thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Mavi Bayraklı Plaj Sıralamasında Çanakkale 7’nci Oldu

Tarih: 30-05-2023 06:31:52 Güncelleme: 30-05-2023 07:09:52 + -


Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan Mavi Bayraklı plaj sıralamasında Türkiye, 551 plajı ile dünya 3'üncüsü oldu. Çanakkale ise Mavi Bayraklı Plajları ile Türkiye 7’ncisi oldu.


Mavi Bayraklı Plaj Sıralamasında Çanakkale 7’nci Oldu

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag'da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan Mavi Bayraklı plaj sıralamasında Türkiye, 551 plajı ile dünya 3'üncüsü oldu. Türkiye’nin İtalya ve Fransa’yı geride bırakarak dünyanın en çok mavi bayraklı plaja sahip 3'üncü ülkesi oldu. Türkiye sıralamasında ise; Çanakkale Mavi Bayraklı plajlarının sayısı ile 7’nci sırada yer aldı.

 

Türkiye’nin dünya üçüncüsü, Çanakkale’nin de Türkiye yedincisi olmasının gurur verici olduğunu açıklayan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yayınladığı açıklamasında; “Doğası ve denizi ile turistlerin ilgisini çeken Çanakkale’miz, 12 plajı ile Türkiye’de 7.sırada yerini aldı. Bir dizi sıkı çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik kriterinin karşılanmasıyla hak kazanılan Mavi Bayrak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde turizm ve çevre sektörlerini bir araya getiren çok saygın ve tanınmış bir eko-etiket haline gelmiştir. Plajlarımızın ödüllendirilmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, sektör temsilcilerine ve duyarlı vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu açıklamasının devamında; “12 plajımızda, sürdürülebilir turizme ulaşmada önemli bir araç olarak görülen Mavi Bayrak dalgalanıyor olmasının Çanakkale’ye gelecek turistlerin tercihlerini etkileyeceği kanaatindeyim. Muhteşem koylara, uluslararası standartlardaki plajlara ve doğa harikası sulara sahip olan Çanakkale’mizin bu zengin potansiyel ile Mavi Bayraklı plaj sayısını daha da artıracağına inanıyorum. Çanakkale’de yaşayan, burada doyan, bu Kente kıymet verenler olarak doğamızı koruyarak turizmde çıtamızı daha da yükseltmeyi görev edinmeliyiz. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sektör temsilcilerimiz ile birlikte bu yükselişe katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Bu haber 3736 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI