda-Çevre" proje ödülüne layık görüldü. Amerika'da bulunduğu sürelerde onlarca sürdürülebilir gıda-tarım-çevre projelerinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev almakla birlikte, proje verilerini sunmak üzere farklı eyaletlerdeki üniversite ve araştırma enstitüleri tarafından konuşmacı olarak davet edildi. Aynı zamanda sürdürülebilir tarım-gıda-çevre konusunda elde edilen araştırma sonuçları, Amerika Tarım Bakanlığı, Eyalet Üniversiteleri ve Sürdürülebilir Tarım-Gıda-Çevre Derneği ve Amerika Toprak Bilim Derneği ile iş birliği çerçevesinde Amerikan çiftçilerine atölye çalışmaları, eğitim seminerleri ve çiftçi demonstrasyon projeleri gibi uygulamalarda da aktif görevlerde bulundu.
Bu haber 2936 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI