thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Öğrenci Dostu Şehirler Listesinde ilk 3'e Girdi!

Tarih: 02-11-2023 07:17:01 Güncelleme: 02-11-2023 07:46:01 + -


Preply tarafından yayımlanan "Öğrenci Dostu Şehirler" incelemesi sonuçlarına göre, Türkiye'nin en öğrenci dostu üniversite şehri Eskişehir olarak belirlendi. Eğitim ve yaşam kalitesi açısından Çanakkale de 3'üncü sırada yerini aldı.


Çanakkale Öğrenci Dostu Şehirler Listesinde ilk 3'e Girdi!

2023 YKS Tercih Dönemi'nin sona ermesinin ardından, öğrencilerin tercihlerini yaparak üniversite hayatına adım attığı dönemde, Türkiye'de öğrenci dostu şehirlerin sıralaması da açıklandı. İngilizce online eğitim platformu Preply tarafından yapılan "Öğrenci Dostu Şehirler" incelemesi, üniversite öğrencilerinin eğitim ve yaşam deneyimlerini değerlendirdi. Bu araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'nin en öğrenci dostu üniversite şehri Eskişehir olarak belirlendi. Başkent Ankara ikinci sırada yerini alırken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin bulunduğu Çanakkale 32üncü sıradaki yerini aldı.

 

EGE VE AKDENİZ ŞEHİRLERİ ÖNE ÇIKIYOR

Araştırmada dikkat çeken bir diğer bulgu ise Ege ve Akdeniz'deki şehirlerin öğrencilerin memnuniyet seviyeleri açısından üst sıralarda yer alması. Aydın, Muğla, Antalya ve Manisa gibi şehirler, öğrenciler için cazip seçenekler sunuyor. Ilıman iklimleri, denize yakınlıkları, doğal güzellikleri ve yoğun olmayan nüfuslarıyla bu şehirler, yaşam maliyetlerinin de nispeten daha düşük olduğu bölgeler olarak dikkat çekiyor. Ayrıca, bu bölgelerdeki insanların öğrencilere karşı hoşgörülü tutumu da bu şehirleri eğitim için tercih edilen yerler haline getiriyor.

ŞEHİRLER SERBEST ZAMAN TERCİHLERİNİ BELİRLİYOR

Preply'in yaptığı kapsamlı çalışma, öğrencilerin tercih ettikleri şehirlerde serbest zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini de inceledi. Kültürel olanaklar, coğrafi faktörler, üniversitenin olanakları ve iklim/hava koşulları gibi kriterler, öğrencilerin serbest zaman tercihlerini etkiliyor. Örneğin, kültürel olanakları daha sınırlı olan ve karasal iklimin etkili olduğu bölgelerde, öğrenciler ev içi aktivitelere daha fazla yöneliyorlar. Bu şehirlerde okuyan üniversite öğrencileri, kariyerlerini inşa etmek için online dil kursları gibi kaynaklardan da yararlanıyorlar.
Bu haber 8062 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI