Bugun...
Bizi izleyin:Gökçeada'nın Sorunları Uluslararası Arenada Tartışıldı

Tarih: 12-07-2018 08:47:44 + -


Gökçeada'nın sosyal gelişim süreci dünyanın dört bir yanından katılımcılarla masaya yatırıldı. Özyeğin Üniversitesi, Gökçeada'nın sosyo-ekonomik problemlerinin çözülmesi için iki günlük uluslararası etkinlik düzenledi. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, çalışmaların önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam etmesini dilediklerini belirtti.


Gökçeada'nın Sorunları Uluslararası Arenada Tartışıldı

 2014 yılından bu yana her yaz Gökçeada`nın sosyo-ekonomik problemlerinin tasarım yöntemleriyle sürdürülebilir, katılımcı bir şekilde çözülmesi için çalıştaylar düzenleyen Özyeğin Üniversitesi, dünyanın birçok üniversitesinden katılımcılarla Gökçeada’nın sorunlarını masaya yatırdı.  Üniversite tarafından, ‘Gökçeada Design Forum for Social Development, Territorial Design in Action’ (Sosyal Kalkınma için Tasarım Forumu) başlığı altında iki günlük uluslararası bir etkinlik düzenlendi. Tasarımın sosyal kalkınma konusundaki rolünün tartışıldığı seminerlere Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin ve Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi`nden Dünya Tasarım Örgütü (World Design Organization) Senatörü Prof. Mugendi K. M`rithaa konuşmacı olarak katıldı.

 

“GÖKÇEADA ULUSLARARASI KONUKLARINI AĞIRLADI”

 

Gökçeada Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Köy Muhtarlıkları tarafından desteklenen etkinlik, bu sene geniş kapsamlı ve katılımcı bir akademik çalışmayla uluslararası konuklarını ağırladı. 5-6 Temmuz tarihlerinde ‘Gökçeada Design Forum for Social Development: Territorial Design in Action’ başlığı altında iki gün süren etkinlikte yaratıcı ve yenilikçi tasarım yöntemlerinin yerel sosyo-ekonomik sorunların çözümünde kullanılması ile ilgili dünyadan örnekler verildi ve farklı deneyimler paylaşıldı. Çalıştaylar yerine düzenlenen seminerlere Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin ve WDO Eski Başkanı ve halen Senatörü olan Prof. Mugendi K. M`rithaa da konuşmacı olarak katıldı. ABD, İtalya, Pakistan ve Güney Afrika`dan gelen katılımcılar tasarımın sosyal kalkınma konusundaki rolüne dair deneyimlerini paylaştı. Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü tarafından düzenlenen bu etkinlik, Türkiye`de tasarımın sosyal kalkınmadaki rolüne dair ilk akademik toplantılardan biri olma özelliğini taşıyor.

“ÇALIŞMALARIN GENİŞLEYEREK SÜRMESİNİ DİLİYORUZ”

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Özyeğin Üniversitesi`ne 5 yıldır kesintisiz olarak Gökçeada`da sürdürülen tasarım etkinlikleri için teşekkür ederek, çalışmaların önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam etmesini dilediklerini belirtti. Özyeğin Üniversitesi’nin daha iyi bir dünya yaratmak için tasarımın gücüne inandığını vurgulayan Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Gökçeada’nın gelişim ve kalkınmasına katkıda bulunmak üzere yerelliği öne çıkaran alternatif tasarım senaryoları üretmek amacıyla bu projeyi yürüttüklerini söyledi. Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel ise yapılan çalışmaların içerik ve süreklilik olarak örnek olacak nitelikte olduğunu vurguladı ve Uluslararası Gökçeada Tasarım Forumunun başarılı bir etkinlik olması yönündeki dileklerini paylaştı.
Kaynak: www.canakkaleolay.com

Bu haber 723 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI