Bugun...
Bizi izleyin:“Çanakkale’nin Doğal Zenginlikleri Tehdit Altındadır”

Tarih: 05-06-2018 13:17:51 + -


CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı basın açıklamasında Çanakkale’nin çevre sorunlarını gündeme getirdi. Güneşhan; “Çanakkale’nin sahip olduğu tüm doğal zenginlikleri yörede ciddi sağlık ve ekolojik sorunlara ve yıkımlara neden olacak vahşi (siyanürlü) metalik altın ve gümüş madencilik şirketlerinin tehdidi altındadır” dedi.


“Çanakkale’nin Doğal Zenginlikleri Tehdit Altındadır”

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı basın açıklamasında Çanakkale’nin çevre sorunlarını gündeme getirdi. Güneşhan; “Çanakkale’nin sahip olduğu tüm doğal zenginlikleri yörede ciddi sağlık ve ekolojik sorunlara ve yıkımlara neden olacak vahşi (siyanürlü)  metalik altın ve gümüş madencilik şirketlerinin tehdidi altındadır” dedi.

 

“ÇANAKKALE EŞSİZ BİR COĞRAFYA’DA YER ALMAKTADIR”

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, biyolojik çeşitlilik ve eko sistem dünyada ve Türkiye’de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Güneşhan; “Çanakkale’de bu tehditten fazlası ile payına düşeni almaktadır ne yazık ki. Çanakkale İli iki kıta üzerindeki konumu, denizleri, boğazı, adaları, Kazdağı, verimli tarım toprakları ile eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır. Çanakkale İlinin yaklaşık % 54’ü ormanlarla kaplıdır. Bu özelliği ile Türkiye’de orman varlığı en zengin olan iller arasındadır. Kaz dağları ve yöresi eko turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Tarımsal üretimde ürün çeşitliliği açısından ülkemizin en zengin illerindendir” tespitinde bulundu.

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan açıklamalarının devamında ise; Çanakkale’nin çevre sorunlarına dikkat çekerek; “Çanakkale’nin sahip olduğu tüm bu zenginlikleri yörede ciddi sağlık ve ekolojik sorunlara ve yıkımlara neden olacak vahşi (siyanürlü)  metalik altın ve gümüş madencilik şirketlerinin tehdidi altındadır. Bölgemize en fazla zarar verecek olanı ise “Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni” ve onun ‘“Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi ‘’dir.  Yaklaşık 1,5 gr altın için 3-4 ton suyun kirletilerek yok edilecek, yine yaklaşık 1,5 gr altın cevheri için ağır metalleri açığa çıkarılmış yaklaşık 2 ton atığın dağlarımıza, ormanlarımıza, su havzalarımıza gelişi güzel yığılacaktır” dedi.

 

TERMİK SANTRALLERDEN 20 MİLYON TON TEHLİKELİ ATIK ÇIKACAK!

Vahşi madenciliğin yanı sıra Çanakkale’nin doğasını tehdit eden diğer unsurun ise Termik Santraller olduğuna dikkat çeken İsmet Güneşhan; “Çanakkale ili için çevresel ve çevreyle ilgili anlamda ciddi bir tehlike ve risk oluşturacak diğer tehlike de 3 tanesi çalışır vaziyette, 2 tanesi inşa edilme aşamasında olan, diğerlerinin de yapımı planlanan 16 adet termik santrallerdir. Bu santrallerde yılda 50 milyon ton kömür yakılacak ve 20 milyon tonu tehlikeli atığa dönüşecektir. Oysa yapılan araştırmalara göre sadece rüzgâr enerjisinden üretilen enerji ile tüm Çanakkale’nin ihtiyacı karşılanabilecek rüzgâr potansiyeli mevcuttur” dedi.

 

“İKTİDAR TALANIN ÖNÜNÜ AÇIP SERMAYENİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR”

Türkiye’de ve Çanakkale’de yaşanan çevre katliamlarının sorumlusunun ise AK Parti İktidarları olduğunu söyleyen İsmet Güneşhan; “Peki, neden böyle olmaktadır? Çünkü iktidar eliyle çok uluslu şirketler bugün nükleer ve termik santraller, HES’ler, RES’ler,  altın, gümüş, kurşun madeni ocakları ve daha pek çok şekilde yaşama saldırıyor, doğayı eko sistemi, insan emeğini sömürüyor. Siyasi iktidar ise yasa ve yönetmeliklerle tüm bu talanın önünü açıp, sermayenin işini kolaylaştırıyor. Havamızı, suyumuzu, denizlerimizi, ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, derelerimizi, doğal ve kültürel varlıklarımızı kısaca yaşadığımız coğrafya üzerinde ki canlı cansız tüm değerleri yok etmeden, zarar vermeden, saygı göstererek yaşayabilmenin yolunu bilimin ve aklın ışığından yararlanarak bulmalıyız. Yaşama hakkımızı elimizden alanlara karşı dayanışmayı ve toplumsal mücadeleyi büyüteceğimize olan inancım ile dünya çevre gününüzü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

 
Bu haber 837 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI