thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:3 Yıl Geçti.. "Ağaçlandırma İçin Ne Bekleniyor?"

Tarih: 27-07-2022 09:03:47 Güncelleme: 27-07-2022 09:14:47 + -


Kirazlı Balaban bölgesindeki altın madeni için ÇED raporunun geçerliliğini yitirmesi, nedeni ile Alamos Gold şirketi çalışmalarını durdurmuş, ruhsat süresi de uzatılmamıştı. Aradan geçen 3 yıla yakın bir süredir bölgede rehabilitasyon çalışmalarının neden başlatılmadığı TBMM gündemine getirildi.


3 Yıl Geçti..

Kazdağları ekolojik silsilesi içinde yer alan, Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü Balaban Mevkii'nde uluslararası altın tekeli Alamos Gold ve onun yerli taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik tarafından yürütülen altın madeni projesi “ÇED olumlu kararı” geçerliliğini yitirdi. 350 bin ağacın kesildiği maden sahasından 14 Ekim 2019 tarihi itibariyle Alamos Gold çekildi. Ruhsatın yenilenmemesi sebebi ile Alamos Gold, Türkiye Cumhuriyeti'ni tahkime şikayet etmişti.

 

Aradan geçen 3 yıllık süre içerisinde bölgede rehabilitasyon çalışmaları için çeşitli defalar söz verilmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergede, Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından talan edilen Kazdağları bölgesindeki Kirazlı Altın Maden Sahası'nda yapılacağı açıklanan rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin bilgi talep edildi.

 

2021 YILINDA DA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Kadıgil'in önergesinde, Kasım 2021'de dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verilen önerge hatırlatıldı. Söz konusu önergede; rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin takvim ve bütçe sorulmuş, Alamos Gold'a ait ikinci proje alanında ÇED olumlu kararının zaman aşımına uğradığı hatırlatılarak "söz konusu proje alanının maden ruhsat alanı dışına çıkarılmasını düşünülmekte midir" denilmişti.

PAKDEMİRLİ "MALİYET HESABI YAPILACAK" DEMİŞTİ..

Kadıgil tarafından konuya ilişkin verilen yeni önergede; Pakdemirli'nin "Söz konusu alanda etüt-proje çalışmaları devam etmekte olup; üzerinde örtü olan alanlar korunacak. Geri kalan alanda makinalı arazi hazırlığı (ekstevatör, dozer vb.) yapılarak saha dikime hazırlanacak. Dikim yapılacak alana bitkisel toprak serilecek; gerekirse koruma sıkıntısı bulunan alanlarda dikenli tel çit ihata ile koruma sağlanacak. Dikim çalışması sonrası da üç yıl süre ile ot alma, çapa, sürgün kontrolü ve tamamlama gibi bakım çalışmaları yapılacak olup, etüt-proje çalışmaları tamamlandıktan sonra maliyet hesabı yapılacaktır" şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

 

'REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI NEDEN BAŞLATILMADI?'

TİP tarafından mden sahasından yapılan incelemelerde rehabilitasyon çalışmalarına başlanmadığının görüldüğü kaydedilen soru önergesinde, Bakan Vahit Kirişçi'ye şu sorular yöneltildi:

- Kirazlı Altın Madeni Sahası'nda Etüt-Proje çalışmaları tamamlanmış mıdır?

- Şu ana kadar rehabilitasyon çalışmalarına neden başlanmamıştır?

- Maden sahasındaki 350 bin ağacın kesilmesi sonrası depolanmak üzere şirket tarafından sahadan alınan nebati toprağın niteliğinde bir değişim yaşanmış mıdır?

 

'REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI İÇİN AYRILAN BÜTÇE MİKTARI NEDİR?’

- Nebati toprağın sahaya serim işlemleri ne zaman yapılacaktır?

- Etüt-Proje çalışmaları sonucu maliyet hesaplaması kapsamında Kirazlı Maden rehabilitasyon çalışmaları için ayrılan bütçe miktarı nedir?
Bu haber 3269 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI