marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale’de İlk: Bilinci Açık Hastaya Şahdamarı Operasyonu

Tarih: 21-05-2018 09:28:51 + -


Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde ilk kez bilinci açık bir hastaya Şah Damarı ameliyatı gerçekleştirildi. Hayati risk boyutunda şahdamarı darlığı çeken 73 hasta, ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu.


Çanakkale’de İlk: Bilinci Açık Hastaya Şahdamarı Operasyonu

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Kalp ve Damar cerrahi kliniğinde bir ilk yaşandı. Hayati risk boyutunda şahdamarı darlığı tespit edilen 73 yasındaki erkek hastaya ilk kez bilinci açık olarak ‘şah damarı ameliyatı’ yapıldı. Hasta ameliyat boyunca bilinci açık olarak ameliyat ekibiyle konuşmaya devam etti. Başarıyla tamamlanan ameliyat sonrasında hasta 2 gün kalp ve damar cerrahi yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavi edildi. Sağlığına kavuşan hasta ameliyattan 10 gün sonra hasta şah damarı darlığı düzeltilmiş olarak taburcu edildi. Ameliyat ekibinin başında yer alan Op.Dr. Süreyya Talay, Op.Dr.Baran Şimşek ve anestezi uzmanı Uz.Dr.Yener Tutaş  hastanın iyileşerek taburcu olmasının mutluluğunu yaşadılar.

 

SİGARAYI BIRAKMAK VE DÜZENLİ BESLENMEK ÇOK ÖNEMLİ

 

Operasyonu gerçekleştiren Op.Dr. Süreyya Talay yaptığı açıklamada ameliyat ile ilgili ve şah damarı darlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.  Dr.Talay yaptığı açıklamada; “Şah damarı darlığı, damar hastalıkları arasında sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Önemli bir sağlık sorunudur. İnme, ülkemizde hastalık nedenli ölümlerde koroner arter hastalığı ve kanserden sonra en sık görülen üçüncü ölüm nedenidir. Özellikle yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği ve sigara alışkanlığı şah damarı darlığında altta yatan nedenlerdir. Bu dört neden arasında hastalarımızın sigara alışkanlığından kurtulması hayati önem arz eder. Ayrıca yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği de beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, tuz tüketiminin azaltılması, dengeli ve kolesterolden düşük beslenme ile kontrol altına alınmalıdır. Aksi durumlarda bu risk faktörlerinin uzun süre devam etmesi vücuttaki bütün damarlarda sertliğe ve devamında da tıkanıklıklara neden olmaktadır” dedi.

 

“ANİ ÖLÜMLERE ŞAHDAMARI DARLIKLARI SEBEP OLABİLİR”

 

Op.Dr. Süreyya Talay konuşmasının devamında Şahdamarı hastalıkları ile ilgili olarak; “Maalesef şah damarı darlıkları; inme, felç, geçici bilinç kayıpları, konuşma bozuklukları, denge bozuklukları gibi bulgular verdiğinde ilerlemiş durumda tespit edilmektedir. Şikâyetleri olan bu hasta grubunda kalp ve damar cerrahisi polikliniklerinde muayene olmaları çok önemlidir. Çünkü ani ölümlerde de bu şah damarı darlıkları nedenlerden biridir. Kalp damar hastalığı bulunan hastalarda da şah damarı darlıklarına çok sık rastlanır. Şah damarı darlıkları damar ultrasonları ve tomografi tetkikleri ile kolayca tespit edilmektedir. Damar darlığının ciddiyetine göre hastalarımızda 3 tedavi seçeneğinden birine karar veriyoruz:  Sadece ilaç tedavisi, şah damarına stent uygulaması ve en ciddi darlıklarda şah damarı ameliyatı” dedi.

 

“HASTAMIZIN SAĞLIĞINA KAVUŞMASINDAN DOLAYI MUTLUYUZ”

 

73 yaşındaki hastanın ameliyatı ve sağlık durumu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Op.Dr. Süreyya Talay; “Bu hastamızda ciddi şah damarı darlığı tespit ettik.  Fakat bu hastamızda ameliyat öncesi akciğer fonksiyonları da kronik akciğer hastalıklarına bağlı olarak oldukça bozulmuş durumdaydı. Hastamızı her zaman yaptığımız şekliyle genel anestezi ile tam narkoz vererek uyutmamızın tehlikeli olacağına karar verdik. Bu nedenle hastamızın ameliyat bölgesi uyuşturuldu. Bilinci açık olan hastamızla ameliyat boyunca konuşarak ameliyatını yaptık. Bu cerrahi teknik uzun yıllardır uygulanmakla birlikte hastanemizde ilk kez yapıldı. Daha önceki şah damarı hastalarımızın tamamını genel anestezi ile ameliyat etmiştik. Bu şekilde bilinci açık hastada ameliyat boyunca bilinç takibi ve nörolojik fonksiyonların takibini yapmış olduk. Ameliyatta emeği olan tüm hemşire, teknisyen ve doktor arkadaşlarımızın çabaları sayesinde kalp ve damar cerrahi kliniğimiz ülkemizdeki en değerli kliniklerden biri haline gelmiştir. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi kliniğimizde tüm açık kalp ameliyatlarının, bypas ameliyatlarının ve şah damarı ameliyatları rutin ameliyatlar olarak başarıyla yapılmaktadır. Bu ameliyat ettiğimiz hastamız da ameliyattan sonra sorunsuz olarak taburcu edilmiştir. Bizler için en büyük mutluluk, hastalarımızın ciddi sağlık sorunlarından ameliyatlarını olarak kurtulmaları ve yaşamlarına, sevdiklerinin yanına dönmeleridir. Kalp ve damar cerrahi kliniğinde ciddiyetle, güler yüzle ve yoğun bir tempo ile çalışmamızın temel nedeni her yaştan hastamıza sağlıklı uzun ömürler yaşamalarına katkıda bulunmanın mutluluğudur” dedi.
Bu haber 5359 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI