Bugun...
Bizi izleyin:Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali Açıldı

Tarih: 22-09-2021 07:24:19 Güncelleme: 22-09-2021 07:26:19 + -


Vali İlhami Aktaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen somut olmayan kültürel mirasımızın yaşatılması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, bunu uygulayan ustaların desteklemesi ve yeni kuşaklarda farkındalık yaratılması gibi bir dizi koruma tedbirinin uygulanması amacıyla düzenlenen Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne katıldı.


Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali Açıldı

Vali İlhami Aktaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, bunu uygulayan ustaların desteklemesi ve yeni kuşaklarda farkındalık yaratılması gibi bir dizi koruma tedbirinin uygulanması amacıyla düzenlenen Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne katıldı.

 

İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale Vali İlhami Aktaş’ın yanı sıra AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Festivalde, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen seramik ustası İsmail Bütün ve kıspet ustası İrfan Şahin’e plaket takdim edildi.

 

YURT GENELİNDE 38 ZANAATKÂR KATILDI

“Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne Adana, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Rize, Sinop, Sivas, Trabzon ve Yalova illerinden 38 zanaatkâr ve sanatçı katıldı.

Vali İlhami Aktaş, Çanakkaleli ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen zanaatkâr ve sanatçılar ile bir süre görüşerek ürünlerin teknik ve sanatsal özellikleri hakkında bilgi aldı. Ustaların festival alanındaki tezgâhlarda icra ettikleri ürünlere Çanakkaleli vatandaşların yanı sıra yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösterdiler. Vali İlhami Aktaş, teknolojinin etkisiyle unutulmaya başlayan el sanatlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayan projelerde emeği geçen tüm zanaatkâr ve sanatçılara teşekkür etti.
Bu haber 2018 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI