Bugun...
Bizi izleyin:Ersümer'den Turan'a Zehir Zemberek Yanıt!

Tarih: 13-08-2019 05:13:36 Güncelleme: 13-08-2019 05:26:36 + -


Kazdağları eko sistemi içerisinde yer alan Kirazlı- Balaban Bölgesinde Su ve Vicdan Nöbeti tüm hızıyla devam ederken siyasiler arasında da polemikler devam ediyor. AKP'li Bülent Turan'ın önce Çanakkale Belediye Başkanı sonrasında da eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i suçlaması dikkat çekmişti. Turan'a önce Ülgür Gökhan belgeli yanıt verirken, Ersümer'de kendisine yöneltilen iddialara hem belgeli hem de zehir zemberek açıklamalarla yanıt verdi.


Ersümer'den Turan'a Zehir Zemberek Yanıt!

Kazdağları eko sistemi içerisinde yer alan Kirazlı- Balaban Bölgesinde Su ve Vicdan Nöbeti tüm hızıyla devam ederken siyasiler arasında da polemikler devam ediyor. AKP'li Bülent Turan'ın önce Çanakkale Belediye Başkanı sonrasında da eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i suçlaması dikkat çekmişti. Turan'a önce Ülgür Gökhan belgeli yanıt verirken, Ersümer'de kendisine yöneltilen iddialara hem belgeli hem de zehir zemberek açıklamalarla yanıt verdi.

 

TURAN; "İLK İZNİ ERSÜMER VERDİ" DEMİŞ, TARİH AÇIKLAMIŞTI!

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın Kirazlı-Balabanda devam eden siyanürlü altın Madenciliği işletmeciliği için önce Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı sonra da yaptığı açıklamalarla dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i suçlamıştı. Bülent Turan; "Bir tek ağacın yanlış kesilmesine asla gönlümüz, ahlakımız ve imanımız razı olmaz ama bir tiyatroyla karşı karşıyayız. Zamanın bakanı Çanakkaleli Cumhur Ersümer, yıl 2001'in 25 Nisan'ı. İlk altın arama iznini o vermiş. Devam eden bir süreç var, o günden bugüne 'Altın varsa bulun' demişler" ifadelerini kullanmıştı.

 

"KENDİNİ SAVUNMA TELAŞI İÇİNDE BANA.."

Bülent Turan'ın telaş içerisinde kendini savunmak için Ersümer ismini lekelemeye çalıştığını belirten Cumhur Ersümer; "Bülent beyin kendini savunma telaşı içinde bana atfetmeye çalıştığı gibi dönemimde verilmiş bir ruhsatın olmadığı  ekte sunduğum Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Dairesi  Genel Müdürlüğünce düzenlenmiş  "Mahallinde tetkik ve değerlendirme raporunda" açıkça belirlenmiştir. Bu raporda bu resmi belgede  ruhsat sahibi ve sahası hakkında bilgiler bölümünde:

 

Erişim No :1 Ruhsatının ilk müracaat tarihi ve sayısı (1)karşılığında 21.01.2002/165 sayılı makam oluru yazılıdır. Benim görev dönemimden sonradır.

Erişim No:2 Ruhsatının ilk müracaat tarihi ve sayısı (2)karşılığında 04/02/2002 tarih ve 278 sayı yazılıdır. Bu ruhsatta benim dönemimden sonradır.

Erişim No:3 Ruhsatının ilk müracaat tarihi ve sayısı karşılığında 03/05/2002 tarih ve 11237 sayı yazılıdır. Bu son ruhsatta benim görev dönemimden sonradır" dedi.

"BAKANLIKTAN AYRILMAMDAN 11 YIL SONRA VERİLDİ"

Ayrıca yine ekli belgede ruhsatın hukuki durumu hakkında verilen detay bilgilerden de anlaşılacağı üzere ,üç ruhsat ve bu ruhsatlara dayalı olarak yapılan işlemlerin tamamı, benim görev dönemimden sonradır ve bu belgeyi düzenlemek için yapılan görevlendirmede yine 27/09/2012 tarih ve 4793 sayılı olup benim bakanlıktan ayrılmamdan 11 yıl sonradır" ifadelerini kullandı.

 

"RUHSATLAR BAKAN TARAFINDAN İMZALANMAZ!"

Cumhur Ersümer açıklamalarının devamında ise; maden arama ve çıkartma ruhsatlarının bakanların imzalamadığına dikkat çekti. Ersümer; "Bir an için yok ama bana atfedilmeye çalışılan maden arama ruhsatının varlığını konuyu anlatmak için kabul edelim. Aramacı ruhsatını alır bu ruhsat ; altın arama bakır arama değil maden arama ruhsatıdır. Her yıl binlercesi Maden Dairesi Genel Müdürü veya yetkilendirdiği yardımcısı tarafından verilir. Bakan ve bakanlık yetkisinde olan bir iş değildir, bakan tarafından  da imzalanmaz. Bülent bey olmayan maden arama  ruhsatlarını altın arama ruhsatı diyerek tahrif etmektedir. Olmayan maden arama ruhsatını altın arama ruhsatı olarak açıklamaya ihtiyaç duymaktadır" dedi.

 

"HİÇ BİR RUHSAT GİT 200 BİN AĞAÇ KES KATLİAM YAP İZNİ VERMEZ!"

Hiçbir maden arama ve işletme ruhsatının ağaç kesimine de onay vermediğine dikkat çeken Cumhur Ersümer; "Her maden arama ruhsatının 30 ay süresi vardır. Aramacı aramayı yapma hakkına sahip olur. Sadece arama yapabilir. Ama bakır bulur, ama mermer, ama altın veya hiçbir şey de bulmayabilir. Arama ruhsatları birleşir düşer yeniden çıkarılır bu apayrı bir süreçtir. Yaptığı aramadan sonra ön işletme için başvurur ön işletme ruhsatı, sonra işletme ruhsatı  alır ve sonunda Gayrisıhhi  Müessese izni alır ve olayda olduğu gibi malum işler yapılır. Hiçbir arama ruhsatı; git 200 bin ağaç kes,  katliam yap izni vermez. Çanakkale halkının içme suyunu görmemezlikten gel demek hiç değildir" dedi.

 

"YILLARCA RUHSAT VERMEYECEKSİN.. SONRA ANİDEN VAHİY GELMİŞ GİBİ.."

Doğu Biga Madencilik ve ortağı Alamos Gold firmasının Çanakkale'de yıllardır ruhsat ve GSM Ruhsatı alabilmek için beklediğine dikkat çeken Ersümer, "Ne oldu da birden bire ruhsat verildi" sorusunu Bülent Turan'a yöneltti. Ersümer; "Döneminde bütün izinleri  vereceksin, ancak  bir türlü vermediğin Gayrisıhhi Müessese izni için şirket çalmadık kapı bırakmayacak! Aylar yıllar geçecek sonrada aniden vahiy gelmiş gibi, bir türlü vermediğin, ağaç kesimine, işletmeye geçmeye izin veren Gayrı Sıhhi  Müessese iznini çıkartacaksın.. Sonrada  18 yıl önceye gidip olmayan arama ruhsatının arkasına sığınmaya çalışacaksın! Ama oraya  sığamazsın. Ayrıca hiçbir şey gizli kalmaz bir gün gelir bilenler bildiklerini açıklarlar Birileri de kaçacak delik ararlar" dedi.

 

"HEMŞERİLERİMİN HAKLI MÜCADELELERİNİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM"

Bakanlığı döneminde yaptığı her işlemin hesabını verdiğini, yüz akıyla yaşamını sürdürdüğünü belirten Ersümer; "Ülkenin ihtiyaçlarını belirlemek izin ve ruhsatlarını düzenlemek stratejileri yapmak önceliklerini hesaplamak iktidarların görevidir. Bütün çağdaş demokrasilerde olduğu gibi verdikleri uyguladıkları kararlarında hesabını verilebilmelidirler. Ben Allah'a şükür inkar etmeden, kimseyi suçlamadan kimsenin arkasına saklanmadan her attığım imzamın, her uygulamamın hesabını vererek, bu günlere geldim. Allah bütün siyasilere ve başta Bülent Turan’a bu hesabı verilme imkanını versin diye de dua ederek yüz akı içinde yaşamaya devam ediyorum. Çanakkaleli hemşerilerimin haklı mücadelelerini sonuna kadar destekliyorum. Kurban bayramlarını kutluyor sevgi ve saygıyla selamlıyorum" dedi.
Bu haber 9753 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI