Bugun...
Bizi izleyin:Akıllar, Fikirler Çanakkale İçin..

Tarih: 31-05-2017 16:36:19 + -


Kale Grubu, Türkiye Bilişim Vakfı ve Novusens işbirliği ile sürdürülen “Aklım Fikrim Çanakkale” projesi ile Çanakkale’nin Akıllı Şehir olması yönündeki ilk adım tamamlandı. “Çanakkale ile Akıllı Geleceğe” sloganıyla dört aydır devam eden çalışmaların sonucunda Çanakkale’nin Akıllı Şehir olma yönündeki yol haritası tamamlandı. Saha çalışmaları kapsamında Çanakkale’deki kamu-kurum ile STK’lara ve öğrencilerin katılımıyla yapılan anket çalışmalarının sonuçları açıklandı.


Akıllar, Fikirler Çanakkale İçin..

Kale Grubu, Türkiye Bilişim Vakfı ve Novusens işbirliği ile Şubat ayında başlatılan ve Çanakkale'nin "Akıllı Şehir" vizyonuna katkı vermeyi amaçlayan Aklım Fikrim Çanakkale projesinde birinci faz tamamlandı. "Çanakkale ile Akıllı Geleceğe" sloganıyla dört aydır sürdürülen yoğun saha ziyaretlerinin ardından, Çanakkale'nin "akıllı şehir yolculuğunun" yol haritası çıkartıldı.

 

Türkiye'de ilk kez bu denli katılımcı anlayışla başlatılan ve tüm yerel paydaşların ortak heyecanla sahiplenmesiyle sürdürülen akıllı şehir projesinin çıktıları, Çanakkale'de bugün geniş katılımla düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuna açıklandı. Toplantıya Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile proje ortakları Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli katıldı.

AKILLI KENT ÇANAKKALE YOL HARİTASI AÇIKLANDI

 

Aklım Fikrim Çanakkale projesi için Novusens liderliğinde oluşturulan saha ekibi önce kapsamlı bir kaynak taraması yaptı. Ardından yoğun saha ziyaretleri ile kent için durum tespiti derinleştirildi. Eşzamanlı olarak kent genelinde kurumlara ve vatandaşa dönük iki ayrı anket yapıldı. Elde edilen bulguların ışığında bir akıllı şehir semineri ve iki ayrı ortak akıl çalıştayı gerçekleştirildi. Tüm bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan bulgular, proje ekibi tarafından dünyadaki uygulamalar ışığında değerlendirilerek Çanakkale'ye özgü bir akıllı şehir yol haritası ve öneriler bütünü ortaya koyuldu. Bu yol haritasında özetle şu öneri başlıkları yer aldı:

 • Çanakkale Akıllı Şehir Ortak Akıl Platformu oluşturulması
 • Finansal sürdürebilirlik için Ortak Şehir Fonu başta olmak üzere Akıllı Şehir Finansal Kaynaklar yaratılması,
 • Akıllı Şehir Stratejisi’nin belirlenerek Akıllı şehir Eylem Planı’nın ortaya koyulması ve Uluslar arası işbirlikleri geliştirilmesi

Ayrıca, Çanakkale Köprüsü ve Trakya Mega Koridoru'nun yaratacağı potansiyel etki dikkate alınarak Akıllı Şehir Master Plam'nın hazırlanması, Çanakkale'nin deprem bölgesinde olması sebebiyle akıllı çözümler içerecek bir `Dayanıklıhk Programı'nın başlatılması da öneriler arasında yer aldı. Buna ek olarak, vatandaşların ve genç nüfusun katılımcılığını artıracak akıllı şehir çözümlerini teşvik amaçlı çeşitli etkinlikler önerildi.

 

“ÇANAKKALE AKILLI ŞEHİRLERE, BİLGİ TOPLUMUNA DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK EDEBİLİR”

 

Zeynep Bodur Okyay, bu yıl 60'ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale Grubu'nun bu projeye, kente karşı bitmeyen bir sorumluluk duygusuyla öncülük ettiğini söyledi. Kale Grubu'nun Çanakkale'nin Çan ilçesinde filizlenip bugün sektöründe lider 17 şirketten, küresel ortaklarıyla uçak motoru da üreten bir Grup haline dönüştüğünü vurgulayan Zeynep Bodur Okyay, "Kurucumuz ve Onursal Başkanımız İbrahim Bodur'un yürekten bağlı olduğu Çanakkale Ruhu'na uygun işlerin içinde olmak, insanı merkez alan ve hayatları iyileştiren yenilikçi projelere öncülük etmek bize bıraktığı en değerli miraslardan. 60 yıl önce Anadolu'nun sanayileşmesinin öncülüğünü yapan Çanakkale, bugün de sürdürülebilir kalkınma ve kapsayıcı refah için kentlerimizin akıllı şehirlere ve Anadolu insanının da bilgi toplumuna dönüşümüne örnek teşkil edebilir. Bütün gayemiz bu" dedi.

ECZACIBAŞI: “AKLIMIZI, FİKRİMİZİ ÇANAKKALE’NİN ATILIM SIÇRAMASI YAPMASI İÇİN..”

 

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise yaptığı konuşmada; Ekonomik ve sosyal kalkınayı hızlandırmanın, bütün şehirlerimizin ortak amacı, ortak hedefi olması gerektiğini söyledi. “Çanakkale’de bu hedefe ulaşmak amacıyla yerel yönetim ve halkla, sivil toplum ve özel sektör, üniversite hep birlikte bir ortak akıl yaratarak, bu müstesna şehrimizi gerçekten bir akıllı şehre dönüştürmek üzere yola çıkıyoruz” açıklamasında bulunan Eczacıbaşı sözlerine şöyle devam etti; “Projemizin adı Aklım Fikrim Çanakkale, Aklımızı, fikrimizi Çanakkale’nin bir atılım sıçraması yapması için herkesle paylaşacağız. Hiçbir akıllı şehir, sadece belediyenin çabası ile meydana gelemez. Şehri oluşturan vatandaşların aklı ve fikri d işe katılmadan hiçbir şehir akıllı şehir olamaz.”

“Biz bugün bu kadar tarihi, stratejik önemi olan müstesna şehrin ülkemize örnek olacak akıllı bir şehre dönüştürülmesine başlatmak üzere buradayız” açıklamasında bulunan Eczacıbaşı; “Neden Çanakkale’nin akıllı şehre dönüşmesi gerekiyor? Tabi ki ekonomik ve sosyal nedenlerden. Çanakkale gayrisafi yurt içi hasılası açısından ülkemizin 14’üncü ili. Çanakkale insan sermayesi ve sosyal sermaye endeksi açısından 5’inci sırada.  Fiziki altyapı açısından 10’uncu, yabancı sermaye açısından 14’üncü, emek piyasası ve finansal verimlilik derinlik açısından ise 17’inci sırada yer alıyor. Akıllı şehir uygulamasının akıllı ince stratejilerle bu sıralamayı daha yukarı çıkartması da beklenmeli” diye konuştu.

 

GÖKHAN; “BU KENTİ GELECEĞİYLE İLGİLİ AKILLI KENT OLARAK PLANLAMANIN TAM ZAMANI”

Faruk Eczacıbaşı’nın ardından konuklara hitap eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, hali hazırda Çanakkale il merkezinde inşası devam eden yeşil Yerel yönetim Binası’nın da akıllı teknoloji ile inşa edildiğini, yerel yönetim olarak da hizmette olan akıllı uygulamaları konuklarla paylaştı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Çanakkale’yle akıllı geleceğe noktasındaki bu birçok paydaşlarla çalışma güdüsünü biliyorum. Özellikle gençlerin bilfiil bu proje içerisinde yer almış olmasını çok önemsiyorum.  Özellikle de üniversite ayağının olmasını da ayrıca önemsiyorum. Çünkü akıllı kentlerde olmazsa olmazlardan bir tanesi üniversite olması gerekiyor. O kentte bir üniversite olması gerekir. Ve bu üniversite çok ileri hamlelere hazır olması gerekir ve önder olması gerekir. Bizim üniversitenin de bu kapasitede olduğunu biliyoruz.  Bugün dünya nüfusunun % 54’ü kentlerde yaşıyor ve hızlı bir biçimde kentleşme var. Çanakkale’de köprü konusu dile geldiğinde birden ortalık bir çalkalanma aşamasına geldi. Yani çok köprü var rant var, arsalar, tarlalar şöyle olsun böyle olsun gelelim gibi plansız hedefleri olmayan birazda ranta dayalı bir hareketlenme başladı.  Biz artık her ne kadar 1/100.000’lik planımız var ama bununla yetinmeyip bu kenti geleceğiyle ilgili akıllı kent olarak neler yapabileceğimizi de biliminde içinde olduğu teknolojinin içerisinde yer aldığı bir süreci planlamanın tam da zamanı. Artık devletler yarışmıyor dünyada. Birbirleriyle şehirler yarışıyor. Dolayısıyla biz Çanakkale’nin potansiyelini biliyoruz. Tarihi potansiyelini, coğrafi potansiyelini, sanayi anlamında potansiyelini hepsini biliyoruz. Bunları şimdi akıllı bir kent yaratma adına nasıl projelendirebilirizin çalışmasını yapmanın tam zamanı” dedi.

Proje sonuçlarının ve araştırmalarının Çanakkale’ye yararlı ve hayırlı olmasını temenni eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Şehirlerimizin bilgi, strateji, teknoloji ve inovasyon üretmesi önemlidir. Şehirlerin AR-GE kuruluşları ile üniversiteler ve araştırma kuruluşlarıyla birlikte yönetilmesi, strateji üretilmesi vizyon geliştirilmesi gerekmektedir. Akıllı teknolojilerle üretilen bilginin bu kuruluşlar tarafından çok iyi yorumlanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.  Diğer bir boyut ise şehirlerin estetik ve zarafet kültür birikimlerine sahip olmalarıdır” şeklinde konuştu.

 

“BAŞARININ ANAHTARI: “İŞBİRLİĞİ” YAPABİLMEKTE GİZLİ”

 

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli ise şunları söyledi: "Aklım Fikrim Çanakkale Projemiz, Çanakkale'mizin akıllı şehre dönüşüm yolculuğunun ilk aşaması oldu. Proje ekibi olarak, bu uzun dönüşüm yolculuğunda, ilk kıvılcımı çakmanın heyecanını taşıyoruz. Akıllı şehre dönüşüm sürecini izlemesi bakımından, kendi ölçeğindeki pek çok kentimize örnek olmasını arzu ediyoruz. Akıllı şehir uygulamalarında başarının en büyük anahtarı "işbirliği" yapabilmekte gizli. Çanakkale'mizde, gerek kurumlar arası gerekse vatandaşlar arasında bu işbirliğini ve uyumu yaşamanın mutluluğu içindeyiz. El ele vererek, bu dönüşüm yolculuğunda pek çok ilke imza atarak, Çanakkale'mizin sadece ülkemizde değil, küresel ölçekte de rol model olmasını arzu ediyoruz” dedi.

 

AKILLI ŞEHİR ÇANAKKALE İÇİN ÇOK ÇARPICI BİLGİLER

 

“Aklım Fikrim Çanakkale” projesi için Novusens liderliğinde oluşturulan saha ekibi Çanakkale’de kapsamlı bir kaynak taraması yaptıklarını açıkladı. Kaynak taramansın ardından ise yoğun saha ziyaretleriyle kent için durum tespiti yaptıkları belirtildi. Eşzamanlı olarak kent genelinde kurumlara, öğrencilere ve vatandaşlara dönük ayrı anket yapılırken; Vatandaşlara yönelik anket çalışmalarının önümüzdeki ay sonu itibariyle tamamlanacağı açıklandı.

ÇANAKKALE 5 AŞAMADA AKILLI ŞEHİR OLACAK

 

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli, Akıllı Şehir Çanakkale için yapılan anket çalışmalarının Kurumlar ve öğrenciler ile gerçekleştirilen anket sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Benli anket sonuçlarının değerlendirmesinde Çanakkale’nin akıllı şehir olması için 5 aşamalık plan gerçekleştirdiklerini açıkladı. Akıllı Şehir için ilk aşamanın tamamlandığını belirten Berrin Benli, “Çanakkale için geliştirdiğimiz Akıllı Şehir Dönüşüm süreci için 5 aşama tespit ettik. Bunlar; Anlama, vizyon, strateji, eylem ile uygulama ve izleme aşamalarıdır.  Çanakkale bu anlamda da kendi ölçeğinde birçok ilden daha önde olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı şehre dönüşüm sürecinde şu an Çanakkale ikinci aşamada bulunmaktadır. Yani vizyon aşamasında. İlk aşamada Çanakkale’nin akıllı şehir olabilmesi için anlama aşamasını tamamladık. Kurumların ve STK’ların kaynak taramalarını gerçekleştirdik ve gördük ki geçmişten günümüze kadar Çanakkale’de farkında olmadan Akıllı Şehir olmaya yönelik birçok çalışma gerçekleştirilmiş. Bu da bizim ilk aşamayı hızlı geçmemizi ve temelinin sağlam olduğunu gösterdi” dedi.

 

ÇANAKKALE’DE OLMASI EN ÇOK İSTENEN ŞEY: “KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ!”

 

İlk aşama sonuçlarında Çanakkale’nin Akıllı Şehir olmak için çalışma yürüten 30 Büyükşehir Belediyesine göre daha olumlu sonuçlar tespit ettiklerini belirten Berrin Benli; “Bu süreç içerisinde kurumlara ve öğrencilere yönelik anket çalışmaları gerçekleştirildi. Çanakkale için Akıllı Şehir Uygulamalarında kritik başarı faktörleri arasında neler olması gerektiğini kurumlara sorduğumuzda en önemli üç sıralama şunlar olarak karşımıza çıktı; Kurumlar arası işbirliği. Yenilikçi yaklaşım ve Finansal yeterlilik. Bir şehrin akıllı şehir olabilmesi için bizlerce en önmeli faktör Kurumlar arası işbirliğinin sağlanmasıdır. Bu faktör diğer çalışma alanlarımızda dördüncü sırada çıkarken Çanakkale’de ilk sırada Kurumlar arası işbirliğinin sağlanması düşüncesini çok önemli buluyoruz” dedi.

 

ÇANAKKALE’DE OLMASI EN ZOR ŞEY: “KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ!

 

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü tarafından Çanakkale’nin Akıllı Kent olabilmesi için kamu kurum ve kuruluşları ile STK’lara sorulan sorulara verilen cevaplar arasında iki soru ve bu iki soruya verilen aynı cevap sunumda en dikkat çekici yanlardan birisi oldu. Çanakkale’nin Akıllı Şehir olabilmesi için Başarı faktörleri neler olmalı ve Çanakkale’nin akıllı şehir olması yönündeki en önemli güçlükler nedir sorularına Kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların “Kurumlar Arası İşbirliği” cevabı vermesi dikkat çekti!

 

KURUMLARLA TESPİT EDİLEN ÖNCELİKLİ KONULAR

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü, Çanakkale’nin Akıllı Kent yol haritasını belirlemek amacıyla Kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larla yürüttüğü anket çalışmasında öncelikli konular da tespit edildi. Berrin Benli yaptığı açıklamada; kurumlarla birlikte tespit edilen öncelikli konuların başında Ulaşım ve Trafik konularının geldiğini açıkladı. Benli; “Ulaşım ve trafik konusu öncelikli konular arasında ilk sırada yer aldı. Yenilenebilir eneri ve enerjinin etkin kullanılması ikinci sırada yer alırken; çevrenin ve havanın korunması üçüncü sırada yer aldı” dedi.

 

GENÇLERE GÖRE AKILLI KENT ÇANAKKALE!

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü kurucusu Berrin Benli, Akıllı Kent Çanakkale projesinin bir ayağının da gençler ve öğrencilerle yürütülmesinin önemine dikkat çekti. Benli yaptığı açıklamada; “Günümüzde gençlerin önceliği bizlerden çok daha farklı, teknolojiyi, bilgiyi bizden daha hızlı kullanıyorlar. Daha hızlı ulaşabiliyorlar. Bu çalışmamızda gençlerimizin ve öğrencilerimizin de düşüncelerini tespit etmek amacıyla öğrencilerimiz üzerinde de anket çalışması yaptık. Gençlerimize öncelikleri arasında da ilk sırayı Ulaşım, Park ve Trafik sorunu yer alıyor. Öğrencilerimizin Aklım Fikrim Çanakkale projesi kapsamında cevapladıkları anketlerde; internet altyapısının yetersizliği, Turistik Değerlerin etkin kullanılmaması, doğal yaşamın tehlikeye atılması, tarımsal hammaddenin kullanılmaması, Sivil toplum katılım ve uygulama eksikliği gibi çeşitli öncelikleri olduğunu gördük” dedi.

 

AKILLI ŞEHİR ÇANAKKALE’NİN VİZYONU NE OLACAK?

 

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü kurucusu Berrin Benli, Çanakkale2nin akıllı kent olabilmesi için vizyonu ne olmalı sorusuna da kurumlardan aldıkları cevaplara göre belirlediklerini açıkladı. Kurumlara göre Akıllı Şehir Çanakkale için iki vizyonun ortaya çıktığını belirtti. Kurumlara göre Çanakkale’nin vizyonları şöyle olmalı;

 

“Eğitim, kültür, turizm ve ekoloji odaklı, teknoloji destekli, yaşam kalitesi yüksek, uluslar arası toplumla bütünleşmiş, enerjiyi etkin kullanan, doğal afetlere duyarlı, katılımcı yaklaşımı benimsemiş, hoşgörünün etkin olduğu Çanakkale..”

 

“Kentin kentliye, Kentlinin de Kente katkıda bulunduğu, Çevreye duyarlı nesillerin yetiştiği, Barışın ön planda olduğu bir şehirdir Çanakkale..”

 
Bu haber 4898 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI