www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Dardanel’den 5 Yılda 500 Milyonluk Liralık Yatırım

Tarih: 25-12-2020 06:38:56 Güncelleme: 25-12-2020 06:58:56 + -


Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş, yeni yatırım kararlarını önce Kamuyu Aydınlatma Platformu(KAP)da duyurdu. Ardından da Çanakkale valiliğinde Ezine OSB’de kuracağı fabrika için imza protokolünde açıkladı. Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş’nin yönetim kurulu başkanı Niyazi Önen, önümüzdeki 5 yıllık süreçte 500 milyon TL’lik yatırım yapacaklarının müjdesini verdi.


Dardanel’den 5 Yılda 500 Milyonluk Liralık Yatırım

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş, yeni yatırım kararlarını önce Kamuyu Aydınlatma Platformu(KAP)da duyurdu. Ardından da Çanakkale valiliğinde Ezine OSB’de kuracağı fabrika için imza protokolünde açıkladı. Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş’nin yönetim kurulu başkanı Niyazi Önen, önümüzdeki 5 yıllık süreçte 500 milyon TL’lik yatırım yapacaklarının müjdesini verdi.

 

ÇANAKKALE OSB’DE 60 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Çanakkale OSB’de 60 milyon TL’lik yatırım Dardanel Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’ndeki arsasına ise yıllık 10 milyon ton üretim kapasiteli bir dondurulmuş deniz ürünleri tesisi kuracak. Yaklaşık 150 işçinin çalışması planlanan tesiste,  şu anki fiyatlarla yıllık 200 milyon TL değerinde ürün üretilmesi planlanıyor.

 

Mart 2023’te başlanarak yapılacak yatırımın tutarı ise 60 milyon TL olarak öngörülüyor. Tesisin Mart 2024’te deveye alınacağı tahmin ediliyor. Dardanel, Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 112 bin 411 metrekare büyüklüğünde bir arsayı 9 milyon 273 bin TL bedel ve 1 milyon 110 bin TL katılım payı ödemesi ile alacağını duyurdu. Yüzde 40'ı peşin, kalanı 24 ay eşit taksit ödemesi ile alınacak.

YATIRIM PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bugün valilik toplantı salonunda, Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş’nin Ezine OSB’ye yapacağı yatırımlar için protokol imzalandı. İmzalar için yapılan toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Ezine Kaymakamı, Dr. Hacı Arslan Uzan, Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Ezine OSB Başkanı Alper Altınok katıldı.

 

VALİ AKTAŞ: “İLK VE EN BÜYÜK PARSEL SÖZLEŞMESİ”

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş yatırım protokolü imza toplantısında yaptığı konuşmada; Ezine OSB’ye yapılacak yatırımın önemine dikkat çekti. Emeği geçenlere teşekkür eden Vali İlhami Aktaş; “Ezine’de Çanakkale bölgesinin ve Türkiye’nin gözbebeği olacak Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde Ton Balığı başta su ürünlerinin konservesini üretecek olan firmamız ile yatırım protokolünü imzalamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 2000 kişinin istihdam edileceği, 300 ton ham madde işleme kapasitesine sahip olacak fabrika ile istihdam sağlanmış olacak. Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde bugüne kadar yaptığımız, ilk olmakla beraber en büyük parsel sözleşmesi olacak. Bu vesile ile yatırımcı kuruluşumuza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Ezine yöremize büyük katkısı olacağına inandığımız yatırımın memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yatırımcı firmamıza teşekkür ediyoruz, aynı zamanda Ezine OSB’nin kısa sürede bu aşamaya gelmesinde emeği geçen milletvekillerimize, OSB yönetimine, ilçe kaymakamlarımıza ve diğer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

“OSB’LER YATIRIMCILARIN İŞLERİNİ KOLAYLAŞIRIYOR”

Dardanel ÖnenTaş Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen ise protokol imza töreninde yaptığı açıklamalarda; “Kısa süre içerisinde bu yatırımın finansmanı konusunda destek veren AK Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan’a teşekkür ediyorum bir sanayici ve yatırımcı olarak. En önemli konumuz üretim yapmak. Ülkemizin ekonomik bakımdan kalkınmasında insanlarımızın refah içerisinde yaşaması, ülkemizin güçlenmesi için üretim yapmamız şart. Başka bir türlü kalkınma modelimizin olması gerekli. Üretim yapabilmek için girişimci ve sermaye gereklidir. İnsan gücü gerekli ama bu yatırımları yapacak alanlarda çok gereklidir. Girişimciler olarak bütün bunların hepsini bir arada sağlayan kişiler olarak altyapıları sağlanmış OSB’ler bizim işlerimizi kolaylaştırıyor. Bundan dolayı çok mutluyuz” dedi.

 

“5 YILLIK PLANDA TOPLAM 500 MİLYON TL YATIRIM YAPACAĞIZ”

Ezine OSB başta olmak üzere önümüzdeki 5 yıllık süreçte Dardanel olarak yatırımlara devam edeceklerini duyuran Niyazi Önen; “40 yıllık sanayiciyim ben; Ezine OSB’de inşallah ilk yatırımlarımızı yapacağız. OSB dışındaki yatırımların izinlerinin alınması, altyapı sorunları, izinler gibi sıkıntıları yaşamış birisi olarak OSB’lerin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Çanakkale’nin ve ülkemizin kalkınmasında bu OSB’nin çok fazla katkısı olacağına inanıyorum. Dardanel A.Ş’nin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Niyazi Önen; “2020 yılı itibariyle üretimden satış 1,3 milyar TL cirosu olan, fiilen 2180 kişiye istihdam sağlayan, 25 milyon dolar ihracat yapan bir gıda grubuyuz. Planladığımız sadece Ezine OSB değil ama Çanakkale’mizi yakından ilgilendiren arka arkaya birkaç planımız var. 5 yıllık planda toplamda 500 milyon TL tutarında bir yatırım planlıyoruz. Satış ciromuzun 3-3,5 milyar TL’ye çıkartmayı hedefliyoruz. İhracatımızı toplam ciromuzun yüzde 25 arttırmak istiyoruz” dedi.

MİDYE ÜRETİM FABRİKASI, ÇANAKKALE OSB YATIRIMI..

Ezine OSB dışında Çanakkale ve Edirne’deki yatırımlarından bahseden Niyazi Önen; “En ufak yatırımımızdan başlayacak olursak; Gelibolu-Çanakkale arasında Midye çiftliği yatırımımız var. Yüzde 50’lik kısmı tamamlandı, geriye kalan kısımda 30 Haziran 2021 tarihinde tamamlanmış olacak. Türkiye’de ilk defa farklı bir yöntemle midye üreteceğiz. İhracata yönelik olacak; toplam 12 milyon TL’lik bir yatırım ile yıllık 20 milyon TL hâsılatı olacak. Edirne’nin Enez ilçesinde 700 kişinin çalışacağı toplam 16,5 Milyon Dolarlık bir yatırım ile Ton Fabrikası yapıyoruz. Mevcut salça fabrikamızı Ton Balığı fabrikasına dönüştüreceğiz. Oraya gitme sebebimiz de maalesef şuanda Çanakkale’de 2000 ve üzerinde çalışan temin etmekte güçlük çekiyoruz. Özellikle ihracat taleplerini karşılayamayacak durumdayız. Orada böyle bir tesis yapma sebebimiz budur” dedi.

 

“KEPEZ’DEKİ FABRİKAMIZI EZİNE OSB’YE TAŞIYACAĞIZ”

Kepez Beldesinde bulunan Dardanel Fabrikasının şehir içinde kaldığı ve altyapı sorunları ile karşılaştıklarına dikkat çeken Niyazi Önen; “Kepez’deki fabrikamızın durumuna gelince; Çanakkale’nin içinde kaldı. Çevre ve altyapı bakımından sıkıntılar çekiyoruz. Çanakkale OSB içerisinde 30 dönümlük satın aldığımız bir yer ardı. Oraya sığamıyorduk, o yüzden yatırıma başlayamadık. Ezine OSB’nin yapımına başlanınca oraya yöneldik. Bize de orada bütün üretim faaliyetlerimizi karşılayacak bir arazi karşılanınca ürünlerimizi çeşitlendirdik; Çanakkale OSB’de sadece dondurulmuş ürünlerimizi üreten 150 kişinin çalışacağı 60 Milyon TL tutarında bir yatırımla yılda 200 Milyon TL ciro elde edebileceğimiz bir fabrika kuracağız. Bu arada da Ezine OSB’nin altyapı faaliyetlerinin de tamamlanmasıyla ana fabrikamızı da Ezine OSB’ye getireceğiz” açıklamasında bulundu.

 

“ÖRNEK BİR FABRİKA KURACAĞIZ”

Dardanel firması olarak Ezine OSB’ye kuracakları fabrikanın son teknolojinin yanı sıra çevreye duyarlı, enerjisini kendisi üreten bir fabrika olacağını belirten Niyazi Önen; “Gece-gündüz 7/24 üretimi düşünüyoruz. İnsanlara iş sağlamak, üretim yapmak, ülkeye döviz kazandırmak 40 yıllık hedefimizdir. 40 yılda büyük zorluklarla da olsa böyle bir duruma geldik. Pek çok insana iş vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Odaklandığımız tek şey Çanakkaleli bir girişimci olarak Çanakkale’mize ve ülkemize destek sağlamaya devam etmektir. Sizlerin de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kısa süre içerisinde takdir edilecek bir yatırım yapmaktır. Çevreye uyumlu, enerjisini kendisi üreten, suyumuzu tekrar dönüştürebileceğimiz son teknolojik gelişmeleri de tedarik ederek örnek bir fabrika kurmak istiyoruz” dedi.
Bu haber 8190 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI