marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"Başarısızlık Varsa; Hepimizin"

Tarih: 10-04-2019 06:53:45 Güncelleme: 10-04-2019 07:09:45 + -


AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider seçim sonrasında basın mensupları ile bir araya geldi. Seçim sonuçlarını değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu belirten Ayhan Gider; "Seçimleri geride bıraktık. Sayın Ülgür Gökhan'ı tebrik ediyorum. Aldığı oy da, başkanlık koltuğu da anasının ak sütü gibi helaldir" dedi. Gider Çanakkale'yi hizmet etmek için makam ve koltuğa ihtiyaç olmadığına dikkat çekerek; "Çanakkale için yapmam gereken ne varsa yapmaya devam edeceğim" dedi.AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, seçim kampanyasının başlangıcında olduğu gibi kapanışı da basın mensupları ile birlikte gerçekleştirdi. Çanakkaleli yerel basın mensupları ile birlikte kahvaltıda buluşan Ayhan Gider, yaptığı konuşmada; "Yoğun bir seçim süreci geçirdik. Adaylarda, parti teşkilatları da çok yoruldu. Bu süreçte hep söylediğimiz bir şey vardı; bu seçim dönemi geçecek yine aynı sokaklarda gezeceğiz, aynı kişilerle selamlaşacağız. Çünkü burası küçük ve güzel bir şehir. Seçimde kim ne söylemiş olursa olsun, biraz sonra çıkıp aynı sokaklarda gezeceğiz. Yoğun ancak üzücü bir seçim değildi. Çünkü Çanakkale'ye yakışan bir seçim oldu. 3-5 çok da dikkate alınmaması gereken olay dışında bir gerginlik yaşanmadı. Adaylar arasında zaten bir gerginlik yaşanmamıştır. Bu anlamda da Çanakkale'nin farklılığını ortaya koyduğunu düşünüyorum. Bizim geldiğimiz siyasi kültür sadece kazandığımızda değil; sonuç ne olursa olsun millet iradesine saygıyı gerektirir. Millet bize oy verdiği zaman iradesi tecelli edipte; bizi seçmediği zamanda yok eğitimine, oraya buraya laf söylemek bizim içinde bulunduğumuz geleneğin aşina olduğu bir durumdur. Ben bugün aldığımız sonucu millet iradesi olarak değerlendirip buna göre hareket etmenin en doğal yöntem olduğunu ilk günden beri söylüyorum. Millet ne söylemiş ise; siyasetçiye sadece buna uymak düşer" dedi.

 

"İTTİFAK İLE GİDİLEN SEÇİMLERE ALIŞACAĞIZ"

24 Haziran seçimlerinin ardından 31 Mart Yerel Seçimlerinde de partilerin ittifak kurma yoluna gittiğine dikkat çeken Ayhan Gider; "Bu ittifak kapsamında girilen ikinci seçimdi. Birinci seçim 24 Haziran seçimleriydi. Öyle görünüyor ki; süreç bu şekilde işlediği takdirde ittifak ile gidilen seçimlere alışacağız. Siyasetçilerde kendilerini ittifak adayları olarak konumlandırmaya ve daha farklı yöntemler geliştirmeye alışacaklar. Başkanlık sisteminden itibaren bu şekilde süreç devam ediyor. İlk gün sandıklar açılıp sonuçlar belli olmaya başladığı zaman seçilen başkanımızı tebrik etimi kendisi de bana teşekkür etti. Burada söyleyeceğim hiç bir şey bu seçimin sonucunu yorumlama, yargılama anlamı taşımaması gerekir. Çünkü Ülgür Başkanın aldığı her oy, oturduğu koltuk anasının ak sütü gibi helaldir, saygı değerdir. Bu anlamda kendisine önümüzdeki dönemde çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.

 

"PROJELERİ TARTIŞMA İMKANI MAALESEF BULAMADIK"

Seçim kampanyası süresince proje ve Çanakkale'nin sıkıntılarını çözmeye yönelik kampanya yürütmeye gayret ettiğine dikkat çeken Ayhan Gider; "Tabi üç ay boyunca ben seçimi Çanakkale'ye çekmeye çalıştım. Bunun bir belediye seçimi olduğunu anlatmaya çalıştım. Çanakkale ile ilgili proje ve sıkıntılı gördüğüm durumları anlatmaya çalıştım. Ancak genel olarak baktığımızda seçim çok projeler üzerinden tartışılamadı, projeleri tartışma imkanı bulamadık. Önemli değil; millet illa projelere göre oy verecek diye bir mecburiyette yoktur. Oy kullanma seçmenin en doğal hakkıdır ve bireyseldir. Milletimiz oyunu da bu şekilde kullanmıştır" dedi.

 

"HİZMET ETMEK İÇİN MAKAM VE KOLTUĞA İHTİYAÇ YOKTUR"

Seçim değerlendirmesi için erken olduğunu ifade eden Ayhan Gider; "Bu seçimde birçok şey gördük. Hem Çanakkale hem de Türkiye çapında. Ancak bunları değerlendirmek için henüz çok erken. Bugün sıcağı sıcağına yapacağımız  her değerlendirme, yarın bizleri düzeltmek zorunda bırakacak cümlelere iter. Ben bu seçimdeki siyaset dışı güçlerin tavırlarını sonucu etkilesin etkilemesin sağdan soldan küçük vuruşların en sağlıklı değerlendirmesinin birkaç ay sonra yapılması gerektiğine inanıyorum. Bugün gündemimiz bunlar değil; yeni seçilen arkadaşlara başarılar dilemektir. Bundan sonra alacağımız tavrı anlatmak, memleket sevdasının herhangi bir makama bağlı olmadığını tekrar ifade etmektir. Eğer bir insan bir topluma hizmet etmek istiyorsa, makam ve koltuğa ihtiyacı yoktur. O yüzden çok büyük kavgalara varmadan, seçim değerlendirmelerini iki düşman kutup gibi yapmadan, bunun savaş değil seçim olduğunu ruhumuza hissettirerek yapmalıyız. Kampanyamıza sizlerle başlamıştık, artık seçim bitti. Kampanyanın sonlandırılması gerektiği için tekrar sizlerle bir araya gelmeyi uygun bulduk.

"MAKAS AÇILMADI, ÇÜNKÜ İTTİFAK OLARAK SEÇİMLERE GİRDİK"

AK Parti Çanakkale Belediye Başkanı Ayhan Gider açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. "Çanakkale'de AK Partinin birçok ilçe kaybetmesi, Merkez'de makasın biraz daha açıldığı görüldü. Ak parti teşkilatlarının başarısız olduğuna dair bir kanı var. Siz ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Ayhan Gider; "Öncelikle bir değerlendirme yapmak için verinin doğru olması gerekir. Merkezde makas açıldı diyorsunuz ama bendeki verilere göre makas açılmadı. Çünkü bu ittifak ile gittiğimiz seçimdir. 24 Haziran'da makas neredeydi şimdi nerede bakmak gerekir. Bu açıdan bir teşkilata bakıp başarısız demek doğru değildir. Değerlendirilecekse de sadece teşkilat değerlendirilmez; bir başarısızlık var ise tüm etkenler buna aday dahil hepsi bir bütün olarak değerlendirilir. Yerel seçimler kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Bugün Lapseki, Yenice, Ezine gibi ilçeler muhafaza edilmiştir, Biga CHP'den geri alınıştır. Bir başarısızlık var ise bunlar parti içerisinde değerlendirilecek konulardır.

 

"SEÇİM DÖNEMİNDE GERGİNLİK BEKLEYEN BİRİLERİ VARDI"

"Seçim kampanyası döneminde yapmasaydım dediğiniz bir konu oldu mu?" sorusuna Ayhan Gider; "Yok olmadı. Üç aylık seçim dönemi geçirdik. Şu çok kolaydır; ona sallar bunu kötülersiniz. Bu kolay yöntemdir. Herkes de sizi alkışlar. Zor olan ise; nefsinize hakim olarak aklınızla hareket etmektir. Benim bu süreçte yaptığım tek bir şey vardı; Çanakkale halkına hizmet istiyorsanız, proje istiyorsanız ben bunu sizlere taahhüt ediyorum dedi. Bunları tercih etmek zorunda değil seçmen ve etmedi. Ama ben bunları söylemek zorundaydım. Ötekileştiren gergin bir kampanya yürütmedim. Bana bulaşılmasına rağmen zaman zaman ben önemsemedim. Bir süre daha geçsin, kimler ne zaman neler yaptılar, insanları nasıl birbirine düşürmeye çalıştılar oturur konuşuruz. Ama bunu yapan kesinlikle Ülgür Gökhan değildir o konuda hakkını yiyemem. Ama bu seçim döneminde Çanakkale'de gerginlik bekleyen birileri de vardı" diyerek cevap verdi.   

 

"ÇANAKKALE İÇİN YAPMAM GEREKEN NE VARSA YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM"

"Seçilmiş Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun demeyi düşünüyor musunuz? Belediyeden veya kamuoyundan bir talep gelmesi halinde destek verir misiniz" sorularına Ayhan Gider; "Bugüne kadar hep söylemişimdir; unvan ve görevlerim ne olursa olsun, bir insan veya topluluk, köy için bile olsa yapabileceğim ne varsa, gerekir kişi olarak görev makam sahibi olarak hizmet etmekten, yardım etmekten asla geri durmamış birisiyim. Bu saatten sonra Çanakkale için yapmam gereken ne varsa da yapmaya devam ederim. Ama bu şu değil; bu şehrin milletvekilleri var, parti teşkilatları var, belediye başkanları var. Asla onların yerine veya tamamlayıcısı olarak değil. Bu onların sahasıdır, günlük siyaset içerisine girmektir. Bu rol çalmaktır, bu benim yapımda yok. Benim yapabileceğim ne varsa yaparım. Özel olarak Hayırlı olsun ziyaretine gider miyim bilmiyorum, hiç düşünmemiştim. Ama bir işim olursa da giderim, başka bir şey içinde olsa giderim" dedi.

"OLUMSUZ BİR OLAYLA KARŞILAŞMADIM, GAYET DE KEYİFLİ BİR KAMPANYAYDI"

Seçim kampanyası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ayhan Gider; "Benim kampanyamda yalnız gezdiğim yerler oldu, meclis üyesi aday arkadaşlarımla gittiğimiz yerler oldu. İl başkanımızla, merkez ilçe başkanımızla gittiğim yerler oldu. Bazı kahvehanelere tek başıma gidip 'Ben geldim' dediğim oldu. Bazı kahvehanelere ise 10-15 kişi gittiğimiz de oldu. Ama şunu yapmamaya özen gösterdim; 'Hadi 150 kişi toplanalım da birlikte gezelim'. Bana video kaydı inceletmeyin hiç kimse 300 kişilik bir toplantı da konuşmadı. Herkes yanında toplayıp da gidiyor, ben onu sevmiyorum. Burası Çanakkale, burada milletin öyle çok da alkışlama merakı da yok zaten. Benim tarzım budur, bugün değil bürokratlığım dönemimde de böyleydim. Bu seçimde de kendim gezdim, olumsuz hiçbir olayla da karşılaşmadım. Gayet de keyifliydi" dedi.

 

"BÜLENT BEY BÖYLE BİRŞEY SÖYLEMİŞ İSE.."

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın "Gündüz AK Partili, Gece AKP'liler var" sözlerini nasıl değerlendirdiği sorusuna ise Ayhan Gider; "Bülent Bey bu uyarıda bulunmuş ise; orada parti içerisinde bir şey olmuş ise ona yöneliktir. Çok detaylarını bilmiyorum. Ezine'de yaptığı konuşmadan sonra görüşme fırsatımız olmadı. Vardır düşündüğü bir şey söylemiştir, Bülent bey böyle bir şey söyleme gereği duymuşsa bunun sebebini kendisine sormalısınız" dedi.

 

"GENÇLERE GÖREV VERMELİYİZ"

Bir dahaki dönemde görev verilmesini bekleyip beklemediği konusuyla ilgili olarak açıklama yapan Ayhan Gider, her zaman Çanakkale'nin ve Çanakkale halkının hizmetinde olacağını ifade ederek; "Seçimden önce son yaptığımız TV programında üzerinde durduğum bir şey vardı; seçim yapıyoruz savaş değil. Dolayısıyla belki burada kazanan kaybeden kelimelerini değiştirmek lazım, görev verilen ve verilmeyen. Çünkü kazananın eline bir şey geçmiyor, hizmet ediyor. Bir sonraki dönemde tekrar bana görev verilmesine nasıl bakıyorum? Görev verilmemelidir. Çünkü ben 50 yaşındayım. Ülgür Başkan 70 olduğu için bana genç olan dediler. Oysa çok daha fazla genç çıkması gerekirdi. 5 sene sonra 55 olacağım. Oysa Belediye Meclis üyesi listemize bakarsanız 22 yaşında, 25,26 yaşında gençler kadınlar vardı. Bürokratlık dönemim de müdürlerim gençti, milletvekilliği dönemimde de aynı şekilde gençlerle çalıştım. Ben gençlerin çok büyük kudrete sahip olduklarına inanıyorum 23 yaşında  ilçe müdürü olarak görev yapmış birisiyim. 5 sene içerisinde de Çanakkale siyaseti birçok genç isim de üretecektir. Halen siyaset yapanlardan da üst sahnelere çıkan olacaktır. Çanakkale'de yaşamaya devam edeceğim, burada yaşamak istiyorum. Burada kalıp hizmet etmeye devam edeceğim görev verilirse" dedi.

 

"MERKEZİ NEDEN ALAMADIĞIMIZI AKADEMİK OLARAK TARTIŞMALIYIZ"

AK Parti Çanakkale'de 4 seçim geçirdi ve Merkezde hiç kazanamadı. Bunun sebebi nedir? Sorusu üzerine Ayhan Gider şöyle yanıt verdi; "Bunu akademik olarak araştırıp incelemek lazım, seçim sonrası oturup ne söylersek söyleyelim bu seçim sonuçlarına gölge düşürmemelidir. Günlük değil; akademik siyaseti konuşmak isterim. Seçim sonrası ben burada bir şeyler söylersem; sanki kılıf aranıyor gibi olur ve bu bana yakışmaz. Milletvekili seçimleri yapıyoruz, Belediye Başkanlığı seçimleri yapıyoruz; geçişkenlik olduğunu görüyoruz. Çan ve Biga bunun örneği. Başkanı seçiyor sonra başka partiye gidiyor. Bütün ilçelerde bu var ama Merkezi ele alırsak; bunu siyaseten değil; akademik olarak tartışmak lazım. Çanakkale farklı bir il, daha rahat bir her şeyin ötesinde. Ama bu seçimin gündemi Türkiye gündemi oldu. Şu anda bile Ankara ve İstanbul konuşuluyor" dedi.
Bu haber 7473 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI