Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Barosu’ndan Tartışılan Genelgeye İptal Davası

Tarih: 05-05-2021 11:12:09 Güncelleme: 05-05-2021 11:15:09 + -


Çanakkale Baro Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün toplumsal olaylarda ses ve görüntü alınmasını engelleyen genelgesine yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. Genelgenin Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, mevzuata, ayrıca bilimsel verilere aykırılık teşkil ettiği belirtilirken, Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan, genelgede alınan bu tür yasakların kanuni düzenleme gerektiren kararlar olduğunu belirterek, genelgenin Anayasa ve Kanunlara aykırı olduğunu ifade


Çanakkale Barosu’ndan Tartışılan Genelgeye İptal Davası

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) yayımladığı genelge ile toplumsal olaylarda cep telefonuyla ses ve görüntü almak yasaklandı. Yasak, "özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlali" ile gerekçelendirildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinde; "Tüm vatandaşlarımız açısından özel hayatın gizliliği ve kişisel seri ihlalinin söz konusu olduğu hu tarz durumlarla genel konuk personelimiz de sıklıkla karşılatmaktadır. Bazen görevin yapılmasını engelleyecek boyuta ulaşan bu ihlaller, zaman zaman personelimizin veya vatandaşlarımızın kişilik haklarına veya güvenliğine zarar verir şekilde çeşitli dijital platformlarda yayınlanmaktadır. Bu nedenle; personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin durumunun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartları oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesini önemle rica ederim..." ifadelerine yer verildi.

 

"KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER KANUNLA DÜZENLENİR..."

Çanakkale Barosu Başkanlığı tarafından söz konusu genelgeye Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, mevzuata, ayrıca bilimsel verilere aykırılık teşkil ettiği gerekçesi ile yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açıldı. Kişisel verilerin ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebileceği belirtilen dava gerekçesinde, "Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir..." denildi. Gerek 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ve gerekse de 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda kişilerin özel hayatının gizliliği ile bu gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi cezai yaptırım altına alındığı belirtilen dava gerekçesinde, "2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 13. Maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi "Polisin kanunlara uygun olarak aldığı tedbirlere karşı gelenleri, direnenleri ve görev yapmasını engelleyenleri... Eylemin veya durumun niteliğine göre; koruma altına alır, uzaklaştırır ya da yakalar ve gerekli kanuni işlemleri yapar’ hükmünü haizdir..." ifadelerine yer verilmiştir. İşbu idari işlem Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, mevzuata, ayrıca bilimsel verilere aykırılık teşkil etmektedir" ifadelerine yer verildi.

 

"GENELGE ANAYASA VE KANUNLARA AYKIRI..."

Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan’da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, genelgenin Anayasa ve Kanunlara aykırı olduğunu ifade ederek; "Çanakkale Barosu Başkanlığı tarafından, kamusal olaylarda kolluğa ses kaydı ve görüntü alınmasını engelleme emri veren ve bu kapsamda, temel hak ve özgürlükler ile Anayasa ve Kanunlara aykırı olan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin, yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açılmıştır. Bilgilerinize sunarız" dedi.

 

"KANUN SİSTEMATİĞİNE AYKIRI BİR DURUM"

Genelgede alınan bu tür yasakların kanuni düzenleme gerektiren kararlar olduğunu belirten Baro Başkanı Şarlan; "Genelgede alınan bu tür kararlar kanuni düzenleme gerektiren kararlardır. Bu, başlı başına kanun sistematiğine aykırı bir durum. Elbette bu tür kurallar kanunla gelmesin ancak demek istediğim bu yasaklar ancak kanunla alınabilecek kararlardır. O zaman yarın her konuda genelge çıkartılabilir. Görüntü alınmadığı yerlerde neler yaşayabileceğimizi tasavvur edebilme şansımız var mı? Bizde toplumsal davaları yerinde takip eden bir baroyuz karşılaştığımız durumları kamera kaydı olmasa insanlara aktaramaz ve insanlara gösteremezdik. İnsanlar yaşanan toplumsal durumları görebilmeli" dedi.
Bu haber 800 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI