Bugun...
Bizi izleyin:"Çevreciler Terörist, Vatan Haini Değildir!"

Tarih: 05-10-2019 06:27:45 Güncelleme: 05-10-2019 07:21:45 + -


Çanakkale Belediye Başkanı Kirazlı-Balaban Siyanürlü Altın Madenciliği işletmesi yakınlarındaki köylerden gelen köylülerin belediyeye verdiği dilekçe ve taleplerini gereksiz buldu. Gökhan; "Verilen dilekçede ki ifadeleri bize bir yerlerden çok tanıdık geliyor. Aynı söylemleri kimlerin kullandığını çok iyi biliyoruz" tepkisini gösterdi. AKP'li Sıtkı Aktuğ ile Altın Madenciliği konusunda tartışan Gökhan kararlı olduklarını belirterek; "Kim ne derse desin; mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.25 Eylül 2019 günü Çanakkale Belediyesi önüne gelen, Altın Madenciliği firmasında çalışan bir grup köylü önce basın açıklamasında bulunmuş ardından belediyeye dilekçe vermişlerdi. Dilekçelerinde Altın Madenciliği şirketinde çalıştıklarını ve para kazandıklarını belirten köylüler, belediyenin çevre eylemlerine son vermesini ve altın madenciliğine karışmamalarını istemişlerdi. O günlerde yurtdışında temaslarda olan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ekim Ayı Belediye meclis toplantısında konuyu köylülerin verdiği dilekçeye getirdi.

 

"KÖYLÜLERİN DİLEKÇELERİNDEKİ İFADELERİ BİR YERLERDEN ÇOK TANIDIK GELİYOR"

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Altın madenciliğinde çalışan köylülerin ifadelerinin bazı milletvekilleri, bürokratlar ve bazı STK yöneticilerinden duyduklarını belirterek; "Belediyeye dilekçe vermişler, bize yardım edip, iş veriyorlar şeklinde. Verdikleri dilekçede; devamlı birilerinin söylediği cümleler aynı şekilde tekrar ediliyor. Herkes farklı şeyi söyleyebilir ama mesela 'Bu bölge Kazdağları'nda değil, Kazdağları ile arasında 40 km var' ayrıca 'hep söylendiği gibi yüz binlerce ağaç kesilmedi biliyoruz ki kesilen ağaç 13 bin civarında'. Bizde diyoruz ki; 2000 dönüm arazide ağaç kesildi. Bunu ben söylemiyorum; ÇED Raporu söylüyor. Buna itirazı olan kurum ve makamlara sesleniyorum ÇED'i bir okuyun. Mesela 'şu kadar sayıda endemik bitki var, bunlar yok olacak. 7 tanesi özellikle o bölgede yetişiyor, başka bölgede yok' deniliyor. Endemik bitkiye elini sürersen bunları yok edersin. Lütfen ÇED Raporunu açıp okusunlar diyorum. 'Bize iş ve aş sağlayan işini de düzgünce yaptığını gördüğümüz maden firmasına haksızlık yapılıyor' demişler. Devletin yapamamış çocukları okutamamış, okullar taşımalı sisteme dönmüş, 'Yolumuzu bile bunlar yaptı' diyorlar. Yetmiyor 'Köyümüze temiz su kaynağı sağlayacaklar' diyorlar. Demek ki firma da tüm su kaynaklarını yok edeceğini biliyor" dedi.

 

"ÇEVRECİLERİ TERÖRİST, VATAN HAİNİ İLAN ETMEYE KALKMASINLAR"

Altın Madeni firmasında çalışan köylülerin verdiği dilekçede Çevre eylemi için yurdun dört bir yanından gelen çevre gönüllülerinin terörist ilan edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Ülgür Gökhan; "Çevre konusunda Çanakkale katlediliyor, inanılmıyorsa inanmasınlar. Buradan hareketle kimse bizim üstümüze gelmeye kalkmasınlar. Şu cümle çok acı; kim yazmışsa bunlara; 'Hala amaç ve nedenlerini bilmediğimiz bir grup orada nöbet adı altında kalıyorlar. Eşlerimiz ve çocuklarımız rahatsızlık duyuyorlar' demişler. 200 metre o alanın altında jandarma var. Sivil jandarma her Dakka orada görev yapıyor. Orada bir şey olsa jandarma izler mi? Bu olayları tamamen işi şirazeden çıkartma teşebbüsüdür. Bunu kim yazıp ellerine tutuşturmuşsa kınıyorum" dedi.

"12 EKİM'DE MİTİNGİMİZ VAR TÜM HEMŞERİLERİMİ BEKLİYORUM"

Kanadalı şirketin Siyanürlü Altın Madenciliği yaparak Çanakkale'nin havasına, suyuna ve ekilebilir tarım arazilerine vereceği zararı Fatsa'da ki Siyanürlü Altın Madenciliği felaketini meclis üyelerine izleterek anlatan Gökhan; "Israrla söylüyoruz uyarıyoruz. Ama hala savunmaya çalışıyorlar. Burası Kazdağları değil deniyor; hani afişlerimiz var ya, Kazdağları yoksa meyvelerimiz yok olur diyoruz. Şu an Kazdağları'mız Allah'a çok şükür var ki o meyveleri yiyebiliyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz, kim ne derse desin. 12 Ekim tarihinde Çevre Belediyeler Birliğinin bir mitingi var. Bütün hemşerilerimizi davet ediyorum" dedi.

 

"BAŞKAN OLARAK SUYA SAHİP ÇIKIN AMA EKONOMİNİN DE BUNA İHTİYACI VAR"

AK Partili Belediye Meclis üyesi Sıtkı Aktuğ, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın konuşmasının ardında söz alarak Devletin çıkacak altının yarısını alacağını iddia etti. Türk Ekonomisinin bu paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen Aktuğ; "Doğanın bozulmasını, su havzalarının kirletilmesini kimse istemez. Fakat biz vahşi madenciliğe karşıyız, ancak akıllı madenciliğe karşı değiliz. Akıllı madencilik, kurallara teknoloji imkanlarını kullanarak; çevreyi koruyarak yapılabilir diye düşünüyoruz. Bu konuda kamuoyu hassas, çevreye sahip çıkıyorlar. Bizde saygı ile karşılıyoruz ama Türkiye o zaman madencilik yapmayacak mı? Buraya baktığımız zaman 500 milyon ons altın rezervi, bunun altı katı da gümüş rezervi olan bir bölgedir. Benim yaptığım incelemelere göre 2 milyar dolar rezervi var. Devletin de elbet buradan bir geliri vardır. Güzel bir bahçemiz, çeşitli bitkilerle bezenmiş, fakat öğrendik ki altın rezervlerimiz var çıkartmayalım mı? Çevremiz çok önemli, siz belediye başkanı olarak su kaynaklarına sahip çıkmalısınız bu doğaldır. Biz ikilem içerisindeyiz. Ekonomimizin buna ihtiyacı var. Buradan devlete 1 milyar dolar kalacak. Bu şirketleri kendi başlarına bırakmayacağız" dedi.

"DENETLEYECEĞİZ DENİYOR.. ERGENE'DEKİ FELAKET ORTADA, DENETLEYENLER NEREDE?"

AKP'li Sıtkı Aktuğ'un "Altın madenciliği yapacak firmayı ve çalışmaları sahipsiz bırakmayacağız, denetleyeceğiz" sözleri üzerine Ülgür Gökhan "Ergene'ye gittiniz mi son zamanlarda?" sorusunu yöneltti. Aktuğ bölgede yaşanan çevre felaketinden haberdar olduğunu ve uzun süredir gitmediğini belirtince Gökhan; "Kim denetleyecek bunları? Çevre ve Şehircilik bakanlığı denetliyor değil mi? Ergene'ye gittiniz mi hiç? Orada yaşanan doğa katliamına Çevre ve Şehircilik bakanlığı çok mu sahip çıkıp, denetlemiş. Ergene'ye bakın nasıl denetlenmiş görürsünüz. Bu konuda başka da bir şey demiyorum. Ben köylülere bir şey demiyorum; köylülerimizi bu anlayışa mahkum edenlere sitem ediyorum. Bu adamlar çekip gidecek. Tarım yok olmuş, hayvancılık bitmiş köylüler mecbur kalmış" dedi.

 

152 MİLYON DOLAR İÇİN DEĞER Mİ?

AKP'li Aktuğ'un devlete 1 milyar dolar gelir kalacağı söyleminin de yanlış olduğunu ÇED Raporlarında belirtildiğini ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Bunu elbet çıkartırız ama buranın üstü altından daha değerli. Türkiye'ye 1 milyar dolar kalmayacak. ÇED Raporunda da bu rakam yok. Bu rakam o kadar hesapladık, biz o rakımı bir türlü bulamadık. ÇED Raporunda 800 milyon dolarlık bir rezerv olduğu belirtiliyor. Yüzde 38'i devlete kalsa KDV, istihdam filan 865 milyon TL teşviki de düşünce 152 milyon dolar kar kalıyor devlete. Siz bilmeden konuşuyorsunuz ama bu sizin bildiğiniz gibi değil. Ekonomiye kazandıralım ama bölgenin değerleri Allah yapısı üstünden bahsediyorum, altından daha değerli ise bırakacağız kalacak yerinde. Ben para peşinde değilim; suyumun havamın doğamın peşindeyim.

 

"MİLLİYETÇİLİK YAPALIM; DEVLET YAPSA BİLE SUYUMU RİSKE ETTİRMEM"

Kanadalı Alamos Gold şirketinin buradan ciddi bir gelir elde edip doğayı katledeceğini tekrarlayan Ülgür Gökhan, neden Türk şirketleri veya devletin yapmadığını sorguladı. Paranın devlete kalması halinde razı olabileceğini ama doğanın yine katledilecek olmasından dolayı madenciliğe karşı durmaya devam edeceğini açıklayan Ülgür Gökhan; "Bizim konumuz; Çanakkale'nin tepesine çökmüş Altın Madencileri var, benim koruma alanıma tecavüz etmiş bir şirket var. Tam tersi ülkemiz tarafından yerleşim alanlarına, su kaynaklarına zarar verilmeden üretim yapılacaksa buna razısı olabilirdik belki. İşin Milliyetçi boyutuna baktığımızda neden bu Kanadalı şirkete bu paraları veriyoruz? Türk şirketleri var, neden onlara yapmıyor? Altın çıkartan başka Türk firmalar var. Ben bunlar olursa evet derim anlamı çıkmasın, Milliyetçilik olarak bakıyorum. Ki artık bu şirket Kanadalı da değil; Hollandalı olmuş. Ben Türki firması olsa da razı değilim. Üstelik yabancı şirkete yaptırmaya kalkıyorsunuz buna karşıyım. Devlette, Türk firması da yapsa karşıyım. Suyumu kimse için riske ettirmem. Ben bunu halka anlatırım. Ben devam ederim, halkımız izin vermeyecektir" dedi.

"TERÖRİST, VATAN HAİNİ DEMEK KURUMLARIN BAŞINDAKİLERE YAKIŞIYOR MU?"

AKP'lilerinde çevre mücadelesine destek vermesi gerektiğini belirten Ülgür Gökhan; "Çanakkale kamuoyunun büyük bölümü de benimle aynı fikirde olduğunu gözlemliyorum. Fatsa'da yaşananlar bir gün önce haber bültenlerinde yer aldı. Çevrenin korunması demek; benim su havzamın korunması demektir. Su havzasını korumak için sizinde benimle birlikte mücadele etmeniz gerekir. Bu işin şakası yok, Termik Santraller sadece Çanakkale'nin değil kurulu olduğu her yerin belası olmuş durumda. Çevrecilere teröristtir, vatan hainidir demek kimseye yakışır mı? Kurumların başındaki insanların bu sözleri söylemeleri hoş değil. Bunlar bizim kulağımıza geliyor" dedi.

 

"SOSYAL KONUTLAR BÖLGESİ RİSKLİ ALAN İLAN EDİLSİN HEMEN BAŞLARIZ ÇALIŞMALARA!"

AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız'ın yaptığı basın açıklamasındaki Sosyal Konutlar alanındaki kentsel dönüşüm konusunu gündeme getiren AK Partili Meclis üyesi Esra Yüksel'in "Burada bir şey yapılmıyor" şeklindeki sözlerine yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Burası için çok şey yaptık ama sizin bilginiz yok. Barbaros ve İsmetpaşa mahallesindeki yolları genişlettik. Aynı şekilde teşvikler vererek Fevzipaşa'da dönüşüm başlattık. Sosyal konutlarda plan tadilatları yapıldı, insanlarla tek tek görüşüldü. Bir yerde tıkandık, bazı evlerin üzerinde mirasçıların payları, hacizler var. Bunları çözemiyoruz, burası riskli alan olarak ilan edilmesi için girişimde bulunduk ama ilan edilmedi. Sosyal konutlarla ilgili tüm işlemleri tamamladık, zemin etütleri bile hazırlandı. Burası için bakanlık Riskli Alan ilan etsin, biz yarın çalışmaya başlarız. Bakanlık tüm işlemleri tamamladıktan sonra ek olarak 21 Ağustos 2019 tarihli yazısında İsmetpaşa, Sosyal Konutlar alanları tekrar değerlendirilebilecektir denildi. Fevzipaşa, Barbaros, Sanayi alanları dahil edilirse 4 alan için çalışma sürüyor. İlk başladığında biz sadece burası için ilan edilmesini beklerken; mevzuatlar sürekli değişti. Sonuna gelince de bu sefer de bu çıktı. Başka iş çıkartmazlarsa 1 ay içerisinde tamamlayıp çevre müdürlüğüne vereceğiz. Burasını zaten tek başımıza yapmıyoruz, il müdürlüğü ile çalışıyoruz" dedi.
Bu haber 4288 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI