Bugun...
Bizi izleyin:“Gereği Yapıldı.. Eleştiriler Üniversitemize Zarar Verir”

Tarih: 09-06-2018 09:05:04 + -


Camilerin genelev olarak kullanıldığı skandalı sonrası ÇOMÜ Rektörlüğünce 4 aylık soruşturmanın ardından sözde ilahiyatçı Abdullah Akın’a Uyarı cezası vermişti. Uyarı Cezasının son derece hafif kaldığı yönündeki tepkiler sonrasında ÇOMÜ Rektörlüğü yeni bir açıklama yaparak; “Gereği yapıldı. Verilen cezalar yasalar ölçüsündedir. Eleştiriler ve siyasi polemikler üniversitemize zarar verir” ifadeleri yer aldı.


“Gereği Yapıldı.. Eleştiriler Üniversitemize Zarar Verir”

ÇOMÜ TV’de “Bursa ve Çanakkale’de Camiler genelev olarak kullanıldı” ve “Askerlerimizi diri diri gömdüler” ifadeleri ile iftira atan ÇOMÜ’lü sözde ilahiyatçı Abdullah Akın hakkında kamuoyunun baskısı ile ÇOMÜ Rektörlüğünce önce 2 ay süren incele başlatılmıştı. İncelemenin ardında da 2 ay süren soruşturma safhası geçtiğimiz günlerde tamamlanmış Abdullah Akın hakkında ÇOMÜ Rektörlüğü Uyarı Cezası verildiğini açıklamıştı.

 

KAMUOYUNUN BEKLENTİLERİ KARŞILANMADI!

 

ÇOMÜ Rektörlüğünün Abdullah Akın için verdiği Uyarı Cezası toplumda yeni bir infial yarattı. Başta siyasiler olmak üzere vatandaşlarda çıkan haberlere sosyal medya üzerinden tepki göstererek sözde İlahiyatı’nın ÇOMÜ’den ihraç edilmesini istiyorlardı. CHP Genel Başkanı Muharrem Erkek yaptığı açıklamada; İstanbul Üniversitesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ziyaret sonrasında Dekan’ın görevden alındığını hatırlatarak ÇOMÜ Rektörlüğünün Abdullah Akın’a verdiği cezanın yetersizliğine tepki göstermişti.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere Sendikalar da tepki göstererek; Uyarı Cezasının Abdullah Akın için adeta ödül olduğuna vurgu yapmış, cezanın kamuoyunun beklentilerini karşılamadığı gibi vicdanları yaraladığına dikkat çekmişlerdi.

 

KANUNLAR ÖLÇÜSÜNDE GEREĞİ YAPILDI!

 

ÇOMÜ Rektörlüğü Abdullah Akın’a verilen Uyarı Cezası sonrasında gösterilen tepkilere ise yayınladığı kısa bir basın açıklaması ile yanıt verdi. ÇOMÜ Rektörlüğünce yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir ve Üniversitemizde her durumda, hukukun üstünlüğünün ve kurallarının gereği işlemler gerektiği gibi yapılmaktadır.

 

Habere konu olan, Üniversitemizde görevli akademisyenin yapmış olduğu radyo programındaki açıklamaları üzerine kendisi hakkında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu 53 vd. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125 vd. maddeleri gereği, bağımsız hareket eden bir soruşturmacı tarafından disiplin soruşturması yapılmış ve soruşturmacının tespitleri ve önerisi doğrultusunda kanun gereği verilebilecek ceza verilmiştir. Hukuksal ve bilimsel düzlemde konuşulması gereken bu nitelikte bir konunun bir bütün olarak siyasi polemik malzemesi haline getirilmesinin Üniversitemize zarar vermekte olduğu, Çanakkale ve ülkemiz için çok değerli bir kurum olan Üniversitemize zarar verecek bu türden tutum ve ifadelerden kaçınılması gerektiği aşikardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Bu haber 3598 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI