Bugun...
Bizi izleyin:Zam Rekortmeni Çanakkale..

Tarih: 11-10-2021 06:42:36 Güncelleme: 11-10-2021 06:48:36 + -


İktidar yaptığı yatırımları överken; muhalefet partileri ise Parlamenter sistem derdinde.. halkın gündemi ise hayat pahalılığı.. Türkiye genelinde Doğalgaz başta olmak üzere Elektrik ücretlerine yapılan zamlar TUİK istatistiklerine yansıdı. Çanakkale’de Eylül ayında en çok pahalanan ürünler arasında Kömür ve Odun olması dikkat çekti!


Zam Rekortmeni Çanakkale..

Türk halkı ekonomik sıkıntılarla, hayat pahalılığı ile boğuşurken iktidar yaptığı yatırımları gündeme getirirken; muhalefet partileri ise parlamenter sistemi dert edinmiş durumda. Hayat pahalılığı o kadar artmış durumdaki sokaktaki vatandaşlar için iktidar yatırımları, muhalefetin önerdiği sistem kimsenin umurunda değil.

 

KİRA, DOĞALGAZ, LPG, SİGARA, ELEKTRİK FATURALARI

Pandemi salgını nedeniyle zaten zor günlerden geçiren esnafın kredi ve vergi yükü omuzlarında iken üstüne bir de peş peşe yapılan zamlar darbe vurdu. Süresi geçtiğimiz günlerde biten vergi indirimi tüketiciye yansımazken; okulların açılması ile birlikte fahiş kira talepleri, yurt sorunu, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların üstüne en son benzinin litre fiyatına yaklaşan LPG ve sigara zamları vatandaşı nefes alamaz duruma getirdi.

OKULLAR AÇILDI: SERVİS ÜCRETLERİ PATLADI

Pandemi salgınında en çok mağdur olan kesimlerden birisi de servisçiler idi. Yüz yüze eğitime geçilmesi ile özel okullar, yurt sorunu nedeniyle kiralar uçarken; servisçiler de zam yapmaktan geri durmadılar. TUİK Balıkesir bölge müdürlüğü verilerine göre; okulların açıldığı Eylül ayında Çanakkale-Balıkesir bölgesinde en çok zamlanan ürün/hizmetler arasında ilk sırayı Servis Ücretleri aldı. Önceki aya göre servis ücretleri Türkiye ortalamasının üzerinde zamlanarak yüzde 33,09 oranında arttı. Servis ücretlerinin Türkiye genelinde aldığı zam oranı ise yüzde 29,52’de kaldı!

 

 “DOĞALGAZ MÜJDESİ” YALAN OLDU.. KÖMÜR VE ODUN FİYATLARI ZIPLADI!

Çanakkale’de özellikle son yıllarda Doğalgaz’ın nerede ise ulaşmadığı ilçe, belde kalmadı. Müjde diye sunulan doğalgaz büyük kolaylık sağlarken; yapılan zamlar sonrası müjde de adeta yalan oldu. Vatandaşlar doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek hale gelirken yaklaşmakta olan kış nedeniyle vatandaşlar aboneliklerini sonlandırıp kömür ve odun alımına yöneldi.

Kömür ve Odun’a olan talep fiyatları da katladı. TUİK’e göre; Çanakkale-Balıkesir bölgesinde Kömür’ün ton ücreti yüzde 33,05 oranında artarak ikinci sırada yer alırken; bir ton Odun satış fiyatı da yüzde 31,75 oranında zamlanarak üçüncü sırada yer aldı.

 

AMELİYAT ÜCRETLERİ ZAMLANDI

Çanakkale-Balıkesir bölgesinde Eylül ayında fiyatı en çok artan dördüncü ürün Kıvırcık oldu. Kıvırcık’ın adedi yüzde 12,53 oranında zamlanırken; beşinci sırada ise yüzde 9,86 oranla ameliyat ücretleri yer aldı.

 

FİYATI DÜŞEN 5 ÜRÜN

TUİK’ Eylül ayında fiyatı en çok düşen beş ürün ve hizmeti de açıkladı. Buna göre Salatalık kilogram fiyatı önceki aya göre yüzde 16,80 oranında düştü. İkinci sırada yer alan Limon fiyatı ise yüzde 16,25 oranında düşerken üçüncü sırada yer alan Şeftali yüzde 14,25 oranında, Balık fiyatları ise yüzde 9,30 oranında düştü. Beşinci sırada ise yüzde 1,09 düşüşle şehirler arası otobüs ücretleri yer aldı.
Bu haber 4265 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI