marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:“Enerji Maliyetleri Üretici ve Tüketiciyi Zorluyor”

Tarih: 18-04-2022 13:16:24 Güncelleme: 18-04-2022 13:18:24 + -


ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Türkiye genelinde hemen her geçen gün artan enerji maliyetlerinin üreticilerin rekabet etme gücünü kırdığını söyledi. Enerji maliyetlerinin tüketiciye sunulan hizmet ve mallara yansıtılması nedeniyle tüketicilerinde zorlandığına dikkat çeken Semizoğlu, destek ve teşvik gibi çözümlerin harekete geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


“Enerji Maliyetleri Üretici ve Tüketiciyi Zorluyor”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Türkiye genelinde hemen her geçen gün artan enerji maliyetlerinin üreticilerin rekabet etme gücünü kırdığını söyledi. Enerji maliyetlerinin tüketiciye sunulan hizmet ve mallara yansıtılması nedeniyle tüketicilerinde zorlandığına dikkat çeken Semizoğlu, destek ve teşvik gibi çözümlerin harekete geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, artan eneri maliyetlerine dikkat çeken bir basın açıklamasında bulundu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artan enerji maliyetlerinin hem üreticiyi hem de tüketiciyi zorladığına dikkat çeken Semizoğlu; “Tüm dünyada artan enerji maliyetleri, Ülkemizde de etkisini gösteriyor” dedi.

 

“DOĞALGAZIN FİYATI YÜZDE 568, ELEKTRİĞİN FİYATI YÜZDE 323 ARTTI”

Yapılan son zamlarla birlikte özellikle enerji yoğun sektörler başta olmak üzere sanayicilerin rekabet avantajlarını kaybetme riski ile karşı karşıya olduklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu: “Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ile daha da artan enerji fiyatları, enerji ihtiyacının neredeyse tamamını ithalatla karşılayan Ülkemiz için birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Doğalgazdaki fiyat artışları sanayiciyi, ihracatçıyı zorluyor. 2021 başından bu yana sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki yükseliş çok ciddi maliyet artışlarına yol açtı. Bu maliyet artışının piyasalara yansımaması mümkün değil. Sanayinin tükettiği doğalgazın fiyatı 2021 başından bu yana yüzde 568, elektriğin ise yüzde 323 arttı. Enerji fiyatlarındaki küresel artışı söz konusu dönemde TL'de yaşanan değer kaybı da tetikledi” dedi.

 

“SANAYİCİMİZ KDV İNDİRİMİ, SERMAYE DESTEKLEMESİ BEKLİYOR”

Esnaf ve sanayicilerle sürekli görüştüğünü belirten Semizoğlu, esnaf ve sanayicilerin devletten beklentilerini ise şu sözlerle açıkladı; “Gerek üretici, gerek tacir ve gerekse esnaflarımız ile sürekli görüşüyorum. Meclis Üyemiz ve aynı zamanda İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yapılan zamların rekabet ettiğimiz ülkelerin ortalamasının çok üstünde bir maliyete ulaştığını, destekleyici yönde düzenlemeler ve teşvikler olmazsa kapasite kullanım oranlarında önümüzdeki dönemlerde ciddi düşüşler yaşanacağını belirtiyor. İç piyasada da sanayicinin kar marjlarında ciddi düşüş var. Sanayicimiz vadeli satış, doğalgazda KDV indirimi, finansman maliyetlerinin desteklenmesi, işletme sermayesi desteği gibi çözümler ile kısa süreli bir nefes aldırılmasını bekliyor.”

 

“MALİYETLERLE BİRLİKTE TEDARİKTE DE ZORLUKLAR YAŞANIYOR”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu sanayicilerin yaşadığı zorluklara ise şöyle örnek verdi; “Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı ve üyemiz Adnan Aslan ise, sadece Nisan ayında gelen zamla çelik sektörünün ton başına doğalgaz maliyetinin 35-40 dolar arttığını; elektrik zammı da eklediğinde maliyet artışının ton başına 50 dolara ulaştığını, bu zamların peyderpey yapıldığında etkisinin bu kadar kötü olmayacağını ancak birden bu kadar yüksek oranda artırılınca öngörülmeyen durumlarla karşılaştıklarını ifade ediyor. İç piyasada satış yapan üyelerimiz de maliyet artışı ile birlikte ürün tedariğinde de zorluk yaşıyor. Kapasite kullanım oranlarında düşüş olması halinde tedarik daha da zorlaşacaktır. “

 

“ÇARPAN ETKİSİ ÇOK FAZLA..”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu açıklamalarına ise şöyle son verdi; “Enerji yoğun sektörde üretim yapan çimento, çelik, inşaat malzemeleri gibi sektörlerin maliyetlerindeki bu öngörülmeyen artışlar,  inşaat sektörünün pek çok alt kolu da beslediği için hepsine yansıyor. Çarpan etkisi çok fazla. Üretici,  tacir ve tüccar, hizmet sektörü, küçük esnaf işletmeleri ve tüketiciye kadar her kesimi olumsuz etkileyen enerji maliyetlerine karşı,  dışa bağımlılığımızı azaltacak alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme, verimli kullanım için gerekli tedbirlerin alınması bizlerin üretecekleri çözümlerdir. Devletimizin de gereken desteklerle bu çözüm sürecini kolaylaştırması beklenmektedir.”
Bu haber 1124 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI