thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi Lisans Aldı

Tarih: 20-02-2024 13:09:58 Güncelleme: 20-02-2024 13:11:58 + -


Çanakkale Tam Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) projesi açılış töreninde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan EKAY projesi ile belediyenin çevre yatırımlarının tamamlandığını söyledi.


Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi Lisans Aldı

Pek çok belediye ve köyün katı atık sorununun çözümü için ÇAKAB'ın (Çanakkale Katı Atık Birliği) kurulmasına öncülük eden, tüm çevresel altyapı çalışmalarını tamamlayan Çanakkale Belediyesinin girişimleriyle ve ÇAKAB üyesi belediye ve kurumların katkılarıyla hayata geçirilen Çanakkale Tam Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Projesinin lisansı alındı. Bu kapsamda, Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisinde bir tören düzenlendi.

 

Kemelköy Döllüktepe Mevkiinde bulunan tesisteki törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere ÇAKAB üyesi Belediye Başkanları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Av. Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı Av. Levent Gürbüz, CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri, Muhtarlar, Suez, Veolia ve Altaş firmalarının yetkilileri, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcıları M. İrfan Mutluay ve Özleyiş Çetin, Çanakkale Belediyesi ilgili birim müdürleri ve personelleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende öncelikle Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar ve Suez Genel Müdürü Metin Suadiyeli, Çanakkale Tam Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Projesi ve Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisine ilişkin teknik bilgiler paylaştı.

 

“MÜCADELEMİZ GELECEK NESİLLERE BOZULMAMIŞ BİR DOĞA BIRAKMAK”

Gerçekleştirilen törende konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bugün Tam Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Projesi lisansının alınması dolayısıyla düzenlenen törendeyiz. Daha önce çeşitli açılışlar yapmıştık bu alanda ama esas olarak bugün burada yasal olarak bir katı atık deponi alanı işletmemiz var. Tarihin Çanakkale'ye bahşettiği güzellikler hepinizin malumu. Biz de bunların korunması, bozulmaması için mücadele ediyoruz. Şu an itibariyle Çanakkale Merkezde bütün altyapı yatırımları tamamlanmış durumda. Hiçbir eksiğimiz kalmadı. Bugün burada gördüğünüz Katı Atık Deponi Alanı, ayrıştırma tesisi ve düzenli depolama alanı, Çanakkale Merkezde ve Güzelyalı-Dardanos bölgesi için yapılan iki tane ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ve içme suyu arıtma tesisimiz de yenilendi. Şu an itibariyle Çanakkale'mizin çevresel yatırımlarında hiçbir eksiklik bulunmamakta. Bizim mücadelemiz; bizden sonra gelecek nesillere daha düzenli bir doğa, bozulmamış bir doğa, kötü kullanılmamış bir doğa bırakmak. Elbette doğayı hepimiz kullanıyoruz ama onu tahrip etmekten, yok etmekten kaçınmamız lazım” dedi.

“VERDİĞİMİZ MÜCADELEYİ KAZANDIK AMA KAZANAMAYANLAR FELAKETİ YAŞIYOR”

Kirazlı Altın Madeni projesine karşı verilen çevre mücadelesini hatırlatan Ülgür Gökhan; “Bir Kazdağları-Kirazlı mücadelesi verdik, altın madeni mücadelesi verdik bütün Çanakkaleliler olarak ve buna bütün Türkiye de katıldı. On binler geldi buraya. Doğanın tahrip edilmemesi ve suyumuz olan Atikhisar Barajının kirlenmemesi adına bu mücadeleyi verdik. Biz kazandık ama kazanamayanlar bugün felaketlerle karşı karşıya kalıyorlar. Erzincan İliç'teki bu felakette -inşallah değildir ama- muhtemelen hayatını kaybeden 9 tane emekçimizi anmak istiyorum. Onlar maalesef oradaki düzensiz ve özensiz çalışmaların sonucunda, vahşice depolanan, siyanüre bulaşmış toprakların altında kaldılar. Biz Allah'tan buradaki felaketten kendimizi koruduk” dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARI SÜRECEK

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Güneş Enerjisine yatırımlarının devam edeceğini belirterek; “Yine bu tesisi yaparken, güvenliğe çok önem verdik. Önce Suez, sonra Veolia ve yıllarca beraber çalıştığımız esas firmamız Altaş, güvenliğe, çevre korumasına çok önem veren firmalar. En son güneş enerjisinden de yararlanacağız, o yatırım da yapılacak. Metan gazından elektrik elde edilmesinden tutun, yakıt olarak kullanılan malzemenin üretilmesinden tutun, ayrıştırmadan, geri dönüşümün yapılması, karbon ayak izimizin azaltılması çalışmalarına kadar çok özenli ve düzenli bir tesis. Bu vesileyle ben bunun başlangıcında, yapımında büyük çaba sarf eden, beni yönlendiren ve yüreklendiren, ilk Belediye Başkanı olduğum dönemden yani 2002 yılından bu yana beni bu konuda teşvik eden çevre mühendisimiz ve Temizlik İşleri Müdürümüz Aysun Kavcar'a özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

“EMEĞİ GEÇEN, DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜ EDİYORUM”

ÇAKAB’ın kuruluşunu ve yatırımlara AB projesiyle hibe alındığında dikkat çeken Ülgür Gökhan konuşmasının devamında emeği geçenlere teşekkür etti. Gökhan; “Burada gerçekten çağdaş anlamda bir deponi alanı elde etmiş olduk. Tabi projeye ilk Çanakkale Belediyesi olarak başlamıştık. Sonrasında o zamanlar belediye olan Kumkale Belediyesi, Erenköy Belediyesi (o da eskiden Belediyeydi), Kepez Belediyesi, Lapseki Belediyesi, Umurbey ve Çardak Belediyeleri ile bir birlik kuralım onların da sorununu çözelim dedik. Çünkü Avrupa Birliğinden önemli bir katkı alıyorduk. Daha sonra köyler ne olacak dedik? Bu sefer İl Özel İdareyi de işin içine katarak hep beraber bu birliği kurmuş olduk. O günden bugüne Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri ile beraber bu yatırımları adım adım yaptık. 20 yıldır bu birlikteliği sağlayan tüm Belediye Başkanlarına, Meclis Üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Onlarla bir düzen içerisinde bu yatırımı yapmış olduk. Çağdaş bir proje yapmak, Çanakkale gibi nüfusu kısıtlı bir ilde böyle yatırımları yapabilmiş olmaktan gurur duyuyorum. Bu benim görevimdi ama bunun gerçekleşmesi ayrı bir sevinç kaynağı” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından plaket takdim töreni gerçekleşirken tören, günün anısına sembol taşa künye çakılması ile devam etti. Son olarak davetliler Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisini gezerek, çalışmalara ilişkin bilgiler aldı.
Bu haber 861 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI