www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:“55 Bin Öğrencimizle; 55 Bin Fidan Dikeceğiz”

Tarih: 08-09-2023 06:05:07 Güncelleme: 08-09-2023 06:07:07 + -


“Çanakkale Yangınları Sonrası Acil Durum Eylem Planı Basın Bilgilendirme Toplantısı” Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’nde basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu yaptığı açıklamalarda orman yangınından etkilenen bölgeye dikkat çekerek yapacakları kampanya ile 55 bin üniversite öğrencisinin katılımıyla 55 bin fidan dikeceklerini açıkladı.


“55 Bin Öğrencimizle; 55 Bin Fidan Dikeceğiz”

“Çanakkale Yangınları Sonrası Acil Durum Eylem Planı Basın Bilgilendirme Toplantısı” Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’nde basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu yaptığı açıklamalarda orman yangınından etkilenen bölgeye dikkat çekerek yapacakları kampanya ile 55 bin üniversite öğrencisinin katılımıyla 55 bin fidan dikeceklerini açıkladı.

 

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, ÇOMÜ Orman Yangınları Çalışma Komisyonu Başkanı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi Merkez Müdürü Prof. Dr. Faruk Soydugan, ulusal haber ajans temsilcileri ve yerel basın mensuplarıyla, akademisyenler ve idari personel katıldı.

 

YANGINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER KONUŞULDU

Yangının yarattığı tahribatı anlatan kısa bir belgesel gösterimi ile başlayan toplantıda; ÇOMÜ Orman Yangınları Çalışma Komisyonu Başkanı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, ÇOMÜ Kampüs alanında yangın tehlikesine karşı alınabilecek önlemler konusunda komisyonun hazırladığı raporla ilgili bilgiler sundu. Daha fazla yangın ve tahribat yaşanmaması adına hiçbir şekilde kızılçama yer verilememesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şeker; Terzioğlu Yerleşkesi ’nin genel durumu, orman yangını öncesinde, orman yangını sırasında ve sonrasında dikkate alınması gerekenler konusunda bilgiler aktardı. 

Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi Merkez Müdürü Prof. Dr. Faruk Soydugan ise Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’nin yaptığı çalışmalar, hedefler konusunda bilgiler vererek yangın sırasında yaşananları anlattı.

 

“YANGINLARIN ÜLKEMİZİN DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİTTİR”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu; “2023 Ağustos ayında yaşanan yangın felaketinin ardından Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi’nde gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme ve kamuoyu açıklaması için siz değerli basın mensuplarını üniversitemiz ev sahipliğinde, burada ağırlıyor olmaktan onur duyuyorum” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Yangınların ülkemizin doğal ve kültürel varlıkları için büyük bir kayıp olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi, ülkemizin önemli bilimsel araştırma merkezlerinden biri. Yangının, hemen öncesinde alınan önlemler neticesinde gözlemevindeki önemli araştırma cihazlarının yanı sıra, gözlemevinde yürütülen bilimsel çalışmalarında hasar almadan atlattık. Yalnızca Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi çevresindeki orman örtüsü ciddi zarar gördü.  Yangının ardından, üniversite olarak, Gözlemevi çevresinin yeniden ağaçlandırılarak canlandırılması ve bilimsel çalışmalarının nitelikli bir ortamda devamı için gerekli çalışmaları başlattık” dedi.

 

“ÜNİVERSİTEMİZİ ŞEHRİMİZLE BÜTÜNLEŞTİRMEK ÖNEMLİ HEDEFLERİMİZDEN”

Kent ve ünivarsite işbirliğine önem verdiklerini ifade eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak kentle her alanda bütünleştirmek istiyoruz. Üniversitelerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve toplumsal misyonları var. Toplumsal katkı bağlamında üniversitemizi şehrimizle bütünleştirmek önemli hedeflerimizden biri.   Bu anlamda yangına ilgili sadece üniversitemizde değil şehrimiz için de her anlamda teknik ve akademik destek vermek istiyoruz” dedi.

“ULUSAL AĞAÇLANDIRMA KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ”

Orman yangınından etkilenen bölgede üniversite öğrencilerinin katılımıyla fidan dikimi yapacaklarını ifade eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu; “Ayrıca, içinde bulunduğumuz yerleşke dışında yangından zarar gören bölgede, ulusal ağaçlandırma kampanyası başlatıyoruz. 11.11.2023 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığımız ağaçlandırma kampanyası ile 55 bin öğrencimizin her birine bir fidan olacak şekilde 55 bin ağacı Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nün gösterdiği alanlara dikmeyi planlıyoruz. Bu kampanyayla, yangın nedeniyle zarar gören ormanlık alanlardaki ağaç varlığını yeniden kazandırmayı ve bu bölgenin doğal güzelliğini korumayı hedefliyoruz. Ulusal ağaçlandırma kampanyamıza, sizlerin nezdinde tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlarımız, üniversitemizin internet sitesinden veya sosyal medya hesaplarından bilgi alabilirler. Bu vesileyle, yangınla mücadelede büyük bir özveri ve gayret gösteren tüm kurum ve kuruluşlarımıza yeniden teşekkür ediyorum” dedi.

 

Seminer salonunda gerçekleşen sunumların ardından basın mensupları ile fikir alışverişi yapılıp fidan dikim etkinliğine geçildi. Basın mensupları fidan dikerken üniversite yöneticilerimiz bu anların fotoğraflarını çekti.
Bu haber 1487 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI