thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


"3 yıldır sahipsiz beklerken, sonunda hırsızlık da oldu.."
Tarih: 01-04-2023 07:20:37 Güncelleme: 01-04-2023 07:27:37 + -


Türk askerinin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş’un evi, Biga Belediyesi’nin 3 yıldır kamulaştırma işlemini gerçekleştirmesini bekliyor. Bigalı Mehmet Çavuş’un evinde gerçekleşen hırsızlık olayı sonrası konuşan Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer; “3 yıldır sahipsiz beklerken, sonunda hırsızlık da oldu” ifadelerini kullandı.Türk askerinin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş’un evi, Biga Belediyesi’nin 3 yıldır kamulaştırma işlemini gerçekleştirmesini bekliyor. Bigalı Mehmet Çavuş’un evinde gerçekleşen hırsızlık olayı sonrası konuşan Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer; “3 yıldır sahipsiz beklerken, sonunda hırsızlık da oldu” ifadelerini kullandı.

 

“MAALESEF SAHİP ÇIKAMIYORUZ”
Bu toprakları vatan yapan kahramanlardan Bigalı Mehmet Çavuş’a bir toprağın çok görüldüğünü söyleyen Özer; “Arkamda görmüş olduğunuz ev, Bigalı Mehmet Çavuş’un yaşamış olduğu, hayata gözlerini kapadığı ev. Bu ev daha sonra başkalarının eline geçmiş. Biz 2020 yılında dernek olarak kaymakamlığa evin tescil edilmesi için dilekçe verdik. Dönemin kaymakamı Mustafa Can tarafından hızlı bir şekilde ev tescil edildi. Bu proje daha sonra Biga Belediyesi’ne kamulaştırılmak üzere devredilmiş. O gün bugündür kamulaştırılmasını bekliyoruz. Şu an buraya girip hiçbir işlem yapamıyoruz. Bunca sene ayakta durmuş bina, belki de bir kibrit ateşiyle tutuşacak vaziyette. Bakımsız bir şekilde. İçinde insan yaşamıyor. Bir an önce buranın kamulaştırılması için defaatle başvurularda bulunduk. Ama bize bu toprakları vatan kılan Bigalı Mehmet Çavuş’a şu kadarcık bir toprağı çok görüyoruz. Bir an önce kamulaştırıp da halkın hizmetine, gelecek nesillere aktarmak amacıyla sunamıyoruz maalesef. Bugün yine bir hırsızlık olayı olmuş. Aradılar beni. Suçlular yakalanmış. Maalesef evimizi koruyamıyoruz. Elimizin altında yaşayan tarihimize sahip çıkamıyoruz. İlgililere buradan tekrardan duyuruyorum” ifadelerini kullandı.

“ANI EVİ GİBİ BİR ÇALIŞMA DÜŞÜNÜYORUZ”
Tescil işlemlerinin kısa sürede hallolmasına rağmen kamulaştırmanın bir türlü yapılamadığını söyleyen Özer; “2020 yılı Şubat ayında Kaymakamlığa dilekçemizi vermiştik. Aynı yılın Mart ayında da tescil edildi. Bu dutluk ve mezarı, anıt mezar olarak tescil edildi. Tescil belgeleri elimizde. Biga Belediyesi tarafından kamulaştırılmasını bekliyoruz. Mülk sahipleri ile uzlaşılacak veya bir şekilde kamulaştırılacak. Daha sonra restorasyon işlemi yapılacak ve anı evi olarak hizmet görecek. Kamulaştırma işlemi belediyeye devredilmişti. Bir sonuç olmadı 3 senedir. Bunun bir şekilde hallolması gerekiyor. Mal sahipleri ihtiyaç sahibi de değil. Bir an önce anı evi olarak hizmete girmesini bekliyoruz. Proje çalışması henüz yok. Ama özel dokusunu koruyarak Bigalı Mehmet Çavuş’un yaşantısını anlatacak, Mehmet Akif Ersoy’un anı evi gibi bir çalışma düşünüyoruz burayı” şeklinde konuştu.

MEHMET ÇAVUŞ SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ
4 Mart 1915 Perşembe günü öğleden sonra Binbaşı H. D. Palmer komutasında Kraliyet Deniz Tümeni’nin Playmouth Taburu, Seddülbahir İskelesi’ne çıkıp topları tahrip ederek kullanılmaz hale getirmek amacıyla saldırıya geçtiklerinde Bigalı Mehmet Çavuş elindeki silahın mekanizmasının bozulması üzerine yerdeki kaya parçalarını alıp düşmana saldıran, daha sonra istihkâm küreğiyle yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırdı. Kıyıya çıkan İngiliz müfrezeleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Gösterdiği kahramanlıkla “Bir yürek, bir kürek yeter” anlayışını ortaya çıkaran Mehmet Çavuş, savaşın seyrini değiştiren askerlerimizden biri oldu. Mehmet Çavuş'un kahramanlığını ödüllendirmek isteyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Paşa, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa'ya bir rapor göndererek 27. Alay 10. Bölük çavuşlarından Bigalı Mehmet Çavuş'u kahramanlık madalyası ile ödüllendirdi.HABER VİDEOSU

Kaynak: https://www.medyalokum.com

Bu haber 2777 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI