Bugun...
Bizi izleyin:Tehlikenin Farkında Mısınız?

Tarih: 26-08-2019 06:37:47 Güncelleme: 26-08-2019 07:20:47 + -


Çanakkale’ye gelen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe yaptığı konuşmada Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen depremden en çok zarar görecek illerin başında Çanakkale'nin geldiğini açıkladı. Gökçe; "Depremle birlikte Altın ayrıştırma havuzunun çatlaması, hasar görmesi olasılıklar arasında bulunan bir konudur. Havuzdan sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek. Doğa zehirlenecek, tüm çevre zarar görecek" uyarısında bulundu.


Tehlikenin Farkında Mısınız?

Çanakkale’ye gelen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe yaptığı konuşmada Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen depremden en çok zarar görecek illerin başında Çanakkale'nin geldiğini açıkladı. Gökçe; "Depremle birlikte Altın ayrıştırma havuzunun çatlaması, hasar görmesi olasılıklar arasında bulunan bir konudur. Havuzdan sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek. Doğa zehirlenecek, tüm çevre zarar görecek" uyarısında bulundu.

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, 17 Ağustos 1999 depreminin 20.yıldönümü nedeniyle tüm yurt genelinde deprem bilgilendirmesinde bulunuyor. Çanakkale'ye gelerek hem oda üyeleri hem de basın mensuplarıyla bir araya gelen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe meydana gelebilecek olası bir depremin etkileri ve depremin Kazdağları'nda işletmeye geçilecek olan siyanürlü altın işletmeciliğinin çevreye zararları konularında uyarılarda bulundu.

"KAZDAĞLARI'NDA ORTAYA ÇIKAN TABLO YAPILACAKLARIN ÇOK KÜÇÜK BİR PARÇASIDIR"

Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odasınca düzenlenen toplantıya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odası’nın yönetim kurulu üyeleri, üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökçe, Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen depremin, Kazdağları’nda gerçekleştirilen madencilik faaliyetlerinde kullanılan altın ayrıştırma havuzunu çatlatabileceğini ve havuzdan sızacak siyanürlü suyun tüm çevreye zarar vereceğini dile getirdi. Gökçe yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Kazdağları’nda altın madeni aranması için binlerce ağacın kesilmesine son verilmeli; havayı, suyu ve toprağı kirleterek insan yaşamını riske sokacak olan çalışmalar derhal durdurulmalıdır. Sorun sadece ağaç kesilmesi sorunu değildir. Hava su ve toprağın kirlenmesi ve çevreyi zehirlemesi sorunudur. Eğer çalışmalar sürdürülür ve altın madeni işletilmeye başlanırsa, Kaz Dağları’nda temiz havaya ve suya ulaşmak mümkün olmayacak, yaşam iksiri olarak adlandırılan bu bölge özelliğini yitirecektir. Bugün ortaya çıkmış olan tablo yapılacakların çok küçük bir parçasıdır. Madalyonun çok daha büyük olduğunu gören gözler, duyan kulaklar ve düşünen beyinler küçük bir incelemeyle ortaya çıkacak olan katliamı görebilirler. Deniyor ki; ’biz siyanürle arama yapmıyoruz’. Bir algı operasyonu yapılıyor her zaman yapıldığı gibi. Altını ayırma, ayrıştırma havuzunda kil mi kullanıyorsunuz" dedi.

 

"MEYDANA GELECEK DEPREMDEN ÇANAKKALE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLENECEK"

Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde uzun süredir 7 şiddeti ve üzerinde deprem beklendiğine dikkat çeken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, olası depremden Çanakkale'nin de etkileneceğine dikkat çekti. Kirazlı-Balaban bölgesindeki altın işletmeciliğinin fay hattının üzerinde olduğuna dikkat çeken Gökçe; "17 Ağustos 1999 Doğu Marmara Depremi’nin 20.yılını yaşıyoruz. Ortaya çıkan acı tabloyu biliyoruz. Yedi ve üzeri büyüklükte bir deprem yine olacak. Geçmişte yaşanan acı tabloyu biliyoruz. ‘Geçmişini bilmeyenler geleceği kuramazlar. Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen deprem, Çanakkale başta olmak üzere bu fayın etki alanında bulunan illerimizi önemli ölçüde etkileyecek. Çanakkale’de büyük oranda bu depremden etkilenecek. Altın ayrıştırma havuzunun çatlaması, hasar görmesi olasılıklar arasında bulunan bir konudur. Havuzdan sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek. Doğa zehirlenecek, tüm çevre zarar görecek. Çanakkale Bölgesinde 43 maden arama ruhsatının verildiğini hatırlatmak isterim.Bu madenlerin 30’u altın madeni, yani siyanürle ayrıştırma yapılacak madenler.Açıklıkla ifade etmeliyiz ki,siyanür kullanılmasa bile bu kadar büyük sahada yapılacak maden aranmasının, bir doğa ve ağaç katliamına neden olacağının bilinmesini isteriz.Yerin üstü yerin altında bulunan madenlerden çok daha değerlidir, altından daha kıymetlidir. O halde turizm merkezi olarak geliştirilebilecek,dünyanın dikkatini çekebilecek çalışma ve düzenlemelerin sağlayacağı gelirler daha mı az değerlidir.Yerli işbirlikçileri ile birlikte birkaç şirketin çıkarı için bu doğa harikası olan Kaz Dağları yok edilemez. Bu dünya harikası dağları ve sağlık merkezini korumamız gerekir.”

"ALTIN MADENCİLİĞİ FAALİYETLERİ BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe konuşmasının devamında ise yetkililere seslenerek Kazdağları ve yöresinde altın madenciliği faaliyetlerinin bir an önce durdurulması gerektiğinin altını çizerek; "Kaz Dağları oksijen bakımından oldukça zengin olan bir bölgedir.Ören yerleri ile birlikte mitoloji de özel bir yere sahiptir. Milyonlarca ton kaya yığını öğütülüp siyanürle ayrıştırıldıktan sonra depolanacaklar. Depolanan siyanürlü kaya yığınının depolandıkları yerlerde sızmaya neden olabileceğini düşünmek gerekir.Ayrıca altın ayrıştırma evresinde milyonlarca ton su tüketiminin kullanılmış olması; havayı,suyu ve toprağı kirletecektir.Bu nedenle de, Kaz Dağlarında altın aranması doğru değildir. Altın madeni arama ve ağaç kesme işlemlerine hemen son verilmelidir” dedi.
Bu haber 9078 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI