marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:Makas; “Tüneller Ağustos Ayında Açılacak!”

Tarih: 30-06-2022 06:30:40 Güncelleme: 30-06-2022 07:17:40 + -


Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu arasında adeta çile yolu haline gelen karayolu üzerine inşa edilen Assos ve Troya Tünelleri planlanılan tarihten 10 ay önce açılacak. AK Parti İl Başkanı Naim Makas tünellerin Ağustos ayında hizmete gireceğinin müjdesini vererek; “50 dakika süren Ayvacık-Küçükkuyu arası tünellerin hizmete Ağustos ayında hizmete girmesiyle birlikte 5 dakikaya inecek. İş gücünden 72 milyon TL, akaryakıttan ise 36 milyon TL, toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayacak" dedi


Makas; “Tüneller Ağustos Ayında Açılacak!”

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu arasında adeta çile yolu haline gelen karayolu üzerine inşa edilen Assos ve Troya Tünelleri planlanılan tarihten 10 ay önce açılacak. AK Parti İl Başkanı Naim Makas tünellerin Ağustos ayında hizmete gireceğinin müjdesini vererek; “50 dakika süren Ayvacık-Küçükkuyu arası tünellerin hizmete Ağustos ayında hizmete girmesiyle birlikte 5 dakikaya inecek. İş gücünden 72 milyon TL, akaryakıttan ise 36 milyon TL, toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayacak" dedi.

 

AK Parti İl Başkanı Naim Makas yerel basın mensupları ile birlikte Assos ve Troya tünelleri inşaat alanına inceleme gezisi düzenledi. İnceleme gezisine Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, AK Parti Ayvacık İlçe Başkanı Fatih Kocabıyık, parti yöneticileri de katıldılar.

İNŞAAT PLANLANANDAN 10 ÖNCE BİTİYOR!

Kalyon inşaat tarafından yapımına 2016 yılında başlanan Assos ve Troya Tünelleri hakkında şirket yetkilileri yaptıkları bilgilendirmede; 21 Mayıs 2023 tarihinde inşaat çalışmalarının tamamlanacağını açıklandığını; ancak 600 personelin özverili çalışmaları sonucunda tünellerin Ağustos 2022 tarihinde hizmete açılacağını açıkladılar.

 

3 MİLYAR LİRAYA MAL OLDU!

Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu Beldesini birbirine bağlayacak olan Bin 700 metre çift tüp Assos Tüneli ile 4 bin 17 metre çift tüp Troya Tünelinin kazı ve destekleme, kaplama betonu ve üst yapı çalışmalarının tamamlandığı bilgisi verildi. Tünellerin tüm işlerinin yüzde 90’ının tamamlandığını belirten şirket yetkilileri; aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme çalışmalarının hızla devam ettiğini açıkladılar.  600 personel ve 160 iş makinesiyle 24 saat aralıksız vardiya sistemiyle çalışmaların devam ettiğini açıklayan şirket yetkilileri güncel proje tutarının 2 milyar 955 milyon TL olduğunu, yol ve tünellere bugün itibariyle yapılan harcamanın 2 milyar 406 milyon TL olduğu açıkladılar.

DEPREME DAYANIKLI, SON TEKNOLOJİ VE ÜCRETSİZ!

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan şirket yetkilileri; deprem kuşağı olan Çanakkale’de tünellerin 10 şiddetinde meydana gelebilecek depremler dahil oldukça dayanıklı olduğunu, tüm inşaat çalışmalarının son teknoloji ile yapıldığını belirttiler. Geçişlerin ücretli olacağı iddialarına da yanıt veren şirket yetkilileri; ise iddiaların asılsız olduğunu, araç geçişlerinden hiçbir şekilde ücret alınmayacağını belirttiler.

 

ESKİ YOL TADİLATTAN GEÇECEK!

Assos ve Troya tünellerinin hizmete girmesi ile eski yol olarak adlandırılacak yolun akıbeti ile ilgili bilgi de veren şirket yetkililer; “Eski güzergâh hizmette kalmaya devam edecek. Asfaltlama çalışması yapacağız, dileyen vatandaşlar o yolu da kullanabilecekler” bilgisini verdiler. Assos ve Troya tünelleri ayrıca sanat eserleri ile de süslemesinin olacağı açıklandı.

AYVACIK-KÜÇÜKKUYU ARASI 50 DAKİKADAN 5 DAKİKAYA DÜŞECEK!

Assos ve Troya tünellerinin hizmete girmesiyle Ayvacık - Küçükkuyu arası 12,15 kilometre olan mesafe 2,52 kilometre kısalarak ve 9,63 kilometreye düşecek. Yolun bölünmüş olarak trafiğe açılması ile sürüş konforu artacak. Eski güzergahta 12,15 kilometre mesafe araç yoğunluğundan 50 dakika sürerken Ayvacık-Küçükkuyu arası tünellerin açılması ile birlikte süre 5 dakikaya inecek. Şirket yetkilileri tüneller sayesinde gidiş-geliş olarak çalışan yolda kazaları en düşük seviyeye indirerek can ve mal kaybını önleyecek. İş gücünde 72 milyon TL ve 36 milyon TL akaryakıt olmak üzere toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunulacak.

 

40 BİN YERİNE 2 BİN AĞAÇ KESİLDİ.. 4 BİN AĞAÇ DİKİLDİ!

Şirket yetkilileri ilk fizibilite çalışmalarında güzergâh üzerinde kesilmesi gereken ağaç sayısının 40 bin civarında olduğunu tespit ettiklerini, ancak bölgenin tüneller ile geçilmesiyle birlikte kesilen ağaç sayısının ise sadece 2 bin adette kaldığına dikkat çektiler. Kesilen 2 bin ağacın yerine ise bölgede yapılan ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 4 bin fidan dikildiği açıklandı.

 

Tünellerin inşaatlarından sorumlu Proje Müdürü Hasan Serdar Hasgül tarafından basın mensuplarına yapılan bilgilendirmenin ardından tünellere inceleme gezisi yapıldı. AK Parti İl Bşakanı Naim Makas basın mensuplarına yaptığı açıklamada; 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ardından Assos ve Troya tünellerinin hizmete girmesiyle birlikte Çanakkale’nin Ege ve Akdeniz’e ulaşımının daha da kısaldığına dikkat çekti.

 

MAKAS: "MARMARA BÖLGESİNİN EN UZUN TÜNELLERİ"

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Ayvacık ilçesinin çok değerli bir ilçe olduğunu, tünellerin hizmete açılmasıyla birlikte bölgenin turizm açısından daha da değerleneceğine dikkat çekti. Makas; “Aldığımız müjdeye göre Ağustos ayında inşallah burası tamamlanmış ve hizmete açılmış olacak. Bu tüneller bin 700 metre ve 4 bin 17 metre olmak üzere toplamda yaklaşık 6 kilometreye yakın bir uzunluk teşkil ediyor. Her bir etap ikişer tünelden meydana geliyor. Gidiş geliş toplamda 12 kilometrelik bir tünel yapısından bahsediyoruz. Bu tüneller Marmara bölgesinin en uzun tünelleri. Dünyanın en büyük köprüsünün Ege ve Akdeniz'e açılan kapısı adeta" dedi.

"50 DAKİKA SÜREN BU YOLCULUK ŞİMDİ 5 DAKİKAYA İNECEK"

Başkan Makas, konuşmasının devamında ise, "Tüneller pandemiye rağmen 10 ay erken bitip inşallah Ağustos ayında hizmete girecek. Bu proje aynı zamanda yıllık 100 milyon liraya yakın iş gücü ve akaryakıttan tasarruf sağlayan insanların, vatandaşımızın zamandan tasarruf ettiği çok kıymetli bir proje. İstanbul-Balıkesir arasındaki yollar arasında duble yol olmayan tek kesim kaz dağları yollarıydı. Fakat şimdi bu tüneller ile birlikte burası da 6 kilometrelik yerde duble bir şekilde duble yol haline geldi. Burada Ağustos ayındaki açılışa yetiştirilmesi amacıyla şu anda 24 saatlik çalışma esasına göre 600 personel alnının terini buraya akıtmaktadır. Yine aynı şekilde 160 makine ve ekipman burada hizmet vermektedir. Tünellerin açılışı ile beraber burada yaklaşık 50 dakika süren yoğun trafikte özellikle yaz aylarında turizmin yoğun olduğu bu aylarda zaman zaman 50 dakikaya yakın süren bu yolculuk şimdi 5 dakikaya inecek" diye konuştu.

 

"EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM"

Projenin 2016 yılında başlandığına ve 2023 yılı mayıs ayında teslim edilecekken belirlenen zamandan 10 ay önce açılmasının değerine dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Naim Makas; "Projede gecesini gündüzüne katan, 10 ay önce açmak için alınterini akıtan işçilerimiz başta olmak üzere, şirket yetkililerine teşekkür ediyorum. Desteğini Çanakkale'den hiç bir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, ilgili bakanlarımıza, AK Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan'a ve Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu'na da desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
Bu haber 2237 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI