Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale'ye Müjde! Bakan Açıkladı.. Kirazlı Kurtuluyor!

Tarih: 12-11-2019 06:30:06 Güncelleme: 12-11-2019 07:16:06 + -


Son açıklanan rakamlara göre 395 bin ağacın Siyanürlü Altın Madenciliği için katledildiği Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban bölgesinde için Su ve Vicdan Nöbeti tutan çevrecilere sevindiren müjde..! Bakan Murat Kurum, Kirazlı'da siyanürlü altın madenciliğine ruhsat vermeyeceklerini söyledi!


Çanakkale'ye Müjde! Bakan Açıkladı.. Kirazlı Kurtuluyor!

Son açıklanan rakamlara göre 395 bin ağacın Siyanürlü Altın Madenciliği için katledildiği Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban bölgesinde için Su ve Vicdan Nöbeti tutan çevrecilere sevindiren müjde..! Bakan Murat Kurum, Kirazlı'da siyanürlü altın madenciliğine ruhsat vermeyeceklerini söyledi!

 

CEYLAN: "KAZDAĞLARINDA DOĞA VAHŞETİNİN FARKINDA MISINIZ?"

TBMM'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ona bağlı kurum ile kuruluşların 2020 yılı bütçe görüşmeleri sırasında CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan söz alarak "Çanakkale'de, özellikle Kazdağları'nın Kirazlı bölgesinde yapılan doğa vahşetinin farkında mısınız? Kâr hırsıyla hareket eden, birçoğu çokuluslu şirketlerin gözü dolardan başka yeşil tanımayan patronlarının talimatıyla ülkemizde talan edilmeyen dere, tepe ve dağ kalmayacaktır. Kaz Dağları’nda 195 bin ağaç kesilirken ne Orman Bakanlığından ne de Çevre Bakanlığından bu katliamı durdurmaya yönelik tek bir açıklama yapılmamıştır. Orada siyanürlü altın madenciliği devam edecek mi" sorularını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yöneltti.

BAKAN KURUM: "RUHSATIN YENİLENMEMESİNE KARAR VERİLDİ"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ın Kazdağları'ndaki ağaç ve doğa katliamı ile altın madenciliği ruhsatlarıyla ilgili sorularına diğer CHP milletvekilleri de destek verdiler. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ın soruları üzerine söz alan Çevre ve Şehircilik Başkanı Murat Kurum; çevre örgütlerini sevindirecek şu konuşmayı yaptı: "Çanakkale "Kirazlı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi" kapsamında bizde ilgili bakanlıklarla Cumhurbaşkanı Yardımcısı nezdinde bir araya geldik ve burada hakikaten yapılan bir yanlış olup olmadığının tespiti ve gerekirse verilmiş ruhsatların durdurulması dehil her türlü süreci o toplantı çerçevesinde değerlendirdik. Söz konusu proje bu komisyonda gündeme geldi ve ruhsatların yenilenme konusu değerlendirildi. Komisyonda ruhsatın yenilenmemesine karar verildi. Biz de doğamızı, çevremizi herkes gibi korumak istiyoruz. Bize bırakılmış emanetleri çocuklarımıza en iyi şekilde koruyarak aktarmak istiyoruz ki bu çerçevede zaten bu süreci de durdurduk. Buna ilişkin de Bakanlığımızda şu an bir komisyon var. Bu komisyon, gelen bütün ÇED sürecini, gelen bütün ÇED başvurularını -ki öyle yüzde 97-98 başvurudan olumlu karar falan çıkmamaktadır- gelen bütün süreci çevreye ve doğaya zarar verip vermediği gözetilerek detaylı bir şekilde incelemektedir. Eğer çevreye, doğaya zarar verdiğini düşünüyorsak da beledi neyse yani büyük bir bedel dahi olsa ÇED sürecine izin verilmemektedir; bu çerçevede, bu anlayışla yürütülmektedir."

 
Bu haber 5996 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI