Bugun...
Bizi izleyin:ÇOMÜ Hastanesinde Varis Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem

Tarih: 24-05-2019 11:17:41 + -


Varis tedavisinde uygulanan ameliyatsız kapalı Radiofrekans yöntemi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yapılmaya başlandı.


ÇOMÜ Hastanesinde Varis Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem

ÇOMÜ Hastanesi  Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi  Sonay Oğuz, venöz yetersizlik ve varisin oldukça yaygın görülen, belirgin işgücü kaybı, psikolojik, kozmetik sorunlar  ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek  %50’lere varan görülme sıkılığı ile ilerleyici bir hastalık olduğunun altını çizdi.

 

Dr. Öğr. Üyesi  Sonay Oğuz, varisin sadece kozmetik bir problem olarak düşünülmesinin yanlış olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplum içinde varislerin sadece kozmetik bir problem olabileceği düşüncesi yanlış bir şekilde yer etmiş olsa da aslında varis hastalığın ilerlemesi ile birlikte bacaklardaki ağrı, kramp, yanma, yorgunluk  ve şişme ile birlikte kişinin günlük performansını da olumsuz etkileyebilmektedir. Ek olarak  gelişebilecek pıhtı ve iltihap durumlarında iyileşmesi zor yaralar açılması ve ölümcül durumları dahi tetikleyebilmektedir.

 

VARİSİN ÇEŞİDİNE GÖRE TEDAVİ YÖNTEMİ DEĞİŞİYOR

Dr. Öğr. Üyesi  Sonay Oğuz açıklamalarının devamında; "Varislerin  şiddeti, tipi ve yerleşim yerine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi, kompresyon yöntemleri (varis çorabı) ile birlikte skleroterapi (köpük, iğne), transkutan lazer-radiofrekans, cerrahi olarak onarım ve bozuk damarların çıkartılması şeklinde olabilmektedir. Ek olarak son zamanlarda kullanıma giren ve kapalı yöntemler olarak da bilinen lazer, radiofrekans, yapıştırma vb. yöntemler ile ameliyatsız varis müdahaleleri  son derece başarılı şekilde yapılabilmektedir.

 

Hasta yönünden konforlu, kesi, dikiş, narkoz (anestezi) ihtiyacı olmayan ve aynı gün taburcu olunabilen, sadece bir iğne yardımıyla lokal anestezi altında gerçekleştirilen radiofrekans  yöntemi de hastanemiz bünyesinde uygulanmaktadır. Ek olarak varis ve venöz yetersizlik  durumlarında  tam iyileşmeyi sağlamak  için gerekli cerrahi onarımlar, iğne-köpük (skleroterapi) ve kılcal varisler için ciltten uygulanan transkutan lazer tedavileri de hastanemizde uygulanmaktadır.

 

Gelişen teknolojinin sağlık sektöründeki  yenilikleri  ile birlikte varis ve venöz yetersizlik konusunda son derece başarılı sonuçlar yüksek hasta konforuyla birlikte hastanemiz bünyesinde de sağlanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi varislerde de erken tanı hastalığın seyri ve tedavisi için oldukça önemli olmaktadır. Varis hastalarının erken tanı ve tedavileri için Kalp ve Damar Cerrahi polikliniğimizde hizmet vermektedir" ifadelerini kullandı.
Bu haber 3393 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI