Bugun...
Bizi izleyin:CHP Çevrecileri Yarı Yolda Bıraktı

Tarih: 31-08-2020 02:03:20 Güncelleme: 31-08-2020 09:12:20 + -


CHP'nin kıyamet kopartmıştı ama mücadeleyi sonlandırmak Çevrecilere kaldı. Şimdi Çevre örgütleri dava açmak için 50 bin lira arıyor. CHP’liler ise ortada yok. CHP’lilerden Çevrecilere destekte yok!


CHP Çevrecileri Yarı Yolda Bıraktı

ÇEVRECİLER YALNIZ KALDI

Çevre örgütleri 50 bin TL dava parasını toparlamaya çalışıyor. CHP’li 6 Evetçi İl Genel meclis üyesinin oyları ile meclisten geçen İmar Değişikliği iznini iptal ettirmek isteyen Çevre Örgütleri 50 bin TL arıyor. Çevre Örgütleri 10 Eylül tarihine kadar 50 Bin TL’yi toplayamaz ise Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerjinin Saros RES Projesi için Çanakkale’de 10 bine yakın ağaç kesecek!

 

DAHA ÖNCE HAYIR DİYENLER EVET DEDİ!

Çanakkale’de aylardır gündemi meşgul eden Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerjinin Saros RES Projesinin İmar Değişikliğine daha önce hayır diyen CHP’li Meclis üyeleri ne olduysa ilk oylamadan kısa bir süre sonra projeye evet dediler! Corona Virüs salgını nedeniyle kapatılan İl Genel Meclisi, olağanüstü yaptığı toplantının gündemine apar topar koyulan Boylam Enerji’nin Saros RES Projesi birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

 

“O KADAR DOSYA BEKLERKEN NEDEN BU PROJE GÜNDEMDE..”

Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerjinin Saros RES Projesi henüz meclis gündemine alındığı bilinmezken proje sahasında inşaat çalışmaları yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Olağanüstü toplanan meclisin gündemine getirilen Saros RES Projesi hakkında konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan; “Aylardır gündeme alınmayı bekleyen imar değişikliği projeleri varken; neden daha önce red ettiğimiz Saros RES Projesi gündeme getirildi? Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz” demişti.

BOYLAM ENERJİYE YARIM MİLYON LİRALIK CEZA KESİLDİ

İzinsiz çalışma yapan Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerji, projeye imar izni onayı almış olsa da ceza yemekten kurtulamadı. İl Genel Meclisi encümenleri toplantıda izinsiz çalışma yaparak; Bodurlar, Dedeler, Haliloğlu ve Akçalı köylerinde yürütülen çalışmalar nedeniyle Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerji'ye 8 adet beton zemin için 275 bin 476 lira 22 kuruş, kullanılabilir durumdaki 2 adet beton blok için ise 246 bin 230 lira 55 kuruş, toplamda 521 bin 706 lira, 77 kuruş ceza kesti.

 

“ŞİRKET GARATİYİ KİMDEN ALDI? SORUSUNUN YANITI ÖNEM KAZANMIŞTIR"

Şirketin yasa dışı faaliyetlerde bulunması ile ilgili olarak izinsiz çalışma yapılan alanı gezen CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural; "Bu noktada, bu firmanın gerekli izin sürecini tamamlamadan, bu garantiyi kimden aldığı sorusunun yanıtı bulmak önem kazanmıştır. Proje alanının her yerinde inşaat çalışması kaçak olarak sürmektedir. Yapılan işlem yasa dışıdır, şirket ve bu yasa dışı inşaat işini görmeyen, şirketin gerçekleştirdiği orman ekosistem ve habitat katliamını saptayıp kayıt altına almayan başta Çanakkale Valiliği, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olmak üzere, tüm ilgili kurum ve kuruluşlar ile kişiler suç işlemiştir" demesi CHP içerisindeki tartışmaları daha da alevlendirdi.

CHP’LİLERİN OYLARI İLE İTİRAZLAR RED EDİLDİ!

Kazdağları’nda Altın çıkartmak isteyen Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madenciliğe karşı can siperane mücadele veren Çevre örgütleri meclisten geçen imar değişikliği iznine askıya çıktığı tarihte değil; Dünya Çevre Gününde itirazda bulundular. 350 ye yakın itiraz dilekçesi veren vatandaşlar ve çevre örgütlerinin itirazları İl Genel Meclis gündemine geldi. Ve burada projeye evet diyen CHP’li üyelerin oyları ile itirazlar red edildi!

 

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ DAVA AÇMAK İÇİN PARA ARIYOR!

Çevre örgütlerinin imar değişikliğine yaptığı itirazlar CHP’li Evetçi üyelerin oyları ile red edilirken Çevre Örgütleri hukuki yollara başvurma kararı aldı. Temiz enerji için bile olsa 10 binlerce ağaç kesilmesini ve doğal yaşamın yok edilmesine geçit vermemeye kararlı olan Çevre Örgütlerinin mahkemeye itirazda bulunmak için 10 Eylül tarihine kadar süreleri var. Dava açmak için 50 bin TL bulmaya çalışan çevre örgütleri dava kabul edilirse; Boylam Enerji RES Projesi için yürütmeyi durdurma kararı çıkarttırarak proje için ağaçların kesilmesini engellemeye çalışacaklar.
Bu haber 8970 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI