Bugun...
Bizi izleyin:“Assos’ta Tarih ve Doğa Katliamı Yapıldı”

Tarih: 23-09-2021 11:09:12 Güncelleme: 23-09-2021 11:10:12 + -


Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Assos Antik Limanı’ndaki ıslah çalışmalarının yol açtığı tahribat nedeniyle siyasi parti temsilcilerinden peş peşe tepki mesajları gelmeye devam ediyor. Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ konuyla Assos’ta yürütülen çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin turizm ve kültür cenneti Çanakkale /Assos bölgesinde çalışmalar devam ederken basına yansıyan fotoğrafları görünce şoke olduk. Maalesef doğa ve tarih h


“Assos’ta Tarih ve Doğa Katliamı Yapıldı”

 Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Assos Antik Limanı’ndaki ıslah çalışmalarının yol açtığı tahribat nedeniyle siyasi parti temsilcilerinden peş peşe tepki mesajları gelmeye devam ediyor. Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ konuyla Assos’ta yürütülen çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin turizm ve kültür cenneti Çanakkale /Assos bölgesinde çalışmalar devam ederken basına yansıyan fotoğrafları görünce şoke olduk. Maalesef doğa ve tarih harikası olan bu alanın silüeti tamamen bozulmuş olup bölgenin yeni hali tüm kamuoyunda infiale sebep olmuştur” dedi.

 

“DOĞA VE TARİH HARİKASI ALANIN SİLÜTEİ BOZULMUŞTUR..”

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ yapılan ıslah çalışmaları ile ilgili olarak; “Yılbaşında afet bölgesi ilan edilerek bölgede bulunan işletmeleri ve insan hayatını tehdit eden kayalarla ilgili çalışmaların başlatıldığı Türkiye’nin turizm ve kültür cenneti Çanakkale /Assos bölgesinde çalışmalar devam ederken basına yansıyan fotoğrafları görünce şoke olduk. Maalesef doğa ve tarih harikası olan bu alanın silüeti tamamen bozulmuş olup bölgenin yeni hali tüm kamuoyunda infiale sebep olmuştur. Tüm Türkiye’nin bildiği tarihi ve kültürel açıdan çok önemli yere sahip olan Assos antik liman bölgesinde başlatılan çalışmalar bölge turizmi açısından oldukça hassasiyet taşımaktadır” dedi.

 

“BİRKAÇ SEZONA YAYILARAK YAPILMASINI ÖNERMİŞTİK”

Karadağ yapılan çalışmaların yanı sıra bölgenin 500 gün gibi bir süreyle kapalı kalmasına geçtiğimiz aylarda buldukları çözümü hatırlatarak; “Bölgede bulunan işletmeler açısından risk yaratan bu durumla ilgili olarak çalışmaların 500 gün süreceği ifade edildiğinde 29 Nisan 2021 tarihinde ‘’Ülke 17 gün Assos antik liman 500 gün tam kapalı’’ başlıklı basın açıklamamızı kamuoyu ile paylaştık. İlgili açıklamamızda çalışmaların birkaç sezona yayılarak yapılmasını ve bölge esnafına destek verilmesi gerektiğini ifade ettik” dedi.

 

“DOĞAL GÜZELLİKLERİN TAHRİP EDİLDİ AÇIKÇA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Bölgedeki ıslah çalışmalarının yarattığı zarara dikkat çeken Yeşim Karadağ; “Çalışmaların 500 gün sürmesinin bölgedeki işletmeler ve bölge turizmi açısından sıkıntıya sebep olacağını belirttiğimiz açıklamamız kamuoyu baskısı yaratarak bölgede sürecek çalışmaların daha kısa sürede tamamlanması konusunda fikir birliğine varıldı. Nitekim çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlese de bugün bölgenin son hali ile ilgili olarak basına ve sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda maalesef bölgede yapılan çalışmaların bölgedeki doğal güzellikleri tahrip ettiği açıkça ortaya çıkmıştır. Ülkemizde yenileme, restorasyon ve koruma adına yapılan bütün çalışmalar gibi maalesef bu çalışmada ele yüze bulaştırılmıştır” dedi.

 

“ÇALIŞMALARIN İVEDİLİKLE DURDURULMASINI TALEP EDİYORUZ”

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ açıklamalarında çalışmaların acilen durdurulmasını istediklerini açıkladı. Karadağ; “Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanlığı olarak ünü ülke sınırlarını aşan, Aristo’nun felsefe okulu kurduğu Assos’un antik liman bölgesinin doğal güzelliğini tahrip eden bu çalışmalar ile ilgili olarak kimin ihmali varsa sorumluların cezalandırılmasını ve bölgedeki çalışmaların ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.
Bu haber 1336 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI