thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


“Üniversite Öğrencilerinin Sorunları Araştırılsın”
Tarih: 11-01-2024 11:34:45 Güncelleme: 11-01-2024 11:35:45 + -


CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmet Güneşhan, üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunlarına ilişkin meclis araştırma önergesi verdi.


“Üniversite Öğrencilerinin Sorunları Araştırılsın”

Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları sorunları TBMM gündemine taşımaya önem veren CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, meclise araştırma önergesi teklifinde bulundu. Üniversite yaşamının gençlerin sosyal hayatının yanı sıra eğitim hayatı içinde önemli olduğuna dikkat çeken İsmet Güneşhan; “Üniversite yılları bir genç için hayatın dönüm noktası niteliğindedir ve bu süreç akademik bir eğitim almaktan daha fazlasıdır. Kişisel gelişimin öne çıktığı, arkadaşlıkların, deneyimlerin yaşamı şekillendirdiği ve geleceğe dair umutların diri olduğu bir dönemdir” dedi.

 

“ÜNİVERSİTE YILLARI GENÇLERİMİZ İÇİN SADECE EĞİTİM ALMANIN ÖTESİNDEDİR”

Milletvekili Güneşhan açıklamalarının devamında araştırma önergesi verme sebebi olarak ise; “Üniversite kampüsü, çeşitli kültür ve düşüncelerle donatılmış bir dünya gibidir. Üniversite, karşılıklı etkileşim halinde olan insanların oluşturduğu bir sistemdir ve aynı zamanda bu sistem sürekli değişim içinde olan bir sosyal ilişkiler ağıdır. Dersler, notlar ve sınavlar üniversite yaşamının sadece bir kısmını oluşturur. Belki de en önemli kısmı sınıf dışındaki deneyimlerdir. Kampüs içinde veya dışında birçok etkinlik ve kulüp bulunur. Bu organizasyonlar öğrencilere kendi ilgi alanlarına göre birçok fırsat sunarken gelece dair önemli kazanımlar sağlar. Arkadaşlıklar da üniversite yıllarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kampüsten, sınıflardan, yurtlardan ve öğrenci kulüplerinden edinilen dostlar, ömür boyu süren dostluklara dönüşebilir. Kısacası üniversite yılları, bir genç için sadece eğitim almanın ötesindedir. Hayatın anlam kazandığı, sıkı dostlukların kurulduğu ve gençlerin kendini geliştirme fırsatı bulduğu bir dönemdir. Bu dönem, gençlerin geleceğe dair umutlarının yeşerdiği en önemli dönemdir” dedi.

 

“EKONOMİK SIKINTILAR BİRÇOK GENCİ SOSYAL YAŞAMDAN KOPARTIYOR”

Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları sorunların ülkenin geleceği açısından da son derece önemli olduğuna dikkat çeken Milletvekili Güneşhan; “Ülkemizde ise durum gençler için bu kapsamdan daha fazla çıkmaktadır. Çünkü mevcut iktidarın uyguladığı ekonomi politikaları sonucu meydana gelen sıkıntılar birçok genci sosyal yaşamdan koparmakta aktivitelerden uzaklaştırmaktadır. Bu durum, gençlerin sosyalleşme ve kişisel gelişim fırsatlarından da mahrum bırakmaktadır. Ekonomik sıkıntılar gençlerin iş bulma çabalarını artırmakla kalmamış, depresyon ve kaygı bozukluklarını da beraberinde getirmiştir. Kısacası gençler geleceğe dair umutlarını yitirmektedir. Gençler, sadece eğitim hakkına değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinliklere erişim hakkına da sahiptir” dedi.

 

“2 BİN LİRA BURSLA GENÇLER NASIL YAŞASIN”

2 bin TL’ye yükseltilen KYK burslarının öğrencilere yetmediğini ifade eden İsmet Güneşhan; “‘Demli bir çay veya güzel aromalı bir kahve eşliğinde yapılan karşılıklı sohbetin getirdiği sosyalleşmeyi asla ihmal etmeyin.’ nasihatleri verilirken KYK bursu için 2 Bin TL reva görülmüştür. Gençler bu bursla temel ihtiyaçlarını mı karşılayacak, okul masraflarını mı? Yetersiz olan bu tutarı sosyalleşmek için mi kullanacak yoksa her şeyi bir kenara bırakıp ek iş mi yapacak? Bu bağlamda üniversite öğrencilerinin yaşadığı ekonomi kaynaklı sıkıntıların sosyalleşmeye, eğitim ve gelecek hayatlarına nasıl etki ettiğinin incelenmesi için Anayasa'nın 98. ve TBMM iç Tüzüğü'nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1095 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI