Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkaleli İşadamlarından Ukrayna Açılımı

Tarih: 15-06-2021 14:08:26 Güncelleme: 15-06-2021 14:10:26 + -


Ukrayna Ternopil Valisi VolodymyrTrush, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna Konsolosu KaterinaPasynchuk, IgorPasynchuk ve beraberindeki heyet ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde Çanakkale iş İnsanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda iki şehir arasında yapılabilecek işbirlikleri hakkında sunumlar yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu.


Çanakkaleli İşadamlarından Ukrayna Açılımı

Ukrayna Ternopil Valisi VolodymyrTrush, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna Konsolosu KaterinaPasynchuk, IgorPasynchuk ve beraberindeki heyet ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde Çanakkale iş İnsanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda iki şehir arasında yapılabilecek işbirlikleri hakkında sunumlar yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu.

 

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Ukrayna Çanakkale Fahri Konsolosu Mehmet Işık, ÇASİAD Başkanı Semih Başaran, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, Yönetim Kurulu Üyeleri Deniz Tennioğlu, Özgür Ekşi, Meclis ÇTSO Üyesi Burak Kunt, TÜRSAB Çanakkale Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik, ÇARO Başkanı Cihan Müşterioğlu, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, Çanakkale TÜROB Temsilcisi Mehmet Satar, Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay, ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, ÇTB Genel Sekreteri Sevcan Elver ile çok sayıda sektör temsilcisinin yer aldığı toplantıda video konferans yöntemiyle Ukrayna Ternopil bölgesi sektör temsilcileri de yer aldı.

“İDDİALIYIZ.. HEDEFİMİZ İLK 10..”

Açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; Ukrayna heyeti ve Çanakkaleli işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada Çanakkale’nin Türkiye ve dünyadaki yerine dikkat çekti. Times Dergisinin görülmesi gereken 100 müze arasında yer alan Troya Müzesinin önemine dikkat çeken Semizoğlu; “Çanakkale İş Dünyasının temsilcileri olarak sizleri Türkiye’nin parlayan yıldızı Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz, hoş geldiniz. Toplantımızın Çanakkale ve Ternopil arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamasını temenni ediyor ve bugün imzaladığımız protokol ile bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştireceğimize gönülden inanıyorum. Bulunduğunuz şehir; Türkiye’nin en yaşanabilir, en mutlu kenti. Bunu ben söylemiyorum, ünlü ekonomi dergilerinin pek çok veriyi kriter alarak yaptıkları araştırmalar söylüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa’nın en büyük kamu yatırımları arasında ilk sırada. Cumhuriyetimizin 100.yılında İlimizin şanlı tarihini taçlandırmak üzere hızla inşa ediliyor. Troya Müzemiz 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülünü aldı. Ödülden önce de Time Dergisi tarafından Dünyanın en harika 100 yeri arasında gösterilmişti. Şimdi biz daha iddialıyız ve ilk 10’da diyoruz” dedi.

“İKİ ŞEHİR ARASINDA TİCARET KÖPRÜSÜ KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Çanakkaleli işadamlarını temsilen kendisinin Ukrayna ile yapılacak işbirliği için her türlü desteği vermeyi taahhüt etti. Semizoğlu; “Çanakkale’ye gelmeniz, bu coğrafyayı görmeniz için burada hepsini sayamayacağım kadar daha pek çok sebepleriniz var.  Bir önemli sebep olarak; Ülkenizin kıyısı olan Karadeniz’den çıkmış ve Çanakkale’de Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yapan bir kardeşiniz olarak ben de varım. Sizlere kendimi çok yakın hissediyorum ve siyasi ve ekonomik ortak çıkarları ile yakınlaşan Ülkelerimize,  Çanakkale’de yaşayan bir Karadenizli olarak her türlü desteği vermek için hazır ve istekli olduğumu ısrarla belirtmek istiyorum” dedi.

“İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMAMIZ KAĞIT ÜSTÜNDE KALMAMALI..”

Ukrayna heyetine çağrıda bulunan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu konuşmasının devamında; “Bizler iş dünyası olarak dış ticaretlerimizde, turizmde her ne kadar siyasetten uzak bir yol izlemeye çalışsak da pratikte çok da mümkün olmuyor. Dış politikada sorun yaşanan ülkeler ile ticarette de sorunlar çıkabiliyor. Ama çok şükür ki; Ukrayna ve Türkiye arasında coğrafyadan ekonomik ilişkilere, turizmden Kırım Tatarlarının durumuna kadar çok güçlü bir bağ var. Bu bağ siyasi ilişkilerimiz ile daha da güçlenmiştir. Türkiye,  Rus işgali karşısında Ukrayna’nın yanında yer alarak toprak bütünlüğünü savunmuştur. Ukrayna da hepimizin bildiği bazı krizlerde Türkiye’nin yanında olmuştur. Bu yıl Nisan ayında açıklanan 20 maddelik ortak bildiri ile de başta ekonomi, ticaret, turizm, güvenlik, savunma sanayi, bilim, eğitim vs pek çok alanda işbirliğini artırarak sürdürme olmak üzere karşılıklı destek ve bağlılıklarımız teyit edilmiştir. Bunları şunun için söylüyorum.  Ülkelerimizin açtığı bu yola, sağladıkları kolaylıklara bizler de kayıtsız kalamayız, kalmamalıyız. Bugün attığımız imzalar kağıt üzerinde kalmamalı karşılıklı olarak işbirliklerimizin artırılacağının bir sözü olmalı ve karşılıklı ziyaretlerimiz devam etmelidir” dedi.

“ÜLKENİZE DÖNDÜĞÜNÜZ ÇANAKKALE’Yİ, YATIRIMCILARINIZA ANLATIN”

Çanakkale’nin tanıtımına ve ticaretin gelişmesi için Ukrayna heyetine “Çanakkale’yi anlatın” ricasında bulunan Semizoğlu; “Lütfen Ülkenize döndüğünüzde, turizm acentelerinize Çanakkale’yi anlatın, yatırımcılarınıza anlatın. Bize de sizdeki fırsatları anlatın. Karşılıklı fırsatlarımızın farkında olalım ve değerlendirelim. Ben 8100 üyeli Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı olarak elimden geleni yapmak üzere bu sözü huzurlarınızda veriyorum. Toplantımızın Çanakkale ve Ternopil iş dünyası için hayırlı olacağına ve sizlerin de elinizden gelen katkıyı sunacağına inandığımı belirterek sözlerime son veriyor, saygılarımı sunuyorum” diyerek açılış konuşmasını tamamladı.

 

ÇANAKKALE TERNOPİL İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT MUHTIRASI İMZALANDI

Toplantının devamında Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen tarafından Çanakkale’nin tarım ekonomisi, TÜRSAB Çanakkale Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik tarafından Çanakkale’nin turizmde öne çıkan değerleri ve Ukrayna Ternopil Valisi VolodymyrTrush tarafından Ternopililinin ekonomisine ait genel tanıtım sunumları gerçekleştirildi. Sunumların ardından ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Ukrayna Ternopil Valisi VolodymyrTrush, ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve ÇASİAD Başkanı Semih Başaran’ın katılımlarıyla Çanakkale ve Ternopil heyetleri arasında “Çanakkale Ternopil İşbirliği Mutabakat Muhtırası” imzalandı. Görüşme heyetler arasında hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.
Bu haber 644 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI