Bugun...
Bizi izleyin:“Bunun Adı Siyasi Dolandırıcılıktır”

Tarih: 03-05-2021 06:18:45 Güncelleme: 03-05-2021 07:11:45 + -


Çanakkale İl Genel Meclisi’nin ertelenen Nisan ayı oturumu Meclis Başkanlığı seçimlerinde CHP’li Nejat Önder, AK Parti ve MHP’li İl Genel Meclisi üyeleri ile ittifak yaparak İl Genel Meclisi Başkanı seçilmiş ve sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takılan AK Parti rozeti ile CHP’ den AK Partiye geçmişti. Önder’in İl Genel Meclisi Başkanlığı yaptığı ilk meclis toplantısına CHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin Önder’e yönelik eleştirileri damga vurdu.


“Bunun Adı Siyasi Dolandırıcılıktır”

Çanakkale İl Genel Meclisi’nin ertelenen Nisan ayı oturumu Meclis Başkanlığı seçimlerinde CHP’li Nejat Önder, AK Parti ve MHP’li İl Genel Meclisi üyeleri ile ittifak yaparak İl Genel Meclisi Başkanı seçilmiş ve sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takılan AK Parti rozeti ile CHP’ den AK Partiye geçmişti. Önder’in İl Genel Meclisi Başkanlığı yaptığı ilk meclis toplantısına CHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin Önder’e yönelik eleştirileri damga vurdu.

 

NEJAT ÖNDER ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI SÖZÜ VERDİ!

Nisan ayının ertelenen oturumunda Nejat Önder ilk kez İl Genel Meclisi Başkanı olarak oturumu yönetti. Nejat Önder meclisin toplantısının açılışında yaptığı konuşmada “Meclis başkanlığı seçiminde şahsıma duyulan güvenden dolayı teşekkür ediyorum. Seçim bitti, ben şu an itibariyle Meclis’in başkanıyım. Meclis olarak bir bütün halinde Çanakkale’mize hizmet etme adına katkı vereceğiniz inancım tam. Üç yıllık görev süresi boyunca adil bir yönetim anlayışı sergileyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yeni dönemin Çanakkale’mize hayırlı işler getirmesi dileğiyle saygılar sunuyorum. Bizden evvel görev yapanlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

MECLİS NORMAL GÜNDEMİNE GEÇTİ

Meclis Başkanı Nejat Önder’in açılış konuşmasının ardından meclis gündeminin görüşülmesine geçildi. Meclis gündeminin “üç eko turizm amaçlı“ imar değişikliği ile ilgili ilk üç maddesi imar komisyonuna havale edilirken, “gelişme konut” amaçlı imar değişikliği içeren bir maddede yine imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.

 

CHP’LİLERNDEN TARİHİ TEPKİ “BUNUN ADI SİYASİ DOLANDIRICILIKTIR”

Meclise ilk kez başkanlık eden Nejat önder tam İl Genel Meclisi oturumunu kapatacaktı ki İl Genel Meclisi eski başkanı Sadık Gögüsgeren gündem dışı söz almak istedi. Önder, Gögüsgeren’in isteği üzerine gündem dışı söz verdi. İl Genel Meclisi kürsüsüne gelen bir önceki İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Gögüsgeren ilk olarak görev süresi boyunca herkese eşit mesafede durduğunu ve Çanakkale il Genel meclisine başkanlık etmekten büyük bir onur duyduğunu dile getirerek helallik istedi.

Gögüsgeren ardından eleştiri oklarını İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder’e yöneltti.  Göğüsgeren önderi eleştirdiği konuşmasında, “İki yıllık görev süremiz boyunca genel iktidar ile yerel iktidar arasındaki kaynak yerini belli etmeden görev yapmaya çalıştık. 34 İl Genel Meclisi üyemize de demokratik haklarını kullandırmaya, eşit ve insanca bir davranış göstermeye çalıştık. Fakat biliyorsunuz demokrasilerde zaman zaman görev değişimleri oluyor. Yeni Meclis başkanımızın seçiminde bir arkadaşımız son gün CHP grubu toplantısına katılmış, komisyon üyeliği seçimlerine katılmış, haberimiz de olmadan AK Parti ile işbirliği halinde meclis başkanlığına seçilmiştir. Bu konuda biraz tepkimiz var açıkçası. Benim de var.  Bunun adı siyasi dolandırıcılıktır. Bunu açıklıkla ifade etmek istiyorum. AK Parti çok büyük bir parti. Son 20 yıla damgasını vuran, son yüzyıla damgasını vuran partilerimizden bir tanesi. Gönül isterdi ki AK Parti’nin hamuruyla yoğrulmuş ve özünde AK Partili bir arkadaşı gizliden destek olarak bile olsa Meclis başkanı olarak görmek isterdik. O zaman kendisini tebrik eder, başarılarının devamını diler, sonuna kadar da saygı duyardık. Şunu unutmamak lazım; bugün bizi kandıran, kendine oy veren seçmenine bile saygı duymayan bir insan maalesef AK Parti saflarında Meclis başkanı seçilmiştir. Bunu ben Meclis başkanımızın yasal meşruiyeti olmasına rağmen vicdanı meşruiyetinin olmadığını söylüyorum” dedi.

 

ÖNDER’İN GERİCİLİK VE YOLSUZLUKLARLA SUÇLADIĞI AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI

Sadık Göğüsgeren’in ardından gündem dışı konuşma yapmak için CHP Çanakkale İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan söz aldı. CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan da eleştiri oklarını hem AK Parti’ye, hem de Nejat Önder’e yöneltti. Pehlivan kürsüdeki konuşmasında, “AK Parti gericiliğine ve ülkemizin tek adam diktatörlüğüne götürecek olan başkanlık sistemine karşı Türkiye’nin güvencesi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Sayın Erdoğan, ortada kendisi ve ailesi adına ciddi yolsuzluk iddiaları bulunan ve bunların hiçbiri soruşturulmamış bir kişidir. Benim partimi, genel başkanımı, belediye başkanımı, kentimi eleştirmeden önce siz önce 17-25 Aralık’ın hesabını verin, bunları sadece paralel yapı ile mi açıklayacaksınız? Şimdi kalkmışlar utanmadan havuz medyası aracılığıyla CHP terörü destekliyor algısı yaratmaya çalışıyorlar. Bunu yapmaya çalışanlar alçaktır, namussuzdur. Sizin bu yaptığınıza halk tabiriyle “yavuz hırsız” derler. “Cumhuriyetin kazanımlarını tek tek yok eden, Atatürk İlke ve İnkılâplarıyla, Cumhuriyetle hesaplaşacağız diyen AK Parti zihniyeti ile asla ortak paydamız Mustafa Kemal Atatürk olamaz”. Az önce okuduğum beyan haklarının cümlelerinin sahibi şu an AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve mevcut Meclis Başkanımız Nejat Önder’dir.

“AK PARTİ MECLİS GRUBUNA GEÇMİŞ OLSUN DİLİYORUZ”

Nejat Önder’in CHP kimliği ile yaptığı ve AK Partiyi gericilikle, yolsuzluklarla suçladığı konuşmalarını meclis üyelerine okuyan Güneş Pehlivan sözlerine şöyle devam etti; “Aktif olarak örgütlerinde çalıştığı bir siyasi partinin, kendisini temsil etmediğini anlaması için 40 yıla, diğer siyasi partinin de kendisini temsil ettiğini anlayana kadar 20 yıla ve bir makama ihtiyacı olan herhangi bir kişi Türk siyasi tarihi için ne bir başarı ne bir kazanım ne bir ödül, ne yazık ki yalnızca trajedik bir unsur olabilir. CHP ile ilgili 20 günlük meclis toplantılarından ve seçimlerinden sonraki süreçte çoğu kendisinin merkez ilçe başkanlığı ve il başkanlığı esnasında AK Parti’nin karalamaları olarak CHP’ ye yöneltilen ve kendisinin de o dönemlerde sert beyanatlarla cevap verdiği, en günceli 6-7 yıl öncesine ait gündem konularında bugün kendisinin iddia ve iftiralarını kabul etmiyor, kınıyoruz ve kendi siyasi anlayışının bir yansıması olarak kabul ediyoruz. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi hakkında, “Onlar paranın üzerindeki Atatürk’e aşıktır” sözünü, Atatürk’ün felsefesini değil, tam da o bahsedilen Atatürk’ün resimlerini takip ederek bulunan yollara iade ediyoruz. Başkanlık seçiminin yapıldığı 6 Nisan günü toplantı saatine dek, CHP’den istifasını bizlere ve örgütlere bildirmemiş. Tüm grup çalışmalarına, tüm grup toplantılarına katılmış, grubun resmi iletişim grubu olan Whatsapp grubundan ayrılmamış, CHP grubunun bir parçası tavrını sürdürmüş ancak rakip siyasi partisi ile hareket etmiş bir adayı, kendi grubunun adayı yerine desteklemek zorunda kaldıkları için AK Partili meclis grubuna da üzüntülerimizi bildiriyoruz ve geçmiş olsun diliyoruz. Herhangi bir sayısal üstünlük hedefiyle biz görev süremizin sonuna kadar CHP grubu olarak hiçbir zaman bu mecliste bulunan diğer siyasi partilere mensup hiçbir arkadaşımızla benzer ilişkilerle pazarlıklara yeltenmeyeceğimizin sözünü de hem o arkadaşlarımıza hem onların il başkanlarına hem de genel başkanlarına veriyoruz. Yeri geldiğinde muğlâk bir ifadedir, elimize bir fırsat geçse dahi Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bizler demokrasiyi bu şekilde kirleten metotlara hiçbir zaman başvurmayacağız.  Burada bir kişi olmamız, üç kişi olmamız, beş kişi olmamız fark etmez” diye konuştu.

 

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI TÜRKİYE’NİN GÜVENCESİ CHP’DİR”

CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’ın konuşmasının ardından son gündem dışı sözü CHP Biga İl Genel Meclisi Üyesi Levent İrez aldı. İrez meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, “Sizlere çok kısa bir paragraf okuyacağım “diyerek CHP’li Nejat Önder tarafından yapılan bir açıklamayı okudu. İrez’in okuduğu açıklamada eski CHP’li Nejat Önder’in şu sözleri hatırlatıldı:“13 yıldır halkımıza zulüm eden, AK Parti hükümetinden kurtulmanın mücadelesi başlamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi yükselen değer olarak yolsuzluklardan, hukuksuzluklardan, sömürüden nemalanan bazı güçlerin tabi ki hedefindedir. Bununda bilincindeyim. Bu komploları yerle bir edelim. Kendi içimizden çürük yumurtalar çıkarsa bunları da ayırarak yolumuza, AK Parti gericiliğine dur demek adına devam edeceğiz. AK Parti gericiliğine ve ülkemizi tek adam diktatörlüğüne götürecek olan başkanlık sistemine karşı Türkiye’nin güvencesi CHP’dir.” AK Partiye Geçen Nejat Önder’in Başkanlık yaptığı İl Genel Meclisi Toplantısı Gündem dışı yapılan konuşmaların ardından sona erdi.
Bu haber 5608 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI