marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Özkurnaz: “Her Önüne Gelen Birlik Yada Kooperatif Kuruyor”

Tarih: 22-12-2018 12:38:41 + -


Türkiye’de kooperatif ve birlik enflasyonu yaşandığına dikkat çeken Tarım Koop Başkanı Mehmet Özkurnaz "Her önüne gelen birlik ya da kooperatif kuruyor. Birlikler kooperatiflerin işine soyunuyor, bir köyde üç kooperatif birden bulunuyor” dedi.


Özkurnaz: “Her Önüne Gelen Birlik Yada Kooperatif Kuruyor”

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Koop) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, gıda enflasyonuyla mücadelede kooperatiflerin önemine dikkati çekerek, "Aracıların devreden çıkarılmasında kooperatifler rol oynamalı. Belediyeler kooperatiflere hallerde dükkân yeri vermeli, belli bölgelerde satış reyonları olmalı. Hem üretici hem tüketici mutlu olmalı" dedi.

 

Özkurnaz, Dünya Kooperatifler Günü dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, "Türkiye'de 14 bin 200 birlik ve kooperatif var. Kooperatiflerin ve birliklerin yapısını tekrar ele almada fayda görüyoruz. Bu konularla ilgili önümüzdeki günlerde birden fazla çalıştay yapacağız. Kooperatif ve birliklerimiz, tarımın finansmanına ve pazara gidiş noktalarında etkin rol alacak." yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

 

TÜRKİYE’DE 8 BİN KOOPERATİF VAR!

Ülkedeki tarımsal kalkınma kooperatifi sayısının 8 bin civarında olduğunu ve kooperatiflerin bölünerek çoğaldığını aktaran Özkurnaz, kooperatiflere alternatif olarak üretici birliklerinin kurulmasının da bu sayıyı tırmandırdığına ve kooperatiflerin gücünü zayıflattığına işaret etti.

 

“BİRLİKLER KOOPERATİFLERİN YAPTIĞI İŞLERE SOYUNDU”

Özkurnaz, birliklerin, kooperatif olmadığı halde kooperatiflerin yaptığı işlere soyunduğuna dikkati çekerek, "Her sebze ve meyve adıyla üretici birliği kuruluyor, Domates üretici birliği, erik üretici birliği bile mevcut. Bunlar irdelenmeli. Kooperatifler birbirine ve üretici birliklerine hasım hale geldi. Önüne her gelen kooperatif kuruyor. Bir köyde ikinci kooperatif kurulamaz ancak buna rağmen Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı tarımsal kalkınma kooperatifi, Ticaret Bakanlığına bağlı da üretim pazarlama kooperatifi kuruluyor. Sulama ve su ürünleri kooperatifleri de kuruluyor. Bilinçli bir kooperatif anlayışı yok. Birçoğu tabela kooperatifi olarak kalıyor." diye konuştu.

 

"KOOPERATİF ÜRÜNLERİ MARKETLERE GİREMİYOR"

Dünyada kooperatifçilik ciddi bir anlayışla yapılırken Türkiye'de kooperatif enflasyonu yaşandığını bildiren Özkurnaz, bunun sonucu olarak da yatırım, üretim ve pazarlama noktasında aktif olunamadığını söyledi. Özkurnaz, kooperatiflerin, üyelerinden aldığı ham maddeyi yarı mamul ya da mamul haline getirerek, bunu ürün satış yerleriyle pazarlaması gerektiğini belirterek, "Kooperatifler, ekonomik güçlerini birleştirip birlikte hareket etmeli. Üretici ve tüketiciyi buluşturacak kooperatifler olmalı. Yasalardaki açıklar kapatılmalı. Ülkede tek bir kooperatif merkez birliği olmalı. Kooperatifin iş yaptığı tarımsal faaliyette başka bir üretici birliği ya da kooperatif olmamalı." ifadelerini kullandı.

 

“ARACILARIN ÇÖZÜMÜ KOOPERATİF!”

Gıda enflasyonuyla mücadelede kooperatiflerin önemine dikkati çeken Özkurnaz, "Aracıların devreden çıkarılmasında kooperatifler rol oynamalı. Aracıların devreden çıkarılmasında kooperatifler rol oynamalı. Belediyeler kooperatiflere hallerde dükkân yeri vermeli, belli bölgelerde satış reyonları olmalı. Hem üretici hem tüketici mutlu olmalı. Direkt tüketiciye ulaşması için her kooperatif bu işleri yapacak. Kooperatif ürünleri büyük marketlere giremiyor. Karşılarında güçlü bir sermaye var. Kooperatifin onların karşısında durma şansı yok." değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak: http://www.ciftcidenhaber.com/

Bu haber 1519 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI