marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:“İş Dünyası Krediye Ulaşmakta Zorluk Çekiyor”

Tarih: 28-11-2022 06:52:12 Güncelleme: 28-11-2022 07:04:12 + -


Türkiye’nin sanayici ve işadamlarının gündeminde yer alan krediye ulaşma sorunu ÇTSO Meclis toplantısında da gündeme geldi. İşadamlarının kredi almakta yaşadıkları sorunu gündeme getiren ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu; “İş dünyamızın sahadaki realitesini yaşayıp görmeden alınan kararların sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz. Biz bunları burada konuşuyorsak bunların Ankara’da da konuşulması gerekiyor. Bu alelacele alınmış kararların üretime, ekonomiye hiçbir yararı olmadığını düşünüyorum” dedi.


“İş Dünyası Krediye Ulaşmakta Zorluk Çekiyor”

Türkiye’nin sanayici ve işadamlarının gündeminde yer alan krediye ulaşma sorunu ÇTSO Meclis toplantısında da gündeme geldi. İşadamlarının kredi almakta yaşadıkları sorunu gündeme getiren ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu; “İş dünyamızın sahadaki realitesini yaşayıp görmeden alınan kararların sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz. Biz bunları burada konuşuyorsak bunların Ankara’da da konuşulması gerekiyor. Bu alelacele alınmış kararların üretime, ekonomiye hiçbir yararı olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

“ÜRETMEDEN TÜKETİRSEK SONUÇ BU”

ÇTSO Kasım ayı meclis toplantısında iş dünyasının yaşadığı sorunlarda gündeme geldi. Merkezi yönetimin bütçe açığının Ekim ayında 83,3 milyar TL ile 2022 yılının en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çeken ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “2021 Ekim ayında bu rakam 17,4 milyar TL idi. Arkadaşlar bu bize neyi gösteriyor? Üretmemiz lazım. Üretmeden tüketirsek sonuç bu. Tabi her birimizin ayrı ayrı işleri var. Hiçbir şeyin televizyon programlarında gösterildiği gibi olmadığına her birimiz şahidiz” dedi.

 

“KREDİYE ULAŞMAKTA CİDDİ ZORLUKLAR YAŞIYORUZ”

İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında Temmuz ayında stokçuluk ve kredi tartışması yaşanmıştı. Merkez Bankası başkanı kredi çeken iş insanlarını stokçuluk yapmak ve aldıkları krediyi dolara yatırıp rant elde etmekle suçlamıştı. Yaşanan olayı ÇTSO meclis toplantısında gündeme getiren Selçuk Semizoğlu, sanayici ve tüccarların krediye ulaşmakta ciddi zorluklar yaşadığına dikkat çekerek yaşadığı olayı örnek gösterdi.

“İŞ DÜNYAMIZIN REALİTESİNİ GÖRMEDEN ALINAN KARARLARIN SONUÇLARINI YAŞIYORUZ”

İş insanlarının kredi almakta yaşadığı zorlukları anlatan Semizoğlu; “Geçtiğimiz 2 yıl boyunca şirket olarak araçlarımızı kiralardık. 4 bin 950 TL araç başına ödediğimiz kirayı bu dönem biz 30 – 35 bin TL teklifler geldi. Segment de bir düşük segment. Bu çok acayip bir para, aracın fiyatına bakıyorsun yani hiçbir şekilde matematiğe sığmıyor. Satın alma yoluna gidelim dedik. Tabi araç sayısı 12 ile 14 olunca ister istemez bütçe ayırmak gerekiyor. Bu bütçe için de finans kuruluşlarına, bankalara gitmek gerekiyor. Şimdi o anlatılan İstanbul Sanayi Odası Meclisinde Sayın Merkez Bankası Başkanımızın söylediği yüzde 14 ile para alıyorsun dövize yatırıyorsun ile itham ettiği iş âlemi, sanayiciler var ya Erdal Bahçıvan Başkanıma öncelikle şükranlarımı sunmak istiyorum. Çünkü layığıyla orada iş alemini temsil etmiştir, öyle bir şey olmadığını söylemişti. Biz de dedik ki kredibilitemiz var, Bankadan kredi alalım. Bizim şirketin özelinde şube yöneticisinin ifadesi şu; ‘Siz orman ürünleri sektöründe iştigal ediyorsunuz. Traktör alabilirsiniz, çift kabin araç alabilirsiniz. Ama otomobil gibi diğer araçlarda sizi fonlamamıza imkan yok’ dedi.”

 

“YURTDIŞINA TRAKTÖRLE Mİ GİDELİM?”

Bankaya yaptığı kredi müracaatında kendisine kredi verilmediğini ifade eden Semizoğlu; “Arkadaşlar ekibimle Yunanistan, Makedonya ve Bulgaristan’a ürettiğim ürünün pazarlaması ve ikili görüşmeler için yola çıkacağım. Şube yöneticisine şunu sordum; ‘Ben yarın traktörle mi gideyim, çift kabinli araçla mı gideyim’ dedim. Bu alelacele verilmiş kararların bizim üretmemize gerçekten çok büyük engel olduğunu düşünüyorum. Bunların konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Gelin beraber tartışalım. Biz şu anda bana göre büyük ama Türkiye’ye göre nüfus olarak küçük bir ilin Ticaret ve Sanayi Odası Meclisiyiz. Biz bunları burada konuşuyorsak bunların Ankara’da da konuşulması gerekiyor. Bu alelacele alınmış kararların üretime, ekonomiye hiçbir yararı olmadığını düşünüyorum. Buna ben kendi sektörümden örnek verdim. Her birinizi sektörü ile de ayrı ayrı örneklendirebilirim. Çünkü her birinizin sorununu da biliyorum. Ama bunların artık bizlerle istişareler yapılarak bu kararların alınması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEKİ VERGİ SIFIRLANMALI”

Türk iş dünyasının ülke ekonomisini ayakta tutmak için üretmeye mecbur olduğunu, iş dünyası olarak da üretmek istediklerini ifade eden Semizoğlu; asgari ücret üzerindeki tüm vergi yükünün kaldırılması gerektiğini söyledi. Semizoğlu; “Diğer bir konu da asgari ücret üzerindeki yükün ve 2023 yılında beklenen EYT düzenlemeleriyle iş dünyasının üzerine hazırlıksız gelecek maliyet yüklerinin bir şekilde alınması gerekiyor.  Şimdi EYT’liler Selçuk Başkan bunu konuştu diye kızabilirler. Böyle bir emeklilik sistemi dünyada yok. Yani bayan olduğunuz sürece babanız rahmetli oluyor, siz bekârsanız ölene kadar babanızın maaşını alıyorsunuz. Popülizm adına, oy adına bunlardan uzaklaşılması gerekiyor. Bunu her partinin dile getirmesi gerekiyor. Emeklilikte yaşa takılanlar, geçmişte 38 yaşında, 40 yaşında emekli arkadaşlarımız, kardeşlerimiz var. Ama her ortamda örnek gösterdiğimiz eğitimle, yaşam kalitesiyle Avrupa’ya dönelim, Amerika’ya dönelim, Kanada’ya dönelim. Almanya’ya gidiyorsunuz 65 yaşında kadın markette kasiyerlik yapıyor. Aynı şekilde takside şoförlük yapıyor. Biz de 38 yaşında emekli oluyor, kız çocuğu varsa artık o ölecek mirasla da emeklilik geçiyor. Popülizm adına farklı şeylerin konuşulması değil, bunların konuşulması lazım. Bunları unutmayın, her bir yapılan zam bizden iş aleminden çıkıyor. Asgari ücret 2 bin 825 TL netken, asgari ücretin üzerindeki vergi ve diğer yükümlülüklerin oranı yüzde 46 idi. Yine bu kürsüden defalarca konuştum. Asgari ücrete zam yapmak çözüm değil. Asgari ücrete zam yapmak sadece çalışanın cüzdanının cirosunu artırır. Asgari ücretin üzerindeki vergi ile diğer yükümlülüklerin azaltılması lazım. Hamdolsun 46 oranı 38’lere şimdi de 17’lere düştü. Ama adı üzerinde asgari ücret bunu sıfırlayın. Her işveren çalışanının mutlu olmasını, verim almasını ister. Adam elektrik faturası, su faturası, çocuk bezi nasıl alacağını düşünürken işyerinde verimli olamaz. Ama maalesef bu düzenin değişmesi lazım. Popülizmden uzak gerçekçi politikalarla bu işlerin üzerlerine düşülmesi lazım. Enflasyon muhasebesinin mutlak hayata geçirilmesi lazım” dedi.
Bu haber 1596 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI