marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:İki Profesör Ünlü Anket Şirketlerini Geride Bıraktı!

Tarih: 25-06-2019 06:10:49 Güncelleme: 26-06-2019 04:55:49 + -


ÇOMÜ'de Öğretim üyesi Prof.Dr. Ekrem Tufan ve Adnan Menderes Üniversitesi Prof.Dr. Atila Yüksel geliştirdikleri Seçim Tahmin metodu ile Türkiye'nin önde gelen anket şirketlerini geride bıraktılar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını milimetrik olarak bulan ve paylaşan iki Profesör, daha önce de Çanakkale Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını doğru tahmin etmişlerdi.


İki Profesör Ünlü Anket Şirketlerini Geride Bıraktı!

ÇOMÜ' öğretim üyesi ve Çanakkale'nin tanınmış simalarından Prof.Dr. Ekrem Tufan ile Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Atila Yüksel ortak çalışma gerçekleştirerek Anket Şirketlerinin pabucunu dama atacak bir yöntem geliştirdiler. Geliştirdikleri yöntemi ilk kez 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Çanakkale Belediye Başkanlığı seçimlerinde test eden iki Profesör, Çanakkale Belediye Başkanlığını CHP Adayı Ülgür Gökhan'ın yüzde 60 oyla kazanacağını öngörmüşlerdi.

 

ÇANAKKALE SEÇİMLERİNDEN SONRA İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARINI DA BİLDİLER!

Araştırmalarını kamuoyuna o dönem açıklamayan sadece Çanakkale'nin yerel basın mensupları ile paylaşan bilim adamları, geliştirdikleri yöntemi 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde de test ettiler.

 

22 Haziran akşamı elde ettikleri verilerden derledikleri Seçim Sonuçlarını yerel basın mensupları ile sosyal medya üzerinden paylaşan Prof.Dr. Ekrem Tufan; Seçim sonuçları için şu bilgileri paylaşmıştı; "Binali Yıldırım'ın %43,31 ve Ekrem İmamoğlu'nun %54,53 oy alacağını tahmin ediyoruz. Ankete katılan kişi sayısı 113. Umarım tutturabiliriz."

BİRÇOK ANKET ŞİRKETİNİ GERİDE BIRAKTILAR!

YSK henüz resmi sonuçları açıklamasa da ANKA Haber ajansına göre; Binali Yıldırım yüzde 44,98 oy alırken; Ekrem İmamoğlu yüzde 54,20 oy aldı.

 

Anadolu Ajansına göre ise seçim sonuçları şöyle; Binali Yıldırım yüzde 44,99 oy alırken; Ekrem İmamoğlu yüzde 54,21 oy aldı.

 

ORC, Optimar, ADA, Themis, Konsensus anket şirketleri 23 Haziran öncesi yayınladıkları son anketlerde ise seçimlerin şu şekilde biteceğini tahmin etmişlerdi:

 

ORC : Binali Yıldırım yüzde 47 - Ekrem İmamoğlu yüzde 46,7

Optimar : Binali Yıldırım yüzde 48 - Ekrem İmamoğlu yüzde 52

ADA:  Binali Yıldırım yüzde 48,3 Ekrem İmamoğlu yüzde 50,6

Themis : Binali Yıldırım yüzde 45,7 Ekrem İmamoğlu yüzde 53,4

Konsensus : Binali Yıldırım yüzde 48,1 Ekrem İmamoğlu yüzde 50,2

"SİYASİ PARTİLERDEN MAALESEF DESTEK ALAMADIK"

Geliştirdikleri Seçim Metodu ile ilgili olarak açıklama yapan Prof.Dr. Ekrem Tufan; siyasi partilerden destek alamadıklarını söyledi. Tufan; "Bildiğiniz gibi Prof. Dr. Atila Yüksel hocamla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimi'nin sonucunu tahmin etmeye yönelik bir çalışma yürüttük. Tamamen bağımsız ve ücret almadan, bilim öğrencisi merakıyla hareket ettik. Anketin yayılması konusunda CHP ve İYİ Parti'den destek alamadık maalesef. Mutlaka haklı gerekçeleri vardır ama biz ankete katılacak seçmen sayısını 5.000 olarak belirlemiştik. Bu sayıya ulaşmak istememizin nedeni, dünyada bir ilk olan yöntemimizin ankete katılan sayısı çok olunca nasıl bir yanıt vereceğini merak etmemizdi. CHP ve İYİ Parti'nin desteği bu anlamda önemliydi ama olmadı.

 

"113 KİŞİYLE MİLİMETRİK TAHMİN YAPTILAR"

Birçok anket şirketine kıyasla adeta milimetrik tahmin yapan yöntemi anlatan Prof.Dr. Ekrem Tufan sonuçlar ile ilgili olarak; "31 Mart Yerel Seçimleri'nde Çanakkale için doğruya en yakın sonucu tahmin eden yöntemimizin kısaca sonucu şöyle: Ankete bizim çabalarımızla katılan seçmenlerden anketi doğru dolduran 113 kişi var. Sayın Binali Yıldırım'ın alacağı oyu %43.31, Sayın Ekrem İmamoğlu'nun alacağı oyu ise %54,53 olarak tahmin etmiştik.Sonuçları, Cumartesi gecesi yerel basından bazı arkadaşlarla ve Facebook'taki bazı dostlarımla paylaşmıştım. Sanırım onlar bu yazımın altına yazarak bunu teyit edeceklerdir. Son olarak, ankete destek veren ve katılan herkese teşekkür ederiz" dedi.
Bu haber 18000 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI