marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Başkan Doğan’dan İş Dünyası Adına Talepler…

Tarih: 30-12-2022 10:06:59 Güncelleme: 30-12-2022 10:08:59 + -


Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2022 yılı son Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın başkanlığında meclis üyelerinin ve meslek komite başkanlarının katılımı ile yapıldı. Toplantının başında geçmiş dönemdeki hizmetlerinden dolayı Meclis Başkan Yardımcısı Ümit Alşan, Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Özer ve 7’nci Meslek Komitesi Başkanı İrfan Çınar’a teşekkür plaketleri takdim edildi.


Başkan Doğan’dan İş Dünyası Adına Talepler…

Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2022 yılı son Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın başkanlığında meclis üyelerinin ve meslek komite başkanlarının katılımı ile yapıldı. Toplantının başında geçmiş dönemdeki hizmetlerinden dolayı Meclis Başkan Yardımcısı Ümit Alşan, Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Özer ve 7’nci Meslek Komitesi Başkanı İrfan Çınar’a teşekkür plaketleri takdim edildi.

 

116 YENİ ÜYE KAYDI

Meclis Başkanı Akyıl; tüm meclis üyelerine 2023 yılında başta sağlık, başarı, hayırlı ve bol kazanç ile birlikte, mutluluk ve huzur dolu bir yıl dileklerini iletti. Akyıl ayrıca, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 86’ncı yıl dönümünde saygı ve rahmetle andığını belirterek, tüm meclis üyelerini Bayramiç’te bulunan Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ni ziyaret etmeye davet etti. Türkiye’de 2022’nin ilk 11 ayında kurulan şirket sayısının bir önceki yıla göre yüzde 25,3 arttığını belirten Akyıl, Biga TSO’ya da 2022 yılında şu ana kadar 116 yeni üyenin kaydolduğunu ifade etti.

Toplantının birinci gündem maddesi gereği Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı gelir-gider durumu okundu ve meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Kasım ayında 291 bin 160 lira gelir elde edilirken, 282 bin 986 lira da gider gerçekleşti. Biga TSO’nun kasasında bankalar ve kasadaki miktarlar olmak üzere toplam 2 milyon 231 bin 880 lira 68 kuruş bulunuyor.

 

BÜTÇEDE YÜZDE 117 ARTIŞ

Meclis toplantısında sırasıyla 2023 yılında uygulanacak kayıt ücreti ve yıllık aidat tarifesi, hizmet karşılığı alınacak ücretler tarifesi, 2023 yılı tahmini gelir ve gider bütçeleri, 2023 yılında oda organları üyelerine ve oda personeline yurt içi ve yurt dışı görevlendirmelerde verilecek harcırahlar ve 2023 yılı bilirkişi ve eksper raporu ile kapasite raporları için eksper görevlendirilmeleri oylamaya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi. Hesapları İnceleme Komisyonu adına Canberk Tarhan meclise sunum yaptı. 2023 yılı tahmini gelir gider bütçesini ise Yönetim Kurulu adına Sayman Üye Ergin Sezen okudu.

Sezen sunumunda; “2023 yılı bütçesini hem yönetim hem de memur arkadaşlarla beraber hazırladık. Buradaki temel amacımız üyelerimize en iyi hizmeti en düşük maliyetler verebilmek oldu. Bunun için de üyelerimizden aldığımız ücretleri en düşük seviyede tutmaya çalıştık. Enflasyonist ortamlarda bütçe yapmak tabiki çok zor. Önümüzü göremiyoruz. Sürekli sapmalar oluyor. Ama her kurumun da yapması gereken bir çalışma. Biz de elimizdeki verilere göre bir çalışma yaptık. Yıllık aidatları da aynı şekilde üyelerimizden alabileceğimiz en düşük ücreti almayı hedefledik. Çevre odalara da baktık. Denk bütçe yaptık yasal olarak. Gider bütçesinin en yüksek geliri personel gider. 160 bin liralık bir burs kalemimiz var. 2022’ye göre bütçemiz yüzde 117 arttı. Bu, enflasyondan kaynaklı bir şey. Geçen yıl 1 milyon 750 bin lira bütçe yapılmış. Bu yıl biz bu bütçeyi 3 milyon 800 bin liraya çıkardık. Bu, arzu edilen bir şey değil belki ama enflasyonun getirdiği bir artış. Geçen yıl gerçekleşen bütçemiz yaklaşık 3 milyon lira civarındaydı. Gerçekleşen bütçeye göre gittiğimizde ise bütçemiz yüzde 72 artmış oldu. Bütçemiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

EKMEK ÇEŞİTLERİNE ZAM

Ekmek zammının ardından çeşit ekmek tarifesinde de zam kararı alındı. 1 No’lu Gıda Maddeleri İmalatı Komitesi Başkan Yardımcısı Emre Birer komitede karar aldıklarını söylerken; “Çeşit ekmek tarifesi, her yıl normal ekmek tarifesinin arkasından düzenleniyor. Bunlar, kepek ekmeği, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, mısır ekmeği, sarı buğday ekmeği, tost ekmeği, sandviç ekmeği gibi ekmekleri kapsar. Normal ekmeğin fiyatına göre endeksli olarak düzenleme yapılır. Bunların bazılarında kullanılan malzemeler farklı. Çavdar ekmeğinin kendi çavdar unu var. Mısır ekmeğinin kendi mısır unu var. Bu farklılıklarla birlikte fiyatlar biraz farklı oluyor” ifadelerini kullandı. Karar oybirliğiyle alındı. Tarifeye göre 100 gram döner ekmeği ile 80’er gram burger ve sandiviçekmeği  2,50 liradan satılacak. 500 gram tost ekmeği 15 lira, 200 gram kepek ekmeği 5 lira, 300 gram çavdar, tam buğday, mısır ekmekleri 10 lira olurken; 1000 gram Trabzon ekmeği 25 lira oldu.

 

DOĞAN’DAN MECLİSE SUNUM

Yönetim Kurulu adına söz alan Başkan Şadan Doğan, Biga TSO’nun 2022 yılı Kasım ayında gerçekleştirdiği faaliyetler ile ilgili bir sunum yaptı. Tüm meclisin ve üyelerin yeni yılını kutlayan Doğan, aileleri ve çalışanları ile birlikte nice başarılı yıllar diler diledi. Meslek komite çalışmaları, odaya yapılan ziyaretler ve meclis olarak Ankara’da TBMM’deki parlamenterlere ve TOBB Başkanı’na yapılan ziyaretler ve görüşmeler hakkında detaylı bilgiler aktaran Başkan Doğan, Gümüşçay’da yapılması planlanan ‘Bitkisel Üretim İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’ ile ilgili gelişmeler hakkında da bilgiler verdi.

DOĞAN, İŞ DÜNYASININ TEMENNİLERİNİ TEKRAR ETTİ

2023 yılı için açıklanan 8.506,80 TL net asgari ücret rakamının hayırlı olmasını dileyen Doğan, 2022 yılının dünyada enflasyondaki yüksek artış oranları ile geçtiğini söyledi. İş dünyasının talep ve temennilerini de dile getiren Doğan açıklamasında, “2022 ekonomik anlamda zor geçti. Hala da devam ediyor. Zor şartlar altında geçiliyor. Ekonomistlerle de görüşüyoruz. İşlere baktığımız zaman bizim sektörde işler çok iyi. Teslimatlar zam gelecek diye ileri tarihli. Ocak’tan sonra ne yaşayacağımız göreceğiz. İşverenler ekonominin çarklarının dönmesi için büyük bir gayret içindedir. Biz iş dünyası olarak, emek verenlerle birlikte yol almaya ve onların hayat standartlarını iyileştirmek adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. İş dünyasının üretim gücünü ve çalışan kesimin alım gücünün korunması anlamında da tedbirlerin devam etmesi büyük önem taşıyor. Belirlenen asgari ücret rakamının enflasyon karşısında ezilmemesi, işletme, çalışan ve işveren arasındaki dengenin bozulmadan sürekliliğinin sağlanması için işverene yönelik devlet desteklerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum. İşverenlerin üzerinde oluşan vergi yüklerinin enflasyon oranında hafifletilmesi, enflasyonun kontrol altına alınarak alım ve üretim gücünün korunması da önem taşıyor. Hükümetimizin bu doğrultuda çalışmalarının devam edeceğine ve gerekli revizyonların yapılacağına, ekonomi camiasını rahatlatıcı hamlelerin artırılacağına inanıyor ve asgari ücretin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Bu haber 1351 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI