thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Çevre Örgütleri Vali Aktaş’a Sorunları Aktardı

Tarih: 29-07-2020 08:28:33 Güncelleme: 29-07-2020 08:30:33 + -


Çanakkale ve Kazdağları bölgesini korumak için faaliyet gösteren 8 çevre örgütü temsilcileri Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile bir araya geldi. Çevre sorunları hakkında Vali Aktaş’a bilgi veren çevre örgütü temsilcileri, çevre katliamlarına yönelik alınması gereken tedbir ve önerilerini ilettiler.


Çevre Örgütleri Vali Aktaş’a Sorunları Aktardı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Mehmet Akbulut, Çan Çevre Derneğinden Hikmet Kılıç, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneğinden Selma Kanbur, Kazdağları Dayanışması ve Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, Büyükhusun Dayanışmasından Cem Tüzün, Ekoloji Birliğinden Süheyla Doğan Ünal ile İHD Çanakkale Şubesinden Hayrettin Pişkin’den oluşan heyet Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ı makamında ziyaret ettiler.

 

Gerçekleşen ziyaret hakkında bilgi veren heyet; “Bizler, ekoloji örgütleri olarak, iklim krizinin yaşamımızı giderek derinden sarsan etkilerinin görüldüğü günümüzde, bölgemizle ilgili iklim değişikliği ve iklim krizine yol açan önemli çevre sorunlarını ve ekolojik yıkım projelerini ve bu süreçte ekoloji örgütleri olarak maruz kaldığımız sorunları aktarmak ve ekolojik yıkım projelerin önlenmesi ve bu mücadele sırasında yaşanılan sıkıntıların ortadan kaldırılmasını talep etmek üzere yeni göreve atanan Sn. Vali İlhami Aktaş’a bir ziyaret gerçekleştirdik.  Sayın İlhami Aktaş’a taleplerimizi yazılı olarak da sunduk. Görüşme boyunca Sayın Vali taleplerimizi dikkatle dinledi, not aldı ve takip edeceğini bildirdi” ifadelerine yer verdiler.

 

Çevre örgütlerinin temsilcileri hazırladıkları dilekçeyi de Vali İlhami Aktaş’a ilettiler. Çanakkale ile Kazdağları bölgesinde yaşanan doğa katliamlarına yönelik taleplerin yer aldığı dilekçede bölgesel sorunlar hakkındaki talepleri ise şöyle:

Metalik Madencilik: Bölge için verilmiş bulunan tüm altın madeni arama ve işletme ruhsatlarının iptal edilmesini, Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili işletme ruhsatı süresi dolmuş olan ve hala ormanlık alanda bulunan Alamosgold iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin tahliye edilmesini, Kirazlı Proje alanının ekolojik yöntemlerle acilen rehabilite edilmesini istiyoruz.

 

Termik Santraller: Bölgedeki yeni termik santral projelerinin ruhsat ve lisans-önlisans izinleri bir an önce iptal edilmesini, Mevcut santralların çalışanlarını mağdur etmeyecek bir şekilde adil bir dönüşüm ile kapatılmasını istiyoruz.

 

Jeotermal Enerji Santralleri: Jeotermal Enerji Santralları konusunda bölge için verilmiş arama ve işletme ruhsatlarının iptal edilmesini, Yeni ruhsat verilmemesini, Mevcut santralların denetlenmesini talep ediyoruz.

 

Rüzgar Enerji Santralleri: Bölgemiz için izin verilen ve faaliyete geçen tüm RES Projelerinin envanterinin çıkartılmasını, yer seçimi vb açısından incelenmesini, kümülatif etkilerinin değerlendirilmesini, Planlanan projelerin envanterinin çıkartılmasını ve yer seçimi, ekosisteme olası etkileri konusunda birlikte değerlendirilmesini istiyoruz.

 

Korunan Alanlar-Sit Alanları-Milli Parklar Üzerindeki Tehlikeler: Korunan alanlara, sit alanlarına, milli parklara dokunulmamasını, henüz korumaya alınmamış alanların tespit edilerek korumaya alınmasını, Kazdağları Milli Parkı’nın sınırlarının genişletilerek dağın kuzey yamaçlarının da milli park içerisine alınarak korunmasını, Kazdağları’nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için gerekli çalışmaların ve başvuruların yapılmasını istiyoruz.

 

Kıyı İşgalleri Ve İmar Baskısı: Kıyı işgallerine izin verilmemesini ve sahillerimizin rant kapısı haline getirilmesinin ve kirletilmesinin önlenmesini istiyoruz. Bölgemizde yapılaşma ve imar ile ilgili gerekli önlemlerin alınarak daha fazla betonlaşmanın önlenmesini istiyoruz.

 

Endüstriyel Tarım Ve Hayvancılık:  Endüstriyel tarım ve hayvancılık yerine doğanın korunması ve zehirsiz sofralar için ekolojik yöntemlerin ve atalık tohumların ve kullanıldığı geleneksel  aile çiftçiliğinin desteklenmesini istiyoruz.

 

Katı Ve Sıvı Atıklar, Kanalizasyon, Arıtma Tesisleri: Katı atık ayrıştırma, kanalizasyon ve arıtma tesisleri konularında gerekli altyapıların bir an önce tamamlanmasını istiyoruz.

 

Çed Süreçleri Ve Stratejik Çevresel Değerlendirme Gerekliliği:             Bölgemiz için acilen bütünlüklü bir “Stratejik Çevresel Değerlendirme” yapılmasını istiyoruz.  Değerlendirmede bölgenin tarım ve turizm potansiyeli iyi değerlendirilmeli ve bu potansiyeli olumsuz etkileyecek yatırımlara izin verilmemelidir.

 

Doğa Koruma Mücadelesinde Yaşadığımız Sorunlar: Kirazlı Balaban civarındaki jandarma ablukasının kaldırılmasını, Yaşam savunucularına kesilen hukuksuz ve mesnetsiz para cezalarının iptalini, Valiliğinizin 25 Temmuz tarihli basın açıklamaları, toplantı ve gösterileri yasaklayan kararın iptalini, Gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan arkadaşlarımıza isnat edilen asılsız suçlar için soruşturmanın iptalini,  25 Temmuz günü orantısız güç ve şiddet kullanan ve hukuksuz bir şekilde gözaltı uygulayan güvenlik kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılmasını istiyoruz.
Bu haber 4155 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI