Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale Barosu'ndan Jeotermal Santrallerine Tepki

Tarih: 23-02-2019 09:25:47 + -


Çanakkale Barosu ve Çevre-Kent Hukuku Komisyonu yayınladığı bildiri ile Çanakkale turizmi, tarımı ve çevresine büyük zararlar verecek olan Sondaj ve Jeotermal Enerji Santralleri İhalesine karşı olduklarını duyurdu. İhalenin iptal edilmesinde Çevre örgütleri ile aynı görüştüklerini açıklayan Çanakkale Barosu, ihalenin yapılması halinde yasal yollara başvurarak ihalenin iptal edilmesi için çalışacaklarını duyurdu.


Çanakkale Barosu'ndan Jeotermal Santrallerine Tepki

Çanakkale'nin tarım, turizm ve doğa harikası bölgelerini yok edecek olan Jeotermal Santral ve Sodaj ihalesi için bir tepki de Çanakkale Barosu ve Çevre-Kent Hukuku Komisyonundan geldi. Halk sağlığının korunmasının Anayasal bir hak olduğu ve kanunlarca korunduğuna dikkat çeken Çanakkale Barosu ve Çevre-Kent Hukuku Komisyonu, yasal engellere rağmen halk sağlığını tehdit eden ihlallerin devam edildiğine dikkat çekti.

 

"SERMAYEYİ ELİNDE BULUNDURANLAR YASALARA AYKIRI HAREKET EDİYORLAR"

Çanakkale Barosu ve Çevre-Kent Hukuku Komisyonundan yapılan açıklamada; "2872 Sayılı Çevre Kanunu, bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Buna rağmen Kanun uygulayıcıları ve sermayeyi elinde bulunduranlar, kanunun amacına aykırı hareket etmektedir. Modernleşme ve sanayileşme süreciyle başlayan ancak gelişmiş ülkelerin çevre politikalarını yeniden değerlendirmek suretiyle kısmen telafi etmeye çalıştıkları çevre kıyımları “gelişmekte” olan ülkelerde son on beş yılda tüm hızıyla artmaya devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.

 

358 BİN 668 DÖNÜM ARAZİ TEHDİT ALTINDA..

Çanakkale'nin başta turizm bölgeleri olan Bozcaada, Gökçeada ve Ayvacık ilçeleri dahil, tarım arazisi ve hayvancılık açısından en zengin bölgelerinde yapılmak istenen ihaleye dikkat çeken Çanakkale Barosu ve Çevre-Kent Hukuku Komisyonu "Çanakkale İl Özel İdaresi, 28 Şubat'ta Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada'da 17 jeotermal alanda, arama ve işletme ruhsatını ihale edileceğini endişe içerisinde öğrenmiş bulunuyoruz. Bu alanların toplamı, 358.668 dönümdür.  İhalelerin sonucunda yapılacak sondaj ve işletilecek JES’ler vasıtasıyla bölgenin tüm bitki örtüsü bozulacak, ağaçlar kuruyacak, hayvancılık yok olacak, zeytincilik bitecektir. Kısaca, doğal yaşam yok olacak ve tüm ekoloji doğrudan ve olumsuz etkilenecektir. Bu durum, benzer projelerde de bilimsel olarak gözlemlenmiş ve yaşanmıştır. Yakın zamanda Ayvacık, Tuzla Köyü civarında iki adet Jeotermal Enerji Santralinin çevreye verdiği zararlar ortadadır. Aydın ve çevresine bakıldığında nasıl olumsuz sonuçlar yaşanacağı açıkça görülecektir" ifadelerini kullandı.

 

"İHALE İPTAL EDİLSİN.. AKSİ HALDE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ"

Çevre örgütlerinin verdiği mücadeleye destek olarak birçok hukuki zafere imza atan Çanakkale Barosu ve Çevre-Kent Hukuku Komisyonu ihalenin iptal edilmesini istediklerini, aksi takdirde ihalenin iptali için yasal yollara başvuracaklarını duyurdular. Açıklamada; "Ekolojinin ve çevre hakkının savunucusu Sivil Toplum Kuruluşlarının, İhalelerin iptal edilmesi konusundaki çalışmalarını dikkatle ve takdirle takip etmekteyiz.  Çanakkale Barosu ve Çanakkale Barosu Çevre-Kent Hukuku Komisyonu olarak bizler de bu süreçte ihalelerin durdurulmasını gerekli görüyor ve istiyoruz. Aksi halde yasal yollara başvurularak ihalelerin iptali için gereğinin yapılacağını saygıyla kamuoyuna bildiriyoruz" denildi.HABER VİDEOSU

Bu haber 1952 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI