thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Kök Hücre” Vurguncuları Tutuklandı

Tarih: 09-02-2024 07:10:13 Güncelleme: 09-02-2024 07:32:13 + -


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye muhtaç onlarca hastalara piyasa değeri 200 lira olan kitleri 100 bin liradan sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan Tıp Fakültesi Ortapedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yener E., aynı bölümde görevli Doç Dr. Tolgahan K., ve medikal şirket çalışanı 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.


“Kök Hücre” Vurguncuları Tutuklandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortapedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yener E., geçtiğimiz yıl aynı bölümde görevli Doç Dr. Tolgahan K. hastalarına uygulayacakları piyasa değeri 200 TL olan Orthokine kök hücre kitinin temini konusunda firma arayışına girdi.

 

EL SIKIŞTILAR

İki doktor, kök hücre kitinin temini konusunda Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde daha çok sporcu sağlığı ve sporcu yaralanmaları alanında hizmet veren İTS Global Medikal ve Sağlık Ürünleri firmasının sahibi Ömer Ç. ile bağlantıya geçerek, kök hücre kiti temini için el sıkıştı.

 

MİLYONLARCA LİRA İKİ DOKTORA AKTARILDI

İddiaya göre yapılan anlaşmanın hemen ardından kök hücre tedavisi uygulanacak hastalar, iki doktor tarafından İTS Global Medikal ve Sağlık Ürünleri'ne yönlendirildi ve piyasa değeri 200 lira olan kitler, hastalara 20 bin ila 100 bin lira arasında satılmaya başlandı. Yapılan her uygulamadan sonra alınan paralar firma çalışanları Bilge Can T. ve Yunus Can İ. tarafından poşetlere konarak dörtte üçü anabilim dalı başkanı Prof. Dr Hüseyin Yener E'ye, geri kalan tutar Doçent Doktor Tolgahan K'ye odalarında teslim edildi. Firmaya ise hasta başına 6 bin lira ödendi. 56 hasta için doktorlar tarafından İTS firmasına 336 bin lira aktarılırken, geri kalan milyonlarca lira iki doktor arasından paylaşıldı.

 

AYLARCA SIRA VERİLMEDİ

İddiaya göre firmadan kit almayı kabul etmeyen hastalar ise aylarca mağdur edildi. Prof. Dr. Hüseyin Yener E. ve Doç Dr. Tolgahan K., İTS Global Şirketi'nden kit almaya yanaşmayan hastalarının tedavi ve operasyon sürelerini uzattı ve aylarca randevu vermedi. Randevu alamayan ve tedavi göremeyen birçok hasta sonunda pes ederek İTS şirketine başvurdu.

 

BİR YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşanan milyonluk vurgun, bir yılın sonunda birçok hastanın kök hücre kitlerinin üniversite hastanesinde piyasa değerinin çok üstünde satıldığını ve aylarca sıra beklediklerini ihbar etmesiyle ortaya çıktı.

 

Hasta yakınlarının ihbarı üzerine harekete geçen Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla kök hücre kitinin satın alınması için doktorlar tarafından yönlendirilen medikal şirket yöneticilerini ve üniversite hastanesinde görevli iki doktoru teknik ve fiziki takibe aldı.

 

HESAP HAREKETLERİ ELE VERDİ

Yapılan teknik ve fiziki takip sonucu Medikal şirket sahibi Ömer Ç'nin, kitlerin satışından kalan binlerce lirayı Tıp Fakültesi Ortapedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yener E. ve Doç Dr. Tolgahan K.'nin hesaplarına aktardığını tespit eden polisler operasyon için düğmeye bastı. Soruşturma kapsamında Tıp Fakültesi Ortapedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yener E. ve Doç Dr. Tolgahan K. medikal firma sahibi Ömer Ç, firma çalışanları Bilge Can.T. ve Yunus Can. İ. gözaltına alındı.

 

HER ŞEYİ İTİRAF ETTİ

Firma sahibi Ömer Ç. savcılıktaki ifadesinde, soruşturmaya konu kök hücre kitinin satışına, Doç. Dr. Tolhagan K'nin kendisini yönlendirmesiyle başladığını iddia etti. Sistemin nasıl işlediğini detaylı bir şekilde anlatan Ömer Ç. yapılan her uygulamadan sonra alınan paranın dörtte üçünün anabilim dalı başkanı Hüseyin Yener E'ye, bir kısmının Doçent Doktur Tolgahan K'ye aktarıldığını kendisine ise hasta başına sadece 6 bin lira kaldığını söyledi.

 

BEŞ KİŞİ TUTUKLANDI

Savcılıktaki işlemleri sonrası mahkemeye sevk edilen Prof. Dr. Hüseyin Yener E ile Doç. Dr. Tolgahan K, Ömer Ç, Bilge Can T. ve Yunus Can İ. dolandırıcılık ve "icbar suretiyle irtikap" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Bu haber 4782 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI