Bugun...
Bizi izleyin:"İktidarıyla, Muhalefetiyle Siz Seçilmişlere Haykırıyoruz..."

Tarih: 26-08-2019 06:24:18 Güncelleme: 26-08-2019 07:20:18 + -


İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi yayınladığı bildiriyle tüm siyasi partilere çağrıda bulundu.İktidarıyla, muhalefetiyle siz seçilmişlere haykırıyoruz

 

Ülkemizin dört bir yanında; Afyon,  Karaman, Muğla, Mersin,  Hasankeyf, Artvin, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Boğazlıyan, Kütahya, Milas, Fatsa, Ordu, Balıkesir, Soma, Bandırma, Aydın, Sinop,  Burdur, Gerze, Amasra, İğneada, Zonguldak, Şirince, Iğdır, Erzincan, İstanbul, Eşme, Bartın, Altınova, Samsun, Antalya, Pülümür, Munzur, Akyaka, Divriği, Kazan, Turgutlu, Yusufeli, Borçka’nın dağlarında, bağlarında, meralarında, ormanlarında -satılan binlerce maden sahasında- doğa katlediliyor, insan yaşamı tehdit ediliyor. Kentler imar yasaları, imar afları, imar ve çevre düzeni plân değişiklikleri, kıyı işgalleriyle  içinden çıkılmaz binbir sorunla yaşanmaz hale geliyor…                                                                                                                           Bu hâl, durduk yerde değil, tek bir merkezden verilen siyasi kararlarla, çıkarılan kararnamelerle ülkemizi ekonomik, çevresel, sosyal-toplumsal olarak bir felakete sürüklüyor. Felaketin içine düşmeden yurttaş sorumluluğuyla, bizi temsil etmek üzere seçtiğimiz karar vericilere sesleniyoruz.

 

Birincisi: Asıl biziz… Siz vekillersiniz.

Karar alıyorsunuz ve  yapıyorsunuz  ve bizden de “sesimizi çıkartmadan” kabul etmemizi istiyorsunuz.

RES – HES,  Termik Santraller, Nükleer santraller, Metalik Madencilik….

Yeraltı ve yer üstü doğal yapılar, kaynaklar, göller, akarsular, ormanlar, dağlar, denizler, kıyılar, tarım alanları, topraklar ve kentlerimiz….

Her yanımız yanıyor, delik deşik ediliyor, kuruyor, çölleşiyoruz,  tükeniyoruz, tüketiyoruz.…

Açız. Ekmeğe, aşa, işe muhtacız…

Hâlâ, “sesinizi çıkartmayın” diyorsunuz.

Bize bağırmayacaksınız, hakaret etmeyeceksiniz, şiddet kullanmayacaksınız.

Görev ve sorumluluklarınızla  yerinizi siz bileceksiniz.

 

İkincisi: Kime danışarak, kimlerle paylaşarak kararlar alıyor, karar veriyorsunuz?

Bilim insanları, uzmanlıklar, meslek odaları, üreticiler, kullanıcılar  ve yerel halk; kararların neresinde yer alıyor?

 

Üçüncüsü: Nasıl karar veriyorsunuz?

Uluslararası belgeler, anayasa, yasa ve sözleşmeler…

Evrensel, ulusal ve yerel değerler, kültürler…

İnsanlığın ortak mirası ve müşterekleri ile insan ve doğa hakları…

İhtiyaçlar ve ihtiyaç sıralamaları…

Bilimsel tespitler ve bilimsel yöntemler…

Plânlar ve programlar…

Yararlanıcı ve kullanıcıların (yerelin) düşünceleri ve önerileri…

Kararlarınızda bunlar nasıl yer alıyor?

Size görev verdik “yönetin” diye. Dağlarıyla, taşlarıyla; toprağıyla suyuyla; deniziyle gölüyle; insanıyla hayvanıyla; uçanıyla konanıyla; ormanıyla ağacıyla; şehiriyle köyüyle; geçmişiyle geleceğiyle; dünyanın bir parçası bir ülke verdik size, bütün bunlarla birarada, koruma kullanma dengesini gözeterek, barış ve huzur içerisinde ülkemizi yönetin diye….

Neden haberimizin olmadığı, içinde yer almadığımız yukardan gelen “otorite” kararnameleriyle şekillendirilmiş  ve bizim hayatımızı ve geleceğimizi ilgilendiren iktidar uygulamalarını, sesimizi çıkartmadan kabul edelim, neden o kararlara uyalım?

Size; söylüyor, sesleniyor, uyarıyor, feryat ediyoruz: Sadece ülkemizi ve geleceğimizi savunuyoruz, ama yine de suçlu biz oluyoruz.

 

İktidarıyla, muhalefetiyle siz seçilmişlere haykırıyoruz:  Bize açıklama yapın!                                                                                               

Altında imzamız bulunan uluslararası belgeler ile anayasamızda; yerel ve küresel çevrenin korunması, iyileştirilmesi  yönünde seçilmiş temsilcilerin ve yöneticilerin  önemli  bir rolü olduğuna vurgu yapılmasına karşın, içinde Kazdağları’nın da olduğu binlerce maden sahası satış/kiralama işlemlerinizi hangi gerekçelere dayandırarak ya da bilmezden gelerek kim/kimler   bu satış ve kiralama kararlarını verdi. Neden?

Bu kararlar siyasi temsilciler ve toplumla paylaşıma açılarak neden tartışılmadı, görüş alışverişinde bulunulmadı. Topluma bilgi verilmedi. Neden?

Değiştirilen yasalar, hazırlanan yönetmelikler, yönergeler ve diğer mevzuatlar, âlel acele ve gizli saklı yapılmak yerine neden, toplumla ve siyasi temsilcilerle gerekli ve yeterli bir sürede, açık ve şeffaf süreçlerle paylaşılarak gerçekleştirilmedi. Neden?

Bu kararlara her aşamada kimler imza attı, kimler atmadı; ülkemiz ekonomisine, sosyal, kültürel ve doğal çevremizde yaratacağı yararları zararları, bilimsel verilere dayalı olarak toplumla bir paylaşım ve rıza süreci yaşanmadı. Neden?

Formalite ÇED raporları yerine, maden/enerji sahalarının yöre halkıyla karar öncesinde neden bilgilendirici, bilgi alıcı görüşme süreçleri düzenlenmedi, yapılmadı. Neden?

Parlamento içi, parlamento dışı bütün seçilmişler, sözümüz sizedir.                                                                               “Avrupa Kentsel Şartı”, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi gibi uluslararası belgelerde, insanların  “sürdürülebilir sağlıklı bir çevrede” yaşama haklarının korunması ve geliştirilmesi için, hükümetlere ve seçilmiş temsilcilere görev ve sorumluluklar verilmiştir. 

Tek bir merkezden verilen, doğaya ve insan hayatına  kasteden enerji/maden sahası satış/kiralama kararlarına karşı görev, siz siyasi temsilcilerdedir. Siyasi temsiliyet ve sorumluluk sizdedir.                                                                                     Kararların değiştirilmesi/durdurulması için siyasi mecralarda aktif çaba gösterin, halkın sesini iktidar alanına taşıyın.   

Demokratik hak ve hukuk yollarından ayrılmadan enerji ve yeraltı kaynaklarıyla ilgili verilmiş bütün kararların durdurularak, dünya gerçeklerinden kopmadan yereli ve yerel aktörleri dikkate alan  bütüncül ve sürdürülebilir bir yaşantının gerekleri çerçevesinde bilimsel gerçeklere dayalı bir program oluşturulmasına karar verici iktidar organlarını ikna edin, zorlayın.

Bunu başaramazsanız ne yaşanacak bir ülke ne de bir dünya kalacaktır.

 

 
Bu haber 3060 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI