thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Öğrencilerin Lokmasına Göz Diken AKP İktidarının..”

Tarih: 23-10-2023 11:42:10 Güncelleme: 23-10-2023 11:44:10 + -


CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmet Güneşhan, 18-19 Ekim’de gerçekleştirilen Okul Yemekleri Koalisyonu toplantısının ardından bir açıklamada bulundu.


“Öğrencilerin Lokmasına Göz Diken AKP İktidarının..”

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmet Güneşhan, 18-19 Ekim’de gerçekleştirilen Okul Yemekleri Koalisyonu toplantısının ardından bir açıklamada bulundu. Güneşhan şunları söyledi:  “AKP iktidarı, dünyadaki gelişmelerin aksine tutum almaya devam ediyor. Dünyanın tersine gitmeyi politika sanıyor. İktidar, öğrencilerin bir öğününe bile göz dikerken, yaklaşık 90 ülke Okul Yemekleri Koalisyonu’nu topluyor. Birleşmiş Milletlerin bir oluşumu Dünya Gıda Programı’nın öncülüğünde 2020 yılında Okul Yemekleri Koalisyonu adı altında yaklaşık 90 ülke önemli bir Taahhüt Deklarasyonu imzaladı. Burada amaç sadece ‘çocuklar bir yemek yesin’ anlayışından daha öte, sağlıklı ve dengeli bir yemek sunmak bununla birlikte çocukların sağlık, beslenme ve öğrenim anlamında da gelişimlerini sağlamak.”

 

OKUL YEMEKLERİ KOALİSYONU

Birleşmiş Milletler alt komisyonu atıf yapan Güneşhan; “Program özellikle kız çocuklarının eğitim öğretimine devam edilmesinde de çok büyük fayda sağlıyor. Orta ve düşük gelirli ülkelerde, okul yemeklerine yapılan her bir dolarlık yatırım, sosyal fayda olarak 9 doları topluma ileride geri kazandırıyor. Bunun sebebi de daha sağlıklı ve eğitimli bir gençliğin çok daha üretken olabilmesi. Program ekonomik olarak da yarattığı ekosistemle dolaylı faydalarda da bulunuyor ve yerel ölçekteki üreticileri ve firmaları destekliyor. Program süresince özellikle çok sayıda kadına da iş imkânı sağlanmış olması bunun göstergesidir” dedi.

18-19 EKİM PARİS ZİRVESİ

CHP Çanakkale Milletvekili Güneşhan açıklamasının devamında; “Bu programın hedefi, 2030 yılında, tüm çocukların okullarında sağlıklı ve besleyici günlük yemeğe erişebilmesini sağlamak. Okul Yemekleri Koalisyonu ilk küresel zirvesini 18-19 Ekim’de Paris’te düzenledi. Ve başlıca şu konu başlıklarında mesajlar verildi; Artık dünyanın karşı karşıya olduğu benzeri görülmemiş zorluklarla başa çıkmak için okul yemek programlarına daha fazla yatırım yapmanın zamanı geldi. Çocukların okul yemekleriyle desteklenmesinde benzeri görülmemiş bir ilerleme kaydedildi. Eldeki en son verilere göre, şu anda dünya çapında 418 milyon çocuğa okul yemeği ulaştırılıyor ve programların yurt içi finansmanında 5 milyar ABD doları artış yaşandı (2020'de 45 milyar ABD dolarından 2022'de 48 milyar ABD dolarına). Karşılaştırma yapmak gerekirse, COVID-19 salgını öncesinde yılda 388 milyon çocuğa okul yemeği veriliyordu. Düşük gelirli ülkeler okul yemeklerine yapılan yurt içi yatırımı %15 oranında artırdı ve çoğunluğu kadınlar için olmak üzere 4 milyon iş yaratıldı. Uzun bir yol kat ettik ancak dünyanın en savunmasız milyonlarca çocuğunun, hayatlarını değiştirebilecek okul yemeklerine erişimi hâlâ engelleniyor. 2030 yılına kadar 724 milyon ilkokul çocuğunun tamamının okullarında besleyici yemek yiyebilmesini sağlamaya yönelik küresel hedefimize ulaşmak için, şu anda bu programlara erişimi olmayan 430 milyon çocuğa ulaşmalıyız. Her ülkede siyasi irade, yatırım ve uygulama olmadan ilerleme umudu yoktur. Dünyanın her yerindeki çocuklar, özellikle de en savunmasız ve en zor durumda olanlar, okulda en az bir öğün yemeği hak ediyor; bu, bazıları için günün tek öğünü. Hükümetlerin bu programlara öncelik vermeye devam etmeleri gerekiyor” bilgisini verdi.

 

TÜRKİYE KOALİSYONDA NEDEN YOK!

AK Parti hükümetlerini eleştiren İsmet Güneşhan; “Öğrencilerin lokmasına göz diken AKP iktidarının bu koalisyona ülkemizi sokması beklenemezdi. Nitekim burada Türkiye yok.  Koalisyona üye olmak için ne yapılması gerekiyorsa bir an önce başlatılmalı. Yetmez! Koalisyona üyeliğin ötesinde her öğrencinin sağlıklı beslenebilecek ve öğrenimini nitelikli hale getirecek besine ulaşmasının yolu açılmalı. AKP’nin yarattığı bir avuç saray yandaşının zenginleştiği, halkın daha çok yoksullaştığı düzenin ezilenleri çocuklar olmamalı” tepkisini gösterdi.
Bu haber 940 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI