thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Yabancı Asker Demek; İşgal Demektir”

Tarih: 24-10-2023 07:03:28 Güncelleme: 24-10-2023 07:11:28 + -


CHP Çanakkale İl Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile TSK unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev sürelerinin 2 yıl uzatılmasının yanı sıra yabancı ülke askerlerinin Türkiye’de bulundurulmasını izin veren tezkere ile ilgili olarak basın açıklamasını düzenledi.


“Yabancı Asker Demek; İşgal Demektir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından, Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev sürelerinin 2 yıl uzatılmasını da içeren; aynı zamanda yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına da izin veren tezkere ile ilgili olarak 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Çanakkale’de CHP İl Başkanlığı’nda yapılan açıklamayı CHP İl Sekreteri Serdar Sipahi okudu.

 

“CHP, TERÖRE KARŞI VERİLECEK HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ DESTEKLER”

CHP İl Sekreteri Serdar Sipahi’nin basın açıklamasında; “Aziz Milletimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin ilk ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir. Dolayısıyla teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi âmâsız/fakatsız destekler. Bununla birlikte, tezkerede yer alan ve doğrudan doğruya milli egemenliğimize gölge düşürebilecek sakıncaları milletimizle paylaşmak da bizim görevimizdir” dedi.

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ORDUSU YOK MUDUR?”

CHP olarak karşı olduklarını konunun tezkere içerisinde yer alan ve yabancı ülke askerlerinin Türkiye’de bulundurulacak olmasının onaylanması olduğunu işaret eden Sipahi; “Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasının, daha net bir ifadeyle, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır. Saray İktidarına sormak isteriz: Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusu yok mudur? Askerimiz, polisimiz, korucumuz ne için mücadele etmektedir? Söz konusu yabancı askerler kimlerdir ve ordumuzun veremediği hangi mücadeleyi verecektir? Türk Milleti, vatanını canından aziz bilir. Anadolu'nun her karış toprağında yurdumuzu korumak, milletimizi yüce tutmak için milyonlarca vatan evladı görev beklemektedir” dedi.

 

“MÜZAKERE EDİLMEDEN GÜNDEMDEN DÜŞÜRÜLDÜ”

Sipahi açıklamalarının devamında; “Bizzat Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen ve milletimizin hemen her kesimi tarafından desteklenen bu itiraz, müzakere dahi edilmeden gündemden düşürülmüştür. Bu telaşın sebebi nedir? Türk Milleti, vatanını tehlikede gördüğü her an elbette direnç gösterecektir. Ancak çekincemiz, ülkeyi yöneten Saray İktidarının bir kez daha "Allah da milletim de beni affetsin" diyecek duruma düşmesidir” dedi.

 

“TERÖRLE MÜCADELE ADI ALTINDA YABANCI ASKERLERE VATANIMIZIN..”

Meclisten geçen ve yabancı askerlerin Türkiye’de bulundurulmasının kabul edilemez olduğunu belirten Sipahi; “Aziz Milletimiz bilmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partisi, "terörle mücadele" adı altında, yabancı askerlere vatanımızın kapılarını açan maddeye itiraz etmektedir. Altı ok'undan biri milliyetçilik olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin, " yabancı silahlı kuvvetleri Türkiye'de bulunması" ifadesini kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü yabancı asker demek, işgal demektir” dedi.

 

“MHP, HAMASETTEN ÖTEYEE GİTMEYEN BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTIR”

Serdar Sipahi 81 ilde eş zamanlı olarak okunan basın açıklamasının devamında ise; “İşin dikkat çekici bir boyutu da sarayın iktidar ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi, yabancı askerlere Türk topraklarının kapısının açılmasına, Cumhuriyet Halk Partisi itiraz edene kadar sessiz kalmıştır. Ardından "Türkiye'ye gayrimeşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır" diye, hamasetten öteye gitmeyen bir açıklama yapılmıştır. Sizin için "meşru-gayrimeşru yabancı asker" ayrımı olabilir. Ama vatan toprağını namus bilen bizler için, böyle bir ayrım yoktur, olmayacaktır. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesiyle," zaferleri ve geçmişi, insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk Ordusu'ndan umudu kesip, yabancı askerlere bel bağlayan Saray ve Şürekasını, aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz” dedi.

 
Bu haber 1707 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI