Bugun...
Bizi izleyin:Yangın Alarmı Çalışınca Hastane’deki Skandal Ortaya Çıktı!

Tarih: 28-05-2018 05:13:31 Güncelleme: 28-05-2018 05:36:31 + -


Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde yaşanan bir olay büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Bir hasta yakını hastanede yanlışlıkla çalan yangın alarmı büyük panik yaratırken; can havli ile kaçışan hasta ve yakınları canlarını kurtarmak için yangın merdivenlerine hücum etti ama milyonlarca liraya yapılan hastanenin Yangın Merdivenleri hem çok dar, hem de yatılı hastaları sedye ile çıkartma imkanı hiç yok!


Yangın Alarmı Çalışınca Hastane’deki Skandal Ortaya Çıktı!

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi 100 bin metrekare alana kurulu, 73 bin metre kapalı alana sahip dev bir hastane. Hastane’nin yapımı için bugüne kadar ise tam tamına 115 milyon TL harcandı. Her gün ayakta ortalama 6 bin 500 hastaya bakılıyor. 400 yatak kapasitesi ile de ilçelerden ve bölgeden hastanelere hizmet veriliyor.

 

Fakat Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ile ilgili sorunlar ise bir türlü bitmiyor! Öyle ki; daha inşaat halinde iken bile sular altında kalan hastane, hizmete girdiğinde ise ulaşım sorunuyla karşılaştı. Acil Girişi, bahçe girişi derken bu seferde Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ile ilgili bambaşka bir skandalı tedavi olan bir yakına refakat etmek amacıyla bir haftadır hastanede bulunan Aynalı Pazar okuru hastanede yaşanan skandalı anlattı.

 

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde birden bire Yangın alarmı çalışıyor. Yangın alarmının çalışması sonrasında ise hastane içerisinde büyük bir panik yaşanıyor. Hasta yakınları, hastalar ve sağlık çalışanları can havli ile hastane’den dışarı çıkmaya çalışıyorlar. Hastanenin zemin katında olanlar alarmın çalmasıyla birlikte kendilerini dışarı atarken asıl büyük skandal üst katlarda yaşanıyor!

 

CANINI KURTARMAK İSTEYEN YANGIN MERDİVENLERİNE KOŞUYOR AMA YANGIN MERDİVENİ YOK!

 

Hastanenin üst katlarında ise tam bir can pazarı yaşanıyor. Yanlışlıkla çaldığı tespit edilen alarm sesini duyan yürüyebilecek durumdaki hasta ve yakınları panik halinde kaçışmaya çabalarken; sağlık çalışanları da o panikle hastaları tahliye için hazırlık yapıyor. Yaşanan panik nedeni ile kimi hasta ve yakınları merdivenlere akın ederken; birçok hasta ve hasta yakını ise Yangın Merdivenlerine doğru gitmeye çalışıyor. Fakat gel gelelim yapımına milyonlarca lira harcanan hastaneye yangın merdiveninin hem çok dar olduğu hem de yatılı hastaları sedye ile çıkartmaya uygun olmadığı ortaya çıkıyor!

HASTANE İÇERİSİNDEKİ MERDİVENLERİN DARLIĞI DAHA ÖNCE DE HABER OLMUŞTU!

 

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi içerisinde hasta ve yakınlarının üst katlardaki servislere gitmek için kullandıkları merdivenin darlığı ise daha önceki yaptığımız haberlerde gündeme getirmiştik. Kimi merdivenlerden üç kişi bile yan yana geçmesi mümkün olmayan hastanede hasta ve yakınlarının üst kattaki servislere ulaşımı için asansör sistemi adeta zorunlu olarak bırakılmış. Hem hastane içindeki hem de yangın merdivenlerinin dar olması, ayrıca sedyelerle yatılı hastaları yangın merdivenlerinden çıkartma imkanı yok.

 

ALARM ÇALINCA ASANSÖRLER KİTLENDİ; ÇIKIŞ KAPILARI AÇILMADI!

 

Yanlışlıkla çalan alarm nedeniyle panik halinde canlarını kurtarmaya çalışan vatandaşlar çok dar olan merdivenlere kimileri de asansörlere koştu. Bir başka skandal da tam bu esnada yaşanıyor. İddialara göre; yangın alarmı ile asansör sistemi birbirine bağlı olduğu için alarm çalışınca Asansörler çalışmadı. Acil çıkış kapıları ise basınç nedeniyle açılmadı.

 

YAŞANAN SKANDALI BİR HASTA YAKINI ANLATTI

 

Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinde Yangın Merdiveni ile ilgili bir diğer iddia ise; Yangın Merdivenlerinin olmadığı yönünde. Aynalı Pazar Gazetesine ulaşan bir Hastane yakını yaşanan karmaşayı şöyle anlattı;

 

“Sevgili Aynalı Pazar yeni Devlet Hastanesinin sorunun inanın sadece kapı falan değil insan hayatını tahliye atan çok ciddi sorunlar var. Biz şuan bir süredir burada yatıyoruz. Size başımızdan geçen olayı yazayım gerisini hayal gücünüz ile düşünün.

 

Ben size Çanakkale’den yazıyorum meşhur Şehir Hastanelerinden Çanakkale’ye de yapıldı şuan babam burada yatıyor. Geçtiğimiz gün yangın alarmı yanlışlıkla çaldı ve panik halinde insanlar kaçışmaya, çıkmaya çalıştı. Fakat (Çanakkale’dekinden bahsediyorum) bina dışına yapılan demir yangın merdiveni yok! Alarma birlikte asansörler kitlendi ve acil çıkış kapıları basınçlı havadan dolayı açılmadı ve biz bir sürü hasta ve hasta yakınları mahsur kaldık!

 

HASTALARI NASIL TAHLİYE EDECEKSİNİZ SORUSUNA GÖREVLİ: “HEPİMİZ ÖLECEĞİZ”

 

Sonra yanlışlıkla olduğu anlaşıldı. Buradaki görevliye şunu sordum; ‘gerçek bir yangında depremde bizi ve hastalarımızı nasıl tahliye edeceksiniz? Aldığım cevap ise; ‘biz sadece çalışanız ve maalesef tahliye sistemi yok. Hepimiz yangında yanacağız, depremde ölüceğiz’ dedi.

 

ASANSÖR HERGÜN BOZULUYOR, İNSANLAR MAHSUR KALIYOR!

 

Ve en tuhafı yataklı servislerde üst katlara çıkmak için bu hastaneye merdiven hiç yapılmamış. Merdiven sistemi yok sadece asansör. Oda her gün bozulup içinde insanlar kalıyor. Birde bahsettiğim acil çıkış merdivenleri var gündüz açıyorlar.

 

İnanılacak gibi değil! Bir hastanede merdiven olmaması ama yok ben asansör kullanamıyorum. Acil merdiven kullanıyorum. O anda şansıma o basınçlı hava çalışsa kesin ölürdüm.

 

ACİL DURUMDA BURADA BİRÇOK İNSAN ÖLECEK!

 

Bu konuyu sizinle paylaşmak istedim çünkü yangın merdiveni olmaması ve tahliye sistemi olmaması çok kötü bir şey ciddi bir durumda burada çok insan ölecek. Bu şekilde sedye ile taşıma yapılacak kadar geniş olmalı. Ayrıca doğal afette yıkılmayan binalarda bina dışında sadece dış tahliye merdivenine bağlı jeneratör olmalı ve en az bir sedyelik asansör sistemi olmalıymış.”

 

 
Bu haber 23663 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI