www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:ÇOMÜ 14.Sırada.. Ama SONDAN!

Tarih: 27-07-2020 00:56:39 Güncelleme: 27-07-2020 01:19:39 + -


Üniversite öğrencilerine düzenlenen memnuniyet anketinde 11.sırada yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) maalesef bilim üretme konusunda sınıfta kaldı. 1992 yılından bu yana binlerce öğrenci yetiştiren kentin gözbebeği üniversitede yapılan onca yardım, teşvike rağmen istenilen başarı bir türlü sağlanamıyor.


ÇOMÜ 14.Sırada.. Ama SONDAN!

11 Temmuz 1992’de kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite(ÇOMÜ)’nden Çanakkale halkı kadar esnaf, sanatkâr, sanayici, hayırseverler, siyasiler büyük destekler verdi. Yıllık bütçesi Çanakkale Belediyesinden fazla olan ÇOMÜ aldığı tüm desteklere rağmen istenen başarıyı bir türlü sağlayamadı. FETÖ’nün en çok yapılandığı üniversitelerden biri olarak anılan ÇOMÜ, siyasi kavgaların yanı sıra; son yıllarda “Camilerin Geneleve çevrildiği” ve “Şehitler diri diri gömüldü” iddialarını ortaya atan akademisyenleriyle, gerici olarak bilinen, Atatürk’e hakaret eden isim ve derneklerin paneller verdiği bir üniversite olarak anılır oldu.

 

ZİKİRLİ AÇILIŞ İŞE YARAMADI!

Akademisyen ve personellere mobbing yapıldığı, kadrolarının verilmediği iddialarıyla da bir dönem gündemden düşmeyen ÇOMÜ’ye 18 Nisan 2019 tarihinde rektör olarak Prof.Dr.  Sedat Murat atandı. 5 ay sonra ise ÇOMÜ’nün 2019-2020 yılı akademik açılış töreninde bir ilk yaşandı.  17 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen akademik açılış törenine “Cumhuriyeti kuranlar dinsizdi” suçlamasıyla ve skandal ifadelerle infialler yaratan dönemin TBMM meclis başkanı İsmail Kahraman’a Fahri Doktora unvanı vermişti. Fahri Doktora töreni öncesinde ise akademik açılış töreninde zikir çekilmiş, semazen gösterisi düzenlenmişti.

ATANDIĞI GÜN ÇOMÜ 86.SIRADAYDI!

Prof.Dr. Sedat Murat’ın ÇOMÜ’ye Rektör olarak atandığı 18 Nisan 2019 tarihinde “Devlet üniversitelerinin 2018 yılı uluslararası indeksli yayın” performanslarının değerlendirme sonuçları yayınlandı. Açıklanan verilerde Devlet Üniversitelerinin 2018 yılında yaptığı akademik yayınlar sıralanmış; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 948 Öğretim üyesi, 1776 öğretim elemanıyla toplamda 349 bilimsel yayın üreterek 86.sırada yer alıyordu. Öğretim üyesi başına bilimsel yayın sayısı 0,37 olarak gerçekleşirken; öğretim elemanı başına ise 0,20 oranında akademik yayın düştüğü yer alıyordu.

ÇOMÜ 9 BASAMAK GERİLEDİ, SONDAN 14. OLDU!

ÇOMÜ Rektörlüğünde birinci yılını dolduran Prof.Dr. Sedat Murat’tan da Çanakkale halkı çok şey bekliyordu. Yapılacak yayınlar, buluşlarla, tanıtımlarla Çanakkale’nin hem sosyal hem de ekonomik hayatına katkı sunması beklenirken 21 Temmuz 2020 tarihinde “Devlet üniversitelerinin 2018 yılı uluslararası indeksli yayın” performans değerlendirme raporu açıklandı.Yayın sayılarından Web Of Science’ın verileri esas alınırken; Öğretim Elemanı sayılarında ise Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sisteminden alınan verilerle hazırlanan raporun sonucu ÇOMÜ açısından hayal kırıklığı yarattı.

 

Yayınlanan son rapora göre ÇOMÜ’de görev yapan Öğretim Üyesi sayısında 2 kişi artış yaşanarak 950 olduğu, Öğretim elemanı sayısından da 3 kişilik artış yaşanarak toplam sayının 1779’a ulaştığı görüldü. 2019 yılında ÇOMÜ’de toplamda 454 bilimsel yayın yapıldığı görülürken; Öğretim üyesi başına 0,48 yayın yapıldığı, Öğretim Elemanı başına ise 0,26 yayın yapıldığı tespit edildi. 14 ayrı kritere göre değerlendirilen sonuçlara göre de Türkiye genelinde 108 Devlet Üniversite arasında yer alan ÇOMÜ’nün 95’nci sıraya kadar gerilediği bu sonuca göre de ÇOMÜ’de üretilen bilimsel yayınlara göre Devlet Üniversiteleri arasında sondan 14.sıraya gerilediği görüldü.
Bu haber 16196 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI