Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Ormanları Artık Uluslararası FSC Sertifikalı

Tarih: 28-05-2020 09:08:56 Güncelleme: 28-05-2020 09:11:56 + -


Yüzde 53’ü orman olan ve orman ürünleri sanayinde Ülkemizde önemli bir paya sahip olan Çanakkale’nin ormanlarının FSC sertifikası ile belgelendirilmesi için ÇTSO'nun yaptığı girişimler sonuç verdi. Çanakkale Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Çan, Kalkım, Yenice ve Edirne’nin Keşan ilçesini kapsayan orman varlığı artık uluslararası Forest Stewardship Council (FSC) belgesine sahip.


Çanakkale Ormanları Artık Uluslararası FSC Sertifikalı

Yüzde 53’ü orman olan ve orman ürünleri sanayinde Ülkemizde önemli bir paya sahip olan Çanakkale’nin ormanlarının FSC sertifikası ile belgelendirilmesi için ÇTSO'nun yaptığı girişimler sonuç verdi. Çanakkale Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Çan, Kalkım, Yenice ve Edirne’nin Keşan ilçesini kapsayan orman varlığı  artık uluslararası Forest Stewardship Council  (FSC) belgesine sahip.

 

Forest Stewardship Council  (FSC) belgesi hakkında bilgi veren ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Bölgemizin öncelikli sektörleri arasında yer alan orman ürünleri sektörü, Odamızın ısrarlı lobicilik faaliyetleri sonucunda, hammaddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm süreçlerinde uluslararası sertifikasyon sistemi olan FSC belgesine sahip oldu. Ana kuruluş amacı tüm dünyadaki orman kaynaklarının doğru şekilde idare edilmesini sağlamak, bununla ilgili metotları belirlemek, standartları tarif edip bu standartların dünya genelindeki orman endüstrisi şemsiyesi altına giren tüm kuruluşları kapsayacak şekilde uygulandığını bağımsız ve akredite kuruluşlar vasıtasıyla denetlemek ve izlemek olan FSC belgesi, bölgemizin orman ürünlerinde yüksek katma değerli ürün üretiminde ve orman varlığımızın kalitesinin arttırılarak

Başkan Semizoğlu açıklamasının devamında FSC belgesi uygulama süreçleri hakkında bilgi vererek; Bu sertifika alınmadan önce on prensibin yerine getirilmesi gerekir; ormanda yaşayan endemic flora ve faunanın korunması,  ağaç hasası yönetiminden işçi haklarının çağdaş şekilde korunması, karbon salınımı kontrolü, erozyon ile toprak kaybının ve orman kaybının engellenmesi,sosyo kültürel mirasın tarihi ve kültürel değerlere zarar vermeden korunması ve tüm bu değerlerin turizme ve genel olarak tüm ekosisteme  etkisine kadar geniş bir çerçevede değerlendirme yapılır. Bu kriterlerin sağlanmasından sonra ancak bu sertifika ilgili orman alanı için verilir.  FSC Ecosystem yönetimi ile işletmeler de sosyal çözümün önünde bir engel değil aksine çözümün bir parçası haline gelmektedir. FSC, Birleşmiş Milletler gelişme hedefleri (United Nation Development Goals) kapsamında firmalarımıza çevre koruma hassasiyeti yüksek olan alım gücü yüksek pazarlara rahatlıkla girme imkanı da sağlamaktadır. FSC serifikalı ürün sürecinden geçen ve FSC etiketi taşıyan ürünler örnek vermek gerekirse; Bio Energy kaynağı geri dönüşümlü pellet, kereste, palet, mobilyaya, fiber selüloz ve hatta ağaç dışı tekstil ürünlerine kadar  çok rahatlıkla Avrupa ve ABD pazarlarında tanıtım masrafı bile yapmadan satış yapma imkanına kavuşmaktadır.  FSC seritikası kendi başına uluslararası bir tanıtım ve pazarlama aracı olarak kullanılabilir. Gelecekte FSC sertifikalı ormanlardan elde edilen ağaç dışı orman ürünlerinden geri dönüşüme uygun tekstil ve bireysel kullanım ürünleri çok geniş bir tüketim yelpazesini dolduracaktır.”  diyerek FSC belgesinin bölgemize kazandırılmasında büyük emeği geçen başta T.C. Tarım ve Orman Bakanımız  Sayın Bekir Pakdemirli olmak üzere, Çanakkale Milletvekillerimiz Sayın Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’na Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’e , bu süreçteki desteklerinden dolayı Orman Genel Müdürlüğü ve Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederek bölge ekonomisine hayırlı olmasını temenni etti.
Bu haber 2419 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI