Bugun...
Bizi izleyin:Komitesiz Kazdağları Mitingi: "Birleşmezsek Kazanamayız!"

Tarih: 12-10-2019 12:08:26 Güncelleme: 14-10-2019 07:57:26 + -


Su ve Vicdan Nöbeti Komitesinin erteleme kararına rağmen, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen Çevre gönüllüleri ve STK'lar Çanakkale İskele Meydanında miting düzenledi. Çevre mücadelesinde birlik ve beraberlik olmamasının mücadeleyi kazandıramayacağına dikkat çekilen konuşmalarda Tertip Komitesine tepki vardı. Çevre Gönüllüleri yaptıkları miting ile Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığından Alamos Gold şirketinin ruhsatının yenilenmemesini talep ettiler.


Komitesiz Kazdağları Mitingi:

Çanakkale'nin tek içme su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzası bölgesi olan Kirazlı-Balaban'da Siyanürlü Altın Madenciliğini durdurmak için 26 Temmuz 2019 günü Su ve Vicdan Nöbeti başlatılmıştı. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Komisyonunca başlatılan, Çanakkale Belediyesinin de desteklediği sonrasında genişleyerek Su ve Vicdan Komitesi olarak paydaşlar eşliğinde Kazdağları'na dikkat çekilmeye çalışıldı. Paydaşların, basının da etkisi ile kısa sürede önce bölge, sonrasında Türkiye çapında büyüyen eylemler Kanadalı Alamos Gold şirketinin önünde gerçekleşen eylemlere kadar büyüdü.

 

Sanatçıların düşünürlerin de desteklediği eylem henüz Kirazlı-Balaban bölgesinde yürütülen Siyanürlü Altın madenciliğini durdurmaya yetmedi. 13 Ekim 2019 tarihinde ilgili bakanlık bölgede faaliyet yürüten Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik ortaklığının maden ruhsatının yenilenmesine karar verecek.

 

SU VE VİCDAN MİTİNGİ KARARI ALINMIŞTI

Bakanlığın ruhsatı yenilememesi için ise bugün Su ve Vicdan Mitingi yapılması komite tarafından karar alınmıştı. Cumhuriyet Meydanında Türkiye'nin dört bir yanında gelecek olan çevre gönüllüleri ile gerçekleşecek miting ile Siyanürlü Altın Madenciliğine bir kez daha dikkat çekilecek; devletin kurumlarının ruhsatı yenilememesi talebi güçlü bir şekilde dile getirilecekti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesine operasyon başlatması üzerine Su ve Vicdan Miting Komitesi acilen toplanarak mitingin ileri bir tarihe ertelendiğini açıklamıştı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'da harekat nedeniyle hassasiyet gösterdiklerini, yapılan sınır ötesi harekat nedeniyle Su ve Vicdan Mitinginin geri planda kalmaması için bu karar aldıklarını açıklamıştı.

 

EKOLOJİ BİRLİĞİ "MADEN FİRMASI FAALİYETLERİNİ DURDURMUYOR"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı nedeniyle ertelenen Su ve Vicdan Mitingi ise Komite bileşenlerinden olan Ekoloji Birliği'nce yanlış karar olarak nitelendirildi. Birlik yayınladığı açıklamada; "Türkiye'nin hassas bir dönemden geçerken; Alamos Gold ve yerli ortağı Doğu Biga Madencilik maalesef bölgede faaliyetlerini durdurmamakta, yıkıma devam etmektedir. Firma faaliyetlerini durdurmuyorsa; bizlerde mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" açıklamasında bulunmuştu.

 

TOMALAR EŞLİĞİNDE KAZDAĞLARI MİTİNGİ DÜZENLENDİ

Günler öncesinden duyurulan Su ve Vicdan Mitinginin ertelenmesi Çevre gönüllüleri ve Ekoloji Birliği üyesi STK'ları durdurmadı. Sabah erken saatlerde İzmir'den İstanbul'a, Aydın'dan Balıkesir'e kadar birçok il ve ilçeden gelen Çevre Gönüllüleri ve Ekoloji Birliği oluşumları Çanakkale'de İskele Meydanında Kazdağları için miting düzenledi.

 

KOMİTE AYRI GÖRÜŞTE.. ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ AYRI.. TALEP ORTAK!

Çevre gönüllüleri ve Ekoloji Birliği üyesi STK'ların mitingi geniş güvenlik önlemleri ve TOMA'lar eşliğinde gerçekleşti. Seçilen sözcüler Kazdağları'ndaki yıkıma bir kez daha dikkat çekerken; Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığına çağrıda bulunarak ruhsatın yenilenmemesi konusunda taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

KOMİTEYE "BİRLEŞEMEZSEK KAZANAMAYIZ" TEPKİSİ

Çevre gönüllülerinin ve Ekoloji Birliğinin oluşumlarının ortak tepkisi Siyanürlü Altın Madenciliği firmasına ve Komite üyelerine idi. Su ve Vicdan Nöbeti Komitesinin iptal kararı alması eleştirileri de beraberinde getirdi. Ekoloji Birliği üyesi Efemçukuru'ndan gelen katılımcılar adına konuşma yapan İbrahim Akın; komiteye ve alınan erteleme kararına dikkat çekti. Türkiye'nin hemen hemen her yöresinde Çevre mücadelesi sürdürüldüğünü fakat birlik mesajları ötesinde gerçek anlamda birlik olmadığına dikkat çeken İbrahim Akın "Birleşemezsek kazanamayız" dedi.

 

"BİRLİK MESAJI VERİYORUZ AMA GÜÇ BİRLİĞİMİZ YOK"

İbrahim Akın yaptığı konuşmada Çevre mücadelesinin içerisinde bulunduğu durumu şu sözlerle açıkladı; "Dün akşam maden alanında bir araya geldik ve şunu gördük. Biz çok parçalıyız. Herkes kendi yörelerinde bu mücadeleleri yürütmeye çalışıyor. Evet birlik mesajları veriyoruz, umutsuzluk halini aşmak bakımından güç birliğine çok ihtiyacımız var. Ama güç birliği teknik bir birlik değil. Bence ruhsal ve ortak yaklaşım birliğinin sağlanması gerekiyor. Aynı kaderi paylaşan insanlar Efemçukuru'nda yaşarken ses getiremezler ise; Kazdağları'nda ses getiremezse, Munzur'dan Hasankeyf'den ODTÜ'den Fatsa'dan ortaklaşa bir ses çıkartamazsak bu mücadeleyi kazanamayız. Sadece kendi durduğumuz yerden değil aynı yoldan bakabilmemiz gerekiyor" dedi.

"VİCDAN DİYORSAK.. ERTELEME GEREKÇESİNİ KABUL ETMİYORUZ"

9 Ekim 2019 tarihinde yürüyüşe geçerek Su ve Vicdan Mitingine gelen Efemçukuru yürüyüşçüleri adına konuşmasına devam eden İbrahim Akın; erteleme kararı alınan Su ve Vicdan Mitingi ile ilgili de şunları söyledi; "Vicdan diyorsak, vicdanlı yaşam diyorsak, ilkeli davranacaksak savaşın karşısında barışı, çevre katliamlarının karşısında da yaşamı savunmak için karşı durmak zorundayız. Bugün burada yapılması gereken Su ve Vicdan Mitinginin gerekçesi ne olursa olsun biz bu gerekçeyi kabul etmiyoruz. Ancak şunu da söylemem gerekir; bu mücadele çok soluklu bir mücadeledir. Yeni başlamadı; Bergama'daki mücadelenin tarihi henüz hafızalardan silinmemelidir. Bergama mücadelesi bir ilk olmuşsa da; Kazdağları mücadelesi bugün simge olmuştur. Sözleşmesi biten şirketin sözleşmesini engellemek için yapılmış olan bu miting bizim için, Türkiye için kıymetliydi. Tüm dünyaya sesimizi duyurmak açısından önemliydi. Ancak bu amacımız birileri tarafından vazgeçilmiş olabilir ama buradaki gerçek doğayı savunan insanlar tarafından vazgeçilmediğini göstermiş bulunuyor" dedi.

 

HERYERDEN GELDİLER.. ÇANAKKALEDEKİLER YOKTU!

İskele Meydanında gerçekleşen mitinge; Efem Çukuru Yürüyüşçüleri, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Sanatçı Dayanışması, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Ekoloji Birliği, Kazdağları Dayanışması, Körfez Dayanışması, Kazdağları Sanatçı Dayanışması, Ayvalık Tabiat Platformu, Esenyurt Doğa ile Dayanışma İnisiyatifi, Yalova Kazdağları Dayanışması, Kazdağları Kardeşliği, Ekoloji Birliği, Politek, Egeçep, İzmir Yaşam Alanları, Burhaniye Çevre Platformu, Kazdağları Doğal ve kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Gökkuşağı Dergisi, Bozcaada Forum, Gömeç Çevre Platformu, Demokratik Kitle Örgütleri ve yerel STK'ların temsilcileri katıldı.HABER VİDEOSU

Bu haber 4555 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI