thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:



Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Faaliyete Geçti

Tarih: 11-07-2019 13:20:19 + -


Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği(ÇAGAD) genel kurulunu yaparak faaliyetlerine başladı. Genel kurulu gerçekleşen derneğin Yönetim Kuruluna Aynur Ganiler, Murat Kıray, İlker Yurttaş, Güngör Yıldız, Saadettin Arslan oy birliği ile seçildiler.


Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Faaliyete Geçti

Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği(ÇAGAD) genel kurulunu yaparak faaliyetlerine başladı. Genel kurulu gerçekleşen derneğin Yönetim Kuruluna Aynur Ganiler, Murat Kıray, İlker Yurttaş, Güngör Yıldız, Saadettin Arslan oy birliği ile seçildiler.

 

Akol Otelde gerçekleşen genel kurul toplantısı aile havasında gerçekleşti. Divan başkanlığını Saadettin Arslan, Murat Kıray ve Gürhan Kökçak'ın yaptığı toplantının açılışında hayatını kaybetmiş basın çalışanları, Atatürk ve Silah arkadaşlarının anısına saygı duruşu gerçekleştirilerek başlandı. ÇAGAD Başkanı Aynur Ganiler dernek üyelerine yaptığı konuşmada dernek olarak önceliklerinin halkın doğru haber alma hakkını savunmak ve üyelerinin sosyal ve ekonomik gelişimlerini sağlamak olduğunu söyledi. Ganiler; "Bir süredir örgütlenme çalışmalarını sürdüren Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği(ÇAGAD)'nin kuruluşunu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Barış gazeteciliği, genel mesleki etik kuralları, mesleki dayanışma, tüm canlı hakları ve çevreye saygılı, ifade özgürlüğü ve halkın doğru haber alma hakkını esas alan derneğimiz ÇAGAD demokrasinin yerleşmesinde basının görev ve sorumluluklarının bilinciyle hareket edecektir" dedi.

"MESLEK İLKELERİMİZDEN ÖDÜN VERMEDEN DEMOKRASİYE KATKI SUNACAĞIZ"

ÇADAG Başkanı Aynur Ganiler; "Başta barış ve demokrasi, hukukun üstünlüğü, laiklik ve insan hakları olmak üzere insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği farklılıklarıyla savunacak olan derneğimiz 'Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını öncelikle sorumlulukları ve meslek ilkeleri belirler' vurgusundan hareketle herkesin bilgi edinme ve doğru haber alma, özgür düşünce, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahip olma düşüncesini ısrarla savunacaktır" dedi.

 

"GAZETECİ ÖNCE HALKA KARŞI SORUMLUDUR"

ÇAGAD Başkanı Aynur Ganiler gazeteciliğin topluma karşı sorumluluğu olduğunu ama önce halka karşı sorumluluğunun olduğuna dikkat çekerek; "Gazeteci, milliyet, din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep, inanç, dünya görüşü ayrımcılığı yapmadan tüm uluslar, halklar ve bireylerin haklarını gözetip bu kapsamda; nefret ve düşmanlığı körüklemez. Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenlerin ve sesini duyuramayanların sesini duyurmakla yükümlüdür. 'Gazeteci, rekabet nedeniyle de olsa başka gazeteciye bilinçli ve açık zarar veremez. Gazeteci, mesleki nedenlerle zor durumda olan meslektaşlarıyla olmalı' ilkelerinden hareketle Barış Gazeteciliğini savunan, nefret söyleminden uzak, yalnız ve yalnızca doğru ve gerçekten yana evet tarafız" dedi.

"SESİ KISILAN BASIN HALKIN NE GÖZÜ, NE DE KULAĞI OLABİLİR"

ÇAGAD Başkanı Aynur Ganiler; "Bir yanda uluslar arası siyasetteki savaş politikaları, içeride ise sesi kısılan basın, halkın ne gözü ne kulağı olabilir. Ne de vatandaşın hakkı olan doğru ve gerçek habere ulaşma hakkını yerine getirebilir. Yaşadığımız süreç tüm kamuoyunun malumudur. Demokrasinin işleyişinde basının çok önemli bir köprü görevi olduğunu ısrarla belirtmekteyiz. Bu köprüler yıkılır ve halk doğru ve gerçekle buluşamaz ise; ıssız ve yoksul bir adanın sessiz sakinleri oluruz" dedi.




Bu haber 4054 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI